Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция обобщава резултатите от "големия национален дебат"

9 коментара

Десет хиляди срещи, 16 000 книги с оплаквания, стотици хиляди предложения: френското правителство прави днес обобщение на "големия национален дебат", подет като опит за потушаване на гнева на "жълтите жилетки, преди деликатния избор на конкретни мерки.

Министър-председателят Едуар Филип организира в понеделник тричасово заседание с участието на 500 души: близо половината кабинет, петимата "гаранти" на независимостта на дебата, обикновени граждани, представители на различни организации, кметове. . . Както и стотина директори от администрацията, "защото на тях ще бъде възложено да изпълнят решенията, взети след големия дебат", каза съветник на изпълнителната власт.

Равносметката ще се направи въз основа на резюме от около 1500 страници, които обобщават жалбите на французите, събрани през последните повече от два месеца.

"Големият национален дебат" бе започнат от президента Еманюел Макрон с цел уреждане на най-тежката криза от идването му на власт през 2017 г., тази с "жълтите жилетки" - французите, които протестират от близо пет месеца срещу данъчната и социалната политика на президента.

Мобилизацията до голяма степен загуби сила. Демонстрантите в цяла Франция бяха едва около 22 000 миналата събота, според данни на министерството на вътрешните работи, оспорени от "жълтите жилетки". За сравнение, на 17 ноември, първата събота на протести, броят им бе 282 000.

Протестното движение въпреки всичко продължава, а много "жилетки" смятат дебата за машинация, целяща да потуши протеста.

Но говорителката на правителството Сибет Ндиайе обеща вчера, че след големия дебат "нищо няма да бъде както преди". "Хората имат нужда да бъдат много по-съпричастни с решенията. Има и чувство за несправедливост що се отнася до фискалните въпроси и трябва да се реагира", заяви тя.

Засега са известни само отговорите на няколко въпроса, качени на уебсайта на "Големия национален дебат". Хората гласуваха масово с "да", например, за включване на празните бюлетини при изчисляването на изборните резултати (82 процента), или за разширяване на референдума по споделена инициатива (66 процента), според данни, с които разполага АФП.

Утре и в сряда два дебата без гласуване ще бъдат организирани в парламента в присъствието на Филип.

"Ще кажем кои от направените предложения са приемливи според нас. И какво смятаме, че трябва да направим", преди Макрон да обяви "основните неща, които правителството ще направи по-нататък, за да отговори на очакванията на французите", обобщи Филип в петък.

Президентството потвърди, че държавният глава ще обяви първите мерки в средата на април, вероятно преди Великден. След това, според хора от обкръжението му, той може да взима малко по малко решения до лятото, включително след европейските избори на 26 май.

Той трябва да се справи със скептицизма в общественото мнение: според социологическо проучване на института "Елабе", публикувано в четвъртък, 68 на сто от французите смятат, че изразените гледни точки няма да бъдат взети под внимание, а 79 на сто са на мнение, че големият дебат няма да уреди сегашната политическа криза.

Дебатът позволи на Макрон да си поеме въздух, без обаче да потуши бунта на "жълтите жилетки" и сега на президента предстои опасна задача. "Французите успяха да кажат всичко. Президентът няма да може да направи всичко", обобщава в. "Фигаро". Според десния всекидневник Макрон има сега "задължението да изобретява и да изненадва".

Президентът неотдавна предупреди, че не може да даде "66 милиона отговора", колкото е населението на Франция и подчерта индивидуалността на исканията на отделните граждани, често противоречиви и трудни за синтезиране.

"Изходът от големия дебат прилича на мисия невъзможна", пише в заключение "Фигаро".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #9
    Отговор на коментар #3

    ЗА Макрон са гласували много повече от 300 000, така че жилетките "нема начин" да ги огрее. Жълтите жилетки, когато бяха най-много, бяха под 300 000, франция е над 40 милиона, т.е. Жилетките са по-малко от 1% от французите... и при това сред самите тях има различни искания и единственото общо между тях е, че не са доволни /от нещо/. На самите тях не им е съвсем ясно обаче какво искат, и още по-малко - как може да се постигнат най-различните неща които искат. Та така - и тази операция не се получи

  2. Влад
    #8
    Отговор на коментар #7

    Същата сила работеше и за Брекзит и за Тръмп. Защото враг й е не само ЕС, но още повече НАТО.

  3. Влад
    #7
    Отговор на коментар #3

    А какв ясно има? Ето какво - едни искат Льо Пен да замени Макрон, други искат комунизъм, трети искат анархия, четвърти изобщо не знаят какво искат, а има една сила ( познай коя) която се бори задкулисно Франция изобщо да се провали ( както целия Европейски съюз). Именно тази сила подкрепя всякакви жълти жилетки с каквото и да било легитимни или налудничави искания - само и само да се дестабилизира Франция.

  4. анита хегерланд
    #6

    Тази ситуация ми прилича на протеста на бедните след ипотечната кризата в САЩ и желанието на Обама да предложи програма, с която им гарантира огромни социални помощи, които Сенатът отхвърли. Да знаеш за какво протестират бедните, не означава че знаеш/можеш да им дадеш онова, което искат като помощ...

  5. Milenca
    #5
    Отговор на коментар #1

    Винетката е въведена първо във Франция. С идеята не за подържане на пътища (това при тях става с акциза върху горивата), а за подпомагане на пенсионната система. Но забелязали, че повече от половината приходи потъвали за подръжка на персонала: заплати, офиси, служебни коли, телефони. И се отказали.Хубаво нещо са социалните програми. Само че колко от парата им отива в свирката?

  6. Real ''Mickey''
    #4

    Франс Прас, вместо да се упражняват в плескане на платени тъпотии, по-добре да зададат на Макрон един въпрос: "След масовите протести във Венецуела, трябва ли Мадуро да насрочи нови избори?" (или сам да си организира "национален дебат"?):):):):):)

  7. Real ''Mickey''
    #3

    ГОЛЕМИЯ НАЦИОНАЛЕН ДЕБАТ е - 22 седмици Жълти Жилетки(от целия политически спектър) ИЗ ЦЯЛА ФРАНЦИЯ с искане оставката на Макрон. Какво неясно има?????

  8. Горскио
    #2

    Обаче "говорителката на правителството Сибет Ндиайе обеща вчера, че след големия дебат "нищо няма да бъде както преди"". Хаха

  9. Горскио
    #1

    Хаха, Франция продължава да се търкаля по нанадолнището. Безсмислени дебати, всеки иска да запази частта си от социалната баница и същевременно вижда, че държавата му отнема прекалено много брашно, нужно за омесването й. Това е. Социална държава. Безизходица.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.