Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Freedom House: Засилват се атаките срещу свободата на словото в глобалната мрежа

1 коментар
Freedom House: Засилват се атаките срещу свободата на словото в глобалната мрежа

Неправителствената организация Freedom House публикува поредното си изследване за свободата в интернет. Като констатира, че нападките срещу свободата на словото в интернет се засилват, организацията отбелязва, че борците с нея подхождат все повече "творчески", пише в понеделник руският вестник "Комерсант".

Отчетът "Свободата в интернет 2012" обхваща периода от януари 2011 до май 2012 г. и проучва положението в 47 страни, включително и в Русия. България не фигурира в изследването.

Като казват, че активността на борците със свободата на словото в интернет постоянно се усилва, авторите на доклада отбелязват, че освен повече или по-малко стандартни и рутинни способи за ограничаване на свободата (блокиране или филтриране на съдържанието, репресии срещу знакови фигури в интернет и неудобни сайтове) по света все по-често се прилагат и далеч по-нестандартни методи.

Един от авторите на доклада и директор на проекта "Свободата в интернет" Саня Кели посочва нарастването на случаите на "проактивно манипулиране на онлайн-съдържанието и проследяване на съдържанието с незаконни методи".

Според организацията такъв вид проактивно манипулиране - чрез използването на платени от властите блогъри за дискредитиране на опозицията, разпространяване на лъжлива информация и поддържане на правителствените гледни точки - се занимават властите в една четвърт от 47-те проучвани страни.

Ако по-рано, се казва в доклада, такава практика бе руски и китайски прийом, сега е разпространена и в страни като Иран, Беларус, Украйна и други.

Нови и бързо разпространяващи се форми на борба със свободата на словото са кибератаките и опитите за дискредитиране на известни блогъри, разпространяване на информация от тяхно име, която в края на краищата трябва да ги дискредитира.

Организацията говори с тревога и за постоянно нарастващия брой на физическите нападения над блогъри и обществено ангажирани журналисти по целия свят. Тези нападения най-често се случват в страните от Средна Азия и Близкия Изток.

Русия и други страни като Азербайджан, Либия и Пакистан организацията характеризира като държави, "ситуацията в които е подложена на влошаване в близките месеци".

Според доклада най-свободните държави по отношение на интернет са Естония, САЩ и Германия. Най-несвободните - Иран, Куба и Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    много е извратена статията

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.