Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Французойка и американка с Нобел за химия "за пренаписване кода на живота"

6 коментара
Дженифър Даудна (ляво) и Еманюел Шарпантие, сн. БГНЕС

Французойката Еманюел Шарпантие и американката Дженифър Даудна спечелиха Нобелова награда за химия за пренаписване на кода на живота, съобщи сайтът Nobelprize.org.

Отличието им се присъжда за разработване на метод за редактиране на генома. Те откриват един от "най-острите" инструменти на генната технология - генните ножици CRISPR/Cas9 (КРИСПР/Кас9). С тях изследователите могат да променят ДНК на животни, растения и микроорганизми с изключително висока точност.

Тази технология революционизира природните науки. Тя води до нови ракови терапии и може да реализира мечтата за лечение на наследствени болести.

С тазгодишните лауреатки жените, удостоени с Нобелова награда за химия, стават седем. Досега са я печелили Франсес Арнолд през 2018 г., Ада Йонат през 2009 г., Дороти Кроуфут Ходжкин през 1964 г., Ирен Жолио-Кюри през 1935 г. и Мария Кюри през 1911 г.

Миналата година Нобелова награда за химия спечелиха американците Джон Б. Гудинаф и Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино за разработването на литиево-йонните батерии.

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. По различни причини Нобелови награди за химия не са връчвани през 1916, 1917, 1919, 1924, 1933 и 1940-1942 година.

Първата Нобелова награда за химия през 1901 г. получава холандският химик Якобус вант Хоф за откритите от него закони на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите.

Нобеловата награда за химия 63 пъти е връчвана на един човек, 24 пъти - на двама и вече 25 пъти на трима учени. Лауреати на Нобеловата награда за химия с голяма известност са: Сванте Арениус /1903/, Ърнест Ръдърфорд /1908/, Мария Кюри /1911/, Ирен и Фредерик Жолио-Кюри /1935/.

Тази година паричната равностойност на наградата е 10 милиона крони (1,1 милиона щатски долара).

Нобеловата награда за химия е присъждана 112 пъти на 185-има учени от 1901 г. до 2020 г., съобщи ДПА.

Два пъти наградата получава британецът Фредерик Сенгър - през 1958 г. за работата му върху структурата на протеините, по-специално на инсулина, както и през 1980 г. за изучаване на базовите вериги на нуклеиновите киселини.

Най-младият Нобелов лауреат за химия е Фредерик Жолио-Кюри. През 1935 г. той е само на 35 години, когато поделя отличието със съпругата си Ирен Жолио-Кюри.

Най-възрастният носител на Нобеловата награда за химия е миналогодишният лауреат Джон Б. Гудинаф, който е роден през 1922 г. в Йена, Германия. През 2019 г. той е на 97 години и е доайенът на всички Нобелови лауреати.

Сферата, в която наградата е присъждана най-много, е биохимията.

Нобеловият медал за химия е създаден от шведския скулптор и гравьор Ерик Линдберг. Той представлява природата под формата на богиня, наподобяваща Изида, показваща се от облаци и държаща в ръце рога на изобилието. Воалът пред лицето ѝ държи Геният на науката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valpet
    #6
    Отговор на коментар #4

    Към #4: По-полека! Вярно е, че в сайта, който сте посочили, за Канети е написано "Bulgarian", но е казано и "British", който на туй отгоре е получил Нобелова награда като "немскоезичен автор", а не като "българо-езичен", както би им се искало на някои. А родният му език бил известно еврейско наречие, което едва ли прилича на българския. В заключение - Блазе ви!, но все пак, упрекът ви към Boriana (#3) е неоснователен.

  2. dimitardi100
    #5

    Само тези "ножици" да не попаднат в нечисти ръце, защото е по-лесно да откриеш нещо, отколкото да направиш така, че да не се злоупотребява с него !Това би било най-голямото постижение !

  3. joro
    #4
    Отговор на коментар #3

    Нищо не казваш, защото не знаеш какво да кажеш. Нобелист има и България. Елиас Канети, Нобелова награда за литература, 1981.https://de.wikipedia.org/wiki/Elias_Canettihttps://bg.wikipedia.org/wiki/Елиас_Канети

  4. boriana
    #3

    Нобелисти има Румъния, Сърбия, Турция, Гърция. Нищо не казвам.

  5. Big Bang
    #2

    Дали създателите на Ковид-19 са се възползвали от техните "генни ножици" ?

  6. .text
    #1

    С0р0с0идните академици са забравили най-важният претендент: Президентът Дуейн Елизондо Маунтин Дю Хърбърт Камачо!!!... Пардон, Д. Дж. Тръмп!!1! За приносът му в изучаването на хипохлоритите и особено на тяхното физиологично действие в големи концентрации.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.