Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция се превръща в опасна фикс-идея на САЩ

0 коментара

Правителството на Буш изглежда по-разтревожено от това, което нарича голизъм, отколкото от влошаващото се състояние на сигурността в Ирак. Когато разговаря с политици във Вашингтон, човек остава с впечатлението, че САЩ са готови на всичко, независимо какво струва то на американските данъкоплатци и военни, само и само Франция да не получи възможност да се меси в иракските работи.

Вашингтон трябва да коригира неуместно големите си страхове от Франция, които изкривяват американските приоритети. Един от доводите за това е, че манията на тема голизъм /главното външнополитическо наследство на бившия френски президент Шарл де Гол, предвиждащо независимост от Вашингтон/ пречи на Америка да разбере Европа и европейския процес.

Тази мания поражда напразни страхове във Вашингтон, че под силно френско влияние Европа се превръща в конкурент, който в бъдеще ще съперничи на САЩ. Като ответна мярка министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд и колегите му формулираха спрямо Европа подход от типа "Разделяй и владей".

Абсурдно е апаратът, определящ политиката на САЩ, да допуска толкова голяма грешка в оценката си за ролята на една политическа мантра със затихващо значение, каквато е голизмът. Това поведение напомня склонността на Америка да преувеличава мощта и потенциала на Съветския съюз по времето на Студената война. Освен това намерението на Вашингтон да накаже и изолира Франция въз основа на погрешна презумпция влияе отрицателно на самата Европа и още повече отдалечава САЩ от нея.

За връщането на влошените трансатлантически отношения в обичайното русло ще е от полза да заявим ясно: голизмът не е харесван в цяла Европа. Той не е нищо повече от опит да бъдат прокарани тесни френски интереси в глобален мащаб чрез манипулиране на експеримента с Европейския съюз. Тази политическа теза не е особено популярна в Европа. Антиамериканизмът на континента е вот на недоверие за подхода на САЩ към международната сигурност, а не "да" за голизма.

Европа има потенциала да си изгради обща позиция и да действа координирано, но Брюксел няма да бъде наставляван, нито доминиран от клоняща към голизъм Франция.

Това разбират дори французите. Добрите отношения с Вашингтон са твърде ценни за повечето от другите страни в ЕС. Ако Париж иска да води Европа, той трябва да се сдобри с Вашингтон. Всъщност по тази причина Париж оставя голизма в историята. Пример за това е френската позиция в Конвента, който изготви проекта за европейска конституция. Позицията бе много повече федералистка, отколкото голистка. Французите са се приближили до германското виждане за Европа, а не обратното.

Разбира се Америка едва ли забеляза това, нито пък похвали Париж за приноса му в дебатите по конституцията на ЕС. За мъдреците във Вашингтон всичко това бе и си остава неприемлива голистка политика, целяща да преобрази по своему европейския проект. За тях е без значение, че голизмът не е нищо повече от пропагандна програма на десницата във Франция, смятана за ексцентричност в политиката на континента.

Германия естествено няма никакъв интерес да подкрепя създаването на голистка Европа. Берлин в най-голяма степен печели от ръководната си позиция в новото разширяване на ЕС. Преместването на европейските граници на изток не само ще допринесе за разрастване на германската икономическа зона, но и ще помогне на Берлин да застане в центъра на европейския геополитически спор.

Сътрудничеството на канцлера Герхард Шрьодер с Париж напоследък не е, както предполагат мнозина, моноспектакъл, режисиран от Елисейския дворец. Възроденото взаимодействие между Берлин и Париж е преди всичко тактически ход, който е от полза колкото за Шрьодер, толкова и за Париж. Освен това Берлин полага значителни усилия да възстанови отношенията си с Вашингтон.

Също толкова малка е привлекателността на голизма за Великобритания, която никога не би се съгласила с подобна насока за Европа. Нека не подценяваме напрежението във френско-британските отношения и съперничеството им за доминираща роля в Европа. Но нека и не преувеличаваме способността на Франция да превърне ЕС в сериозна сила, ако Великобритания не играе активна роля. Без пълното участие на Лондон общата европейска политика в областта на отбраната е загубена кауза. Париж знае това. А знае ли го Вашингтон?

И накрая, нека не пренебрегваме френския прагматизъм. Французите са майстори на политическите маневри, а Париж разбира, че ако няма за спътници Германия и Великобритания и ако Вашингтон е против, Франция няма никакъв шанс да оглави развитието на европейската политика.

Сметката е проста. Докато Вашингтон поддържа добри отношения с Берлин и Лондон, голизмът няма бъдеще в Европа, а Франция ще е принудена да следва общоприетия интернационализъм - в съответствие с интересите на САЩ.

* Авторът е сътрудник на Атлантическия съвет на САЩ и съветник по трансатлантическите отношения в Министерството на външните работи на Словения. В статията е изложено неговото лично мнение

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.