Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция почита паметта на загиналите при атентатите преди година

Паметни плочи в Париж ще пазят имената на жертвите, Стинг върна музиката в зала Батаклан

1 коментар
Френският президент Франсоа Оланд
  • Френският президент Франсоа Оланд
Година след атентатите в Париж, отнели живота на 130 души, цяла Франция почита паметта на жертвите. 
 
Френският президент Франсоа Оланд откри възпоменателна плоча на Стад дьо Франс в северната част на Париж. Там преди година трима терористи се самовзривиха и убиха един човек. 
 
Това беше първата от серията координирани атаки в Париж, отнели живота на общо 130 души. 
 
Плочата е поставена на вход Д на стадиона. Тя е в памет на жертвата Мануел Диас.
 
Оланд не произнесе реч. Присъстващите на церемонията 
 
Запазиха минута мълчание, поставиха венец и цветя пред плочата. После синът на жертвата прочете текст, призоваващ към толератност и разум.
 
Той припомни, че баща му, който е роден в Португалия, е доказателство, че интеграцията в друго общество е възможна, че тя е необходима, за да бъде преборена стигматизацията, която тласка някои млади към насилието, допълва Асошиейтед прес.
 
По този начин Мишел Диас визира част от нападателите от Париж, които бяха европейски граждани от чужд произход.
 
Нека да пребъде толерантността, нека да пребъде интелигентността, нека да пребъде Франция, каза Мишел Диас.
 
После Оланд и кметицата на Париж Ан Идалго откриха плочи и пред ресторантите, които преди година атакуваха терористите и убиха там общо 39 души, както и пред концертната зала Батаклан, в която терористи избиха 90 души по време на концерта на американската банда Ийгъл ъв дет метъл.
 
На плочите фигурират имената на жертвите, загинали на съответното място. По време на всички церемонии Оланд запази мълчание.
 
 
Франция удължава извънредното положение 
 
Френското правителство обяви, че ще удължи с няколко месеца извънредното положение, въведено след атаките 
 
"Трудно е да прекратим извънредното положение днес. Още повече, че след няколко седмици ще започнат президентски избори", които ще доведат до събирането на хора на публични места", заяви премиерът Манюел Валс пред предаването "ХАРДток" по Би Би Си. 
 
"Следователно трябва да защитим нашата демокрация", добави френският премиер.
 
Разпоредбите, които са в сила при извънредно положение, позволяват извършването на арести и мерки за административен контрол, които са ефикасни. Затова ще се наложи извънредното положение да остане в сила още няколко месеца.
 
Извънредното положение, въведено след нападенията на 13 ноември 2015 г. беше удължено с още шест месеца в края на месец юли тази година, припомня АФП.
 
Валс добави, че макар че трябва да бъде много предпазлив по тази тема, смята, че рискът от организирано нападение като това на 13 ноември 2015 г. е "с тенденция към намаляване". 
 
Възможни са обаче нападения като извършеното във френския град Ница през юли 2016 г., при което загинаха 86 души. То беше дело на човек, вербуван от Ислямска държава директно чрез социалните мрежи, който не е бил в Сирия или Ирак.
 
Стинг върна музиката в Батаклан 
 
В събота вечерта музиката отекна отново в концертната зала Батаклан в Париж, която беше нападната от джихадисти, с концерт на Стинг в памет на жертвите. 
 
На лицата на присъстващите имаше усмивки и сълзи през целия продължил близо час и половина концерт. 
 
След последните ноти на "The Empty Chair" мнозина от близо 1500-те присъстващи се прегърнаха и изпратиха певеца с бурни аплодисменти, както за прекрасното изпълнение на британския музикант, така и за възраждането на залата Батаклан.
 
В края на концерта Стинг напомни и за проблемите, пред които са изправени мигрантите с песента си "Inshallah". Той отдаде почит и на паметта на американския репортер Джеймс Фоли, екзекутиран в Сирия през 2014 г. от Ислямска държава.
 
На концерта присъстваха множество известни личности, включително кметът на Париж Ан Идалго, министърката на културата Одре Азулем певиците Патрисия Кас, Жан Шерал и Лу Доайон.
 
90 от 130-те жертви на атентатите на 13 ноември 2015 г. в Париж бяха убити в Батаклан, припомня АФП.
 
10 проекта за мемориал за жертвите на атентатите
 
Асоциацията "Поколение Батаклан" организира и конкурс за проект за този паметник, съобщава вестник "Фигаро".
 
Десет проекта бяха представени и за тях може да се гласува на сайта на асоциацията. 
 
Там проектите са подробно описани и илюстрирани със скици. Те са на различни архитекти и архитектурни студия. Всички проекти са за изграждането на мемориал в триъгълната градина пред концертната зала Батаклан в Париж. Всички проекти разчупват традиционните представи за паметник.
 
Проектът, наречен "Отраженията на паметта", ще доведе до издигането върху пилони на огромен панел, съставен от 130 триъгълни огледални сегмента, в които ще са гравирани имената на 130-те жертви на атентатите. Под панела ще може да се минава, а нощем той ще е осветен. 
 
Проектът "Стена на свободата" ще представлява стена с височина 4 метра и дължина 15 метра. Двете лица на стената всъщност ще са огромни херметически затворени кутии със стъклена витрина, в които ще бъдат подредени свещи, знамена, хербаризирани цветя, послания, китари и други предмети, оставени след нападението пред зала Батаклан в памет на убитите там 90 души. 
 
Имената на общо 130-те жертви на нападенията в Париж пък ще бъдат гравирани върху страничните стени на стената.
 
Проектът "Жив инструмент" предвижда инсталиране на стълбове с височина между 2,5 и 5 метра с флуоресцентни призми, чийто цвят ще варира според светлината. Под пространството между тях ще има технология, която позволява на хората, разхождащи се между тях, да предизвикват движение у стълбовете и да задействат музика, която ще се чува. Стълбовете с призмите ще са 130, колкото бяха жертвите. Цялата инсталация, която ще се съживява от стъпките на преминаващите хора, ще напомня за победата чрез спомена на живота над смъртта.
 
Инсталацията "Жива памет" предвижда поставянето на черен монолитен блок в градинката. От едната страна блокът ще бъде повдигнат нагоре. Върху тази страна ще бъдат издълбани стълби и площадки, върху които ще бъдат гравирани имената на жертвите. Хората ще могат да се качват по стълбите, да сядат на площадките и да се посветят на размисъл или да минават под тази повдигната част и да оставят под нея предмети и цветя в памет на загиналите в нападенията.
 
Проектът в "Сърцето на паметта" ще доведе до "поникването" в градинката пред Батаклан на гора от гигантски растения - 130 стълба от неръждаема стомана с 130 цветя от червена пластмаса на върха на стълбовете. В цветята ще има LED светлини. Гигантските цветя ще символизират жертвите на атентатите.
Проектът "Музикален павилион" предвижда изграждането на музикален павилион в градинката. Формата му ще е като тази на гигантски бял прегънат лист хартия. В него ще се изнасят концерти както се прави в павилионите на градските паркове. Формата на прегънатия лист не е избрана случайно, тя трябва да символизира историята на всяка една покосена от атентаторите жертва, която може да се напише на бял лист хартия.
 
Проектът "Отворена свещ" предвижда инсталирането на 13 бели дълги летви, които ще бъдат осветени и върху които ще бъдат гравирани имената на жертвите. Летвите ще бъдат подредени, така че да образуват свещ. Хората ще могат да минават между тях и да се озовават в центъра на свещта.
 
Проектът "Дъбът" предвижда инсталирането на конструкция, представляваща дъб от стъкло - символ на силата, стабилността и съпротивата. Той ще бъде поставен в прозрачен цилиндър, така че да се виждат огромните му корените, символизиращи здравите корени на френската култура и на френските ценности.
 
Проектът "Столовете на паметта", напомня за част обектите, атакувани от терористите - терасите на няколко заведения, където хората бяха седнали в края на работния ден. Съгласно този проект в градинката пред Батаклан ще бъдат поставени 39 празни стола, колкото бяха убитите от терористите, нападнали няколко парижки заведения преди година паралелно с атентатите край Стад дьо Франс и в зала Батаклан. Някои от столовете ще бъдат обърнати по посока на Батаклан, а други по посока на нападнатите заведения и на Стад дьо Франс. Между столовете на земята ще бъде поставена светлинна инсталация.
 
Проектът "Кубът" предвижда огромен триизмерен празен куб да бъде забит в градинката. Различните му ръбове ще сочат към различните атакувани преди година места. По летвите, оформящи празните му стени, ще бъдат изписани имената на жертвите и думи като: мир, радост и свобода.
 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. а санкции за Франция и Белгия за несправяне с интеграцията на интегрируемите??!?!!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.