Френски и малийски войници навлязоха в град Диабали, превзет преди седмица от ислямистите, които го изоставиха след бомбардировки на френската авиация, съобщи Франс прес от мястото на събитието.
Колона от трийсетина бронирани автомобила, в които се намираха близо 200 френски и малийски войници, влезе в града в 9 часа местно време (9.00 ч. по Гринуич), без да срещне съпротива. Командващите на двете армии се опасяват, че напускайки града, ислямистките бойци, свързани с Ал Каида в ислямски Магреб, вероятно са заложили мини.
Френските военни са от състава на 21-и полк на морската пехота и парашутисти. Преди да навлязат в града, хеликоптери "Газела" на френската армия извършиха разузнавателни полети.
Местни жители излязоха от домовете си, за да приветстват пристигането на войниците. Някои увековечаваха събитието, като снимаха с мобилните си телефони.
Вчера френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан заяви, че малийските власти все още не са си върнали контрола на Диабали.
Очевидци заявили пред АФП, че ислямистите изоставили града след френските въздушни удари на 17 януари.
Полковник от малийската армия от своя страна заявил, че част от населението на Диабали е прегърнало джихадистката идеология.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Френски военни провеждат успешна контратерористична операция в Мали. В четвъртък бил освободен град Кона, завзет преди това от ислямистите. Според французите, на противника били нанесени значителни загуби. На този фон въпросът за това, какво правят въоръжените сили на Франция в чужда страна, остава на втори план.
В същото време Париж взе решение за военната операция в Мали преди получаване на съответните санкции от Съвета за сигурност на ООН. По-късно в продължение на няколко дни французите бомбардираха …
групи въоръжени въстаници и техния тил. Исторически създалите се отношения между метрополията и нейните колонии трудно се изживяват, смята експертът от руския Институт за страните на Азия и Африка Леонид Гевелшинг:
- След провъзгласяване на независимостта на колониите си, Франция запази с тях здрави връзки. Това се отрази на военно-политическата ситуация. Френски сили за бързо реагиране останаха в редица африкански страни и активно влияят на вътрешната им политика.
Предоставяйки независимост на африканските колонии, Париж остана там в лицето на държавните чиновници и интелигенцията, получили образование във Франция. Париж винаги е бил готов да помогне на „своите”.
Франция активно се намеси във вътрешния конфликт в Кот-д’Ивоар: фактически френските специални части поставиха на власт сегашния президент. Французите спасяваха „своя” режим в Чад, а в Либия - сваляха Кадафи. Там, участвайки най-активно в интервенцията, Франция предизвика недоволството и враждата на туарегите. Сега за това се налага да се плаща, посочва експертът от Института за Африка Евгений Корендясов:
- Жестокият разгром на режима на Кадафи, свалянето и убийството му активизираха екстремистките настроения. Туарегите, които бяха в състава на Националната армия на Либия и останаха предани на Кадафи, се скриха в Сахара заедно с огромно количество оръжие, транспортни средства и боеприпаси. Сега те са ядрото на отрядите на джихадистите в Мали.
Ситуацията се усложнява от това, че в Африка изглежда започва ново преразпределение на сферите на влияние, казва експертът от Института за Африка Леонид Фитуни:
- Ние виждаме изостряне на военно-политическата ситуация в целия африкански континент. Формите и причините за намесата в различните региони са различни. Може да се посочи либийският пример, и примери на „мека” намеса в онези страни, където не е било необходимо въвеждане на военни сили. Но на лице е изостряне на новата битка за Африка. Съдейки по всичко, трябва да се очаква по-нататъшно негативно движение на целия континент. Той става обект на съперничество на различни страни в преразпределението на глобалните интереси. И съдейки по развитието на ситуацията, Париж няма намерение да се отказва от ролята си в живота на Африка.