Франция-Полша и Аржентина-Австралия са следващите осминафинални двойки

Лионел Меси и Роберт Левандовски след мача Аржентина-Полша, Сн. ЕПА/БГНЕС

Франция-Полша и Аржентина-Австралия са следващите осминафинални двойки на Световното първенство по футбол в Катар.

Франция и Австралия се класираха след срещите от третия кръг на група "D" в сряда вечер.

В едната от тях Тунис победи с 1:0 Франция и сложи край на серията на "петлите" от девет мача без загуба на световни първенства. Африканският тим стигна до успеха с гол на капитана си Уахби Хазри в 58-мата минута, но това не се оказа достатъчно за класиране към осминафиналите на Мондиал 2022 в Катар, тъй като в другия мач от последния трети кръг в група "D" Австралия победи с 1:0 Дания и зае второто място. Матю Леки вкара единствения гол след час игра, а възпитаниците на Греъм Арнолд събраха 6 точки, с което си осигуриха продължаване във фазата на елиминациите на Мондиал едва за втори път след дебюта си на осминафинал преди 16 години на Световната купа в Германия.

Тунис остана трети в подреждането с 4 точки, докато Франция завършва на първа позиция с 6 точки, колкото има и Австралия, но световните шампиони имат по-добра голова разлика. Дания остана последна в групата с една единствена точка.

В четвъртък стана ясно, че френската футболна федерация ще подаде жалба във ФИФА за отменения гол на Антоан Гризман в края на мача с Тунис. Гризман прати топката в мрежата в последната осма минута на добавеното време на срещата на "Едюкейшън Сити Стейдиъм", но главният съдия Матю Конгър не призна попадението, след като се консултира със системата за видеоповторение (ВАР).

Становището на Френската федерация е, че голът е "несправедливо отменен", като се фокусират върху факта, че реферът е подновил мача, след което е свирил последния сигнал и след това се е консултирал с ВАР системата. Гризман бе в позиция на засада при центрирането преди гола, но се връщаше към центъра на терена, а след това той бе в редовно положение, когато защитник на Тунис изчисти топката и тя попадна в краката на французина

Аржентина победи с 2:0 Полша и двата отбора излязоха от група "С" на Световното първенство по футбол. Южноамериканците заеха първото място с шест точки и две повече от поляците, които се класират пред мексиканците с по-добра голова разлика. В Мексико надви с 2:1 Саудитска Арабия в другия мач и отпада с един допуснат гол повече.

Аржентина имаше тотално превъзходство през първото полувреме на "Стейдиъм 974", което обаче завърши при нулево равенство. Основна заслуга за това имаше полският вратар Войчех Шчесни, който отрази дузпа на Лионел Меси в 39-ата минута, а редица други удари не попаднаха в целта.

Поляците нямаха този късмет в началото на второто полувреме, когато Аржентина превърна доминацията си в реална преднина. Нахуел Молина получи топката на дясното крило още в първата атака и изпрати нисък пас към дузпата, където Алексис Мак Алистър я засече по диагонал в десния ъгъл на Шчесни за 1:0.

Аржентина продължи да контролира изцяло играта и вкара за втори път в 68-та минута. Той получи пас в наказателното поле от Енцо Фернандес и преодоля Шчесни с топовен шут от упор.

Старши треньорът на националния отбор на Мексико Херардо "Тата" Мартино обяви, че контрактът му е приключил с последния съдийски сигнал на мача със Саудитска Арабия. Латиноамериканците спечелиха срещата с 2:1, но това не се оказа достатъчно за класиране на осминафиналите, в които те играха във всяко едно от предишните седем световни първенства.

"Аз съм първият отговорен за това ужасно разочарование и срама, който допуснахме. Като виновен за него, това ме натъжава много. Поемам пълна отговорност за тази голяма издънка. Моят договор приключи в момента, в който съдията свири сигнала за край на мача и нямаше какво повече да се направи", каза аржентинският специалист на пресконференцията след мача, цитиран от Ройтерс.

Мексико отпада в груповата фаза на световно първенство за пръв път от 1978 година насам.