Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френски феминистки с нова кауза – да се борят срещу обръщението "госпожица"

Френски феминистки обявиха война на обръщението "госпожица", предаде Франс прес, цитирана от БТА.

10 коментара

Във Франция въпросът "Госпожа или Госпожица сте?" се задава в правителствени отдели, банки, частни компании и принуждава жените да се определят в една от двете категории. За мъжете този въпрос е възможност да разберат дали една жена е на разположение за ухажване или вече е обвързана. Според представителите на силния пол обръщението е проява на галантност, но за някои жени то е неприятно, отбелязва агенцията.

Според Жюлиет Мире, говорителка на феминистката организация "Дръзнете да бъдете феминистки", разграничаването на госпожа и госпожица е дискриминиращо въз основа на възраст или семейно положение.

Във Франция един мъж си остава господин през целия си живот, но жените са или госпожици, или госпожи в зависимост от брачния им статут.

В множество западни страни подобно разграничение не се прави. Германия забрани използването на "фройлайн" (г-ца) в официални документи още през 1972 г., отбелязва ДПА.
В англоезичните страни вместо Mrs (мисис - госпожа) и Miss (мис - госпожица) отдавна се използва неутралното Ms (миз).

Френски феминистки обаче настояват всички жени във Франция да бъдат госпожи. Според тях дългогодишното просъществуване към обръщението госпожица е символ на дълбоко вкоренения сексизъм във френското общество.

Официално кампанията за забраната на обръщението в данъчните формуляри и официалната административна кореспонденция беше обявена вчера. В нея освен "Дръзнете да бъдете феминистки" участва и друга организация за защита на женските права, нарекла се "Кучки-пазачки".

Според Мари-Ноел Ба, председателка на въпросната организация, фактът, че жените във Франция ежедневно са принуждавани да поясняват дали са омъжени или не, е проява на
тривиален сексизъм.

Френската дума за госпожица - mademoiselle (мадмоазел), идва от думата demoiselle, която във Франция отпреди Великата френска буржоазна революция е била благородническа титла. Едва по времето на Наполеон тя започва да отразява брачния статут на жените.

От 1967 г. досега в три правителствени документа е постановено, че няма юридическо основание обръщението "госпожица" да продължи да се използва. Въпреки това то оцеля.

Днес на неомъжени жени, които искат към тях да се обръщат с "госпожо", защото смятат, че е израз на уважение, ясно се показва, че не попадат в тази графа. Дори и да става дума за
неомъжени майки.

"Банката продължава да настоява, че съм госпожица", казва Лоранс, журналистка и майка на три деца, показвайки ни чековата си книжка.

Инициаторките на войната срещу обидното обръщение приканиха французите да призоват със специални писма, качени в сайта www.madameoumadame.fr (мадам или мадам - госпожа или госпожа), правителството и френските компании да престанат да го използват.

Организаторките на кампанията призовават термините "име по мъж" и "моминско име" също да отпаднат.

Кампанията не е посрещната еднозначно във Франция, отбелязва Франс прес. Критики срещу нея вече заваляха във Фейсбук. Според някои от тях тя дискредитира имиджа на феминистката борба. Според противници на кампанията феминистките по-скоро трябва да защитават имиджа на жените в рекламите, клиповете или пък да се борят за равни заплати на мъжете и жените.

Във Франция когато брачният статут на една жена е неизвестен, повечето хора предпочитат да се обръщат към нея с "госпожо", ако тя им се струва над 30 години. Според някои жени на Балзакова възраст или малко над нея, ако чужденец ги нарече "госпожице", това ги кара да се чувстват по-млади и им се струва не обида, а ласкателство.

Сексизмът във френското общество стана обект на обществено внимание заради аферата с Доминик Строс-Кан, обвинен в САЩ за сексуално посегателство. Множество висши обществени фигури омаловажиха тези обвинения, а бивш министър дори заяви: "Е какво толкова, нали никой не е умрял!", припомня ДПА.

Тези коментари разгневиха много жени във Франция и дадоха импулс на поотслабналото феминистко движение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Подходящото обръщение не е предмет на нормиране. Правилното обръщение зависи от конкретната ситуация.

  2. Анонимен
    #9

    Все едни и същи филми от различни сценаристи... значи по цял свят има едни такива хора, дето са богати по наследство и цял живот убеждават тоя и оня, че да, ето наистина те нямат професия, нямат кариера, обаче не са по-малко талантливи или умни или амбициозни от всички останали. Е, хубаво де, ами ако е така ние ще го видим това и без да ни убеждавате.
    И винаги зад едни такива индивидуални каузи се поставя някаква обща цел - феминизъм, расизъм и т.н. С други думи - някой си циганин не му харесва да

  3. Анонимен
    #8

    Az kato zhena ne razbiram kakav im e problema. Ima si tradicii, ako naistina niamaha kompleksi niamashe da obrashat vnimanie na podobni gluposti. Skoro shte iamme debilni filmi, v koito istoricheski lichnosti mazhe shte zapochnat da igraiat zheni za da ne im e obidno na niakoi. Veche gledah edin film, v koito Orfej beshe afroamerikanec.

  4. Анонимен
    #7

    Да им имаме проблемите.

  5. Анонимен
    #6

    гудю А руснаци и украинци въобще нямат уважителна дума, ни за г-ца, ни за г-жа, ни за г-н. Използват при обръщение женщина, мужчина, девушка. Питам аз една украинка, ако срещнеш президента, как ще се обърнеш към него? - На президента мога да кажа, по изключение пан Президент, но това обръщение няма почва, не се използва. Както казва колегата: "ей, чшшш, ти къде ва?" им звучи най-добре.

  6. Анонимен
    #5

    Но понеже и ром е дискредитирано, предлагам вече да се казва коняк. "Тълпа коняци с колове и лопати нападна професор по ботаника..." Много по-цивилизовано и демократично.

  7. Анонимен
    #4

    А може да ги е страх, че госпожица говори, че никой не ги иска... "Как бе, искат ме, госпожа съм!!!" Това е нещо като думата циганин. Може циганин да говори например, че е... циганин. Затова не трябва да е циганин, а ром, дори да е циганин. :-))))))))))

  8. Анонимен
    #3

    В Щатите също имало подобно движение - че било унизително да се казва жена, понеже е сексистко. Предлага се, по аналогия на афроамериканец, да се казва вагиноамериканец. :-))))) Така може да се постъпи и във Франция: пенисо-господин и вагино-господин. Тогава няма да има никакво неравенство. Дори мадам няма нужда да има. Или пък направо: "Чшшш, алоооу, муцка!" :-)))))

  9. Анонимен
    #2

    Поредната демократична кретения!

  10. Анонимен
    #1

    Какво се гърчат френките бе.Що не питат българките?Ми да минават направо на "другарке"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.