Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Французин и американец с Нобел за изследванията си върху свойствата на светлината

9 коментара
Серж Арош и Дейвид Уайнленд

Французинът Серж Арош и американецът Дейвид Уайнленд ще си поделят Нобеловата награда за физика за 2012 година за новаторски експериментални методи, позволяващи да се измерват и контролират отделните квантови частици. Тяхната "квантова оптика" позволява да се работи със светлината и материята във възможно най-първично ниво.

Откритията на двамата физици дават огромно поле за развитие на комуникационните технологии и изчислителните машини.

Дейвид Уайнленд е американски физик, работещ в Националния институт за стандартите и технологиите на САЩ. През 1978 година той за първи път демонстрира технологията за лазерно охлаждане на йони. Серж Арош е френски физик, роден в Мароко. През 2009 година той получава златен медал от Националния център за научни изследвания на Франция.

Професор Арош говори с ББС по телефона минути след разпространяването на новината за наградата. Той обяснява, че от Нобеловият комитет са му съобщили едва 20 минути, преди да кажат на репортерите.

"Бях щастлив, че (в момента на обаждането, бел. ред.) се разхождах по улицата и тъкмо минавах покрай една пейка, така че седнах моментално. Когато телефонът ми прозвъня, видях кодът на Швеция и едва тогава осъзнах, че е истина. Беше наистина поразяващо", заяви щастливият физик.

Първият лауреат на Нобеловата награда за физика е германецът Вилхелм Ръонтген през 1901 година за откритите от него X-лъчи, по-късно наименовани на него – рентгенови лъчи. Заедно с тазгодишните носители на наградата лауреатите на отличието по физика става 194.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    до 6.и какво като е евреин? пречи ли ви да бъдете толкова глупав?

  2. Анонимен
    #8

    Като няма пари за водещи научни центрове, колективи, изследвания, що стоят там? Да отидат където има научни центрове Ама се натискат и лапат.

  3. Анонимен
    #7

    BLUE:NORAD, неграммотникоо, бедна ти е чалга-фантазията колко пари изисква поддържането на водещи научни центрове, колективи, изследвания, я пиши в ДОН БАЛОН-в БАН няма пари за тока от лампите за осветление, защото тиквеници като теб са много активни по време на избори и себеподобни избират...

  4. Анонимен
    #6

    Serge Haroche is a Moroccan Jew naturalized French...

  5. Анонимен
    #5

    NORAD: кога ли ще прочетем за учен от БАН в този контекст...или пак оправдания "немало пари от държавата"...

  6. Анонимен
    #4

    Тъпи журналисти! Не се научиха, не е Нобел, а Нобелова награда, учредена от Алфред Нобел. А на спечелилите - поздравления!

  7. Анонимен
    #3

    Да ви имам правописа, Mediapool!

  8. Анонимен
    #2

    BLUE: Българин може да спечели Нобелова награда, наричана от полу-неграмотните Нобел, само ако не е българин в България или ако се дава награда за политическо мошеничесво.

  9. Анонимен
    #1

    Браvо! Поздражление за наградените! Поhjелаvам и някои балгарин да спечели такоvа отличие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.