Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френски и български преподаватели ще обучават архитекти как да опазват културното наследство

4 коментара
Френски и български преподаватели ще обучават архитекти как да опазват културното наследство

Френски и български преподаватели ще обучават български архитекти как да опазват недвижимото културно наследство. Курсът е организиран от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и френския институт "Екол дьо Шайо".

Споразумението за сътрудничество между Министерството на културата, НИНКН и школата към Центъра за архитектура и наследство в Париж стана факт в последните дни на миналата година, съобщи НИНКН днес.

През 4-те семестъра, в продължение на около 700 учебни часа, курсистите ще специализират в сфери като история от античността до модернизма, архитектурно заснемане и художествена реставрация, исторически особености на българските сгради, църкви и манастири, международни норми и стандарти.

Осемнадесетте български преподаватели са утвърдени архитекти, историци, археолози, изкуствоведи и реставратори. Част от тях са защитили докторски степени след завършването на програмата.

Деветимата френски преподаватели са авторитети в много специфичните области, с които е известна школата на Шайо. Те са експерти по патология и реставрация на строителните материали от различните епохи, методите на проучване и документиране, аварийни мерки за спасяване и укрепване, теории на реставрацията и еволюция на системите за опазване на културното наследство в различните държави, парково и градинско изкуство, реставрация и адаптация на обектите. Гост-преподавателите ще водят и ателието по архитектура и урбанизъм в последния семестър на програмата.

Условието към кандидатите за курсисти е да са дипломирани архитекти.

Обучението ще започне наесен и в края на 2-годишния курс участниците ще защитават дипломни проекти, за да получат сертификата за специализацията от НИНКН и "Екол дьо Шайо".

Програмата дава задълбочено знание какво пазим, защо го пазим и как го пазим. Тя учи възпитаниците ни да се вглеждат в знаците, по които могат да установят историческата, археологическата или архитектурната стойност на сградите и значението им за градоустройственото развитие, казва директорът на НИНКН арх. Петър Петров. Той е един от първите български архитекти, завършили курса на Екол дьо Шайо, специализирал и работил в Париж в областта на недвижимото културно наследство.

С негово съдействие курсът ще се провежда в сградата на първото кметство на Пловдив - паметник на градската култура от началото на ХХ век. Министерството на културата отпусна в края на служебното управление средствата за оборудването на учебните зали.

Специализираният курс за архитекти е 9-о издание за България и се възобновява след двегодишно прекъсване. Ръководител на проекта е арх. Галина Пировска.

Специализантите на програмата от началото ѝ през 2000-та година досега са около 100 български архитекти.

Школата на Шайо е най-старият институт за реставрация на културни ценности. Основан е през 1887 г. и до днес обитава двореца Шайо в Париж, чието име носи.

Състоянието на недвижимото културно наследство у нас и отношението към него е неоспоримият аргумент колко необходимо е да имаме достатъчно и добре подготвени архитекти, вещи да пазят това национално богатство, коментира арх. Петров. Той пое управлението на НИНКН преди няколко месеца с амбицията да спре безмилостното унищожаване на недвижимото наследство.

В момента едва 50-ина експерти трябва да опазват около 40 000 паметника на културата от античността до ХХ век. Много от тях могат да бъдат загубени необратимо заради непрофесионална намеса на проектанти и строители, апетит към терените в централните градски части, лошо законодателство и дългогодишното неглижиране на недвижимото културно наследство.

Преди месец арх. Петров предложи нова структура на института и увеличаване на експертите, така че НИНКН да заеме ролята си на пазител на недвижимото културно наследство. Започна и поредица срещи с представители на общините, на професионалните камари в строително-инвестиционния процес и на организациите за защита на недвижимото културно наследство, на които се обсъждат необходимите промени в законодателството и механизмите за опазване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4

    Преди години Божидар Димитров изгони екипа на Балард и Райън, които дойдоха тук да работят съвместно с археолози и океанолози от Варна - само защото не бил екип от НИМ. Дано да се разберат малко по-добре с французите, и големите ни находки от преди 7, 8 9 хил. години да станат малко по-популярни. За варненското съкровище се говореше много повече преди 20-30 години България мълчи за него. Защо? Защото е провинциално, не е столично ли?

  2. анита хегерланд
    #3

    Ние се радваме, че по българските земи са открити диваци, на които изследват ДНК-то като важно за науката, че има архитектурни паметници, които може да бъдат използвани от историците. Големият проблем пред нас е, че макар и ограничени, опитите на иманярите, ценителите с частни колекции, каналджиите се опитват да изнасят културното ни наследство и ще продължават да го правят, ако не се вземат някои спешни мерки. Например, туроператорите може да водят на определени места туристи, като за целта подпомагат

  3. Каменица
    #2

    Интересно, интересно. Пред вид това, че арх. Петър Петров и жена му арх. Петкана Бакалова, които ръководеха от българска страна и миналото издание на този курс, тогава почти го провалиха от това да се отнасят с него като със своя частна фирмичка и да си бутат през него разни свои си далаверки… много ми е интересно какво ще бъде сега, когато Петър Петров вече е директор на НИНКН, а не “само” главен архитект на район Централен в Пловдив. Дали институцията НИНКН ще съумее да опази курса от грозни изцепки… или ще се окаже, че Петров и Бакалова вече управляват и НИНКН като собствена бащиния?

  4. Коментарът е изтрит в 19:33 на 10 януари 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.