Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френските адвокати още не са допуснати на делото срещу мъчителите на медсестрите в Либия

0 коментара

При първия опит за започване на делото - на 25 януари, то отново беше отложено поради неявяването на трима от десетимата подсъдими, както и заради липсата на адвокатска защита на обвиняемите. Причината за днешното отлагане бе същата - неявяване на част от подсъдимите и на защитата им.

Днес в. Монитор съобщи, че тримата френски адвокати от организацията "Адвокати без граница" още не са конституирани от либийския съд и няма да участват в днешното заседание. В края на януари френският клон на организацията се ангажира да участва в защитата на петте осъдени на смърт български медицински сестри и палестинския лекар, по СПИН делото в Либия. Като организация с правозащитни функции, френските юристи пожелаха да се включат в делото срещу либийските офицери, изтръгнали с мъчения самопризнания от две от българките.

По време на днешното заседание, асистентка на либийския защитник на българките Осман Бизанти е внесла от името на петте медицински сестри граждански иск за обезщетение срещу либийските офицери.

Освен офицерите от либийските служби, и едно медицинско лице са обвинени в насилие срещу българските граждани по време на предварителното следствие по СПИН делото през 1999 година.

Вчера един от българските адвокати на медсестрите - Хари Харалампиев, повтори тезата си, че изходът от делото срещу либийските офицери, обвинени в изтезаване на българските медицински сестри, ще има важно значение за резултатът на основното дело срещу медиците ни, осъдени за умишлено заразяване с вируса на СПИН на повече от 400 деца. Той допълни, че строго погледнато двата процеса са независими един от друг.

Процесът срещу либийските офицери ще продължи дълго време и не бива да се обвързва с основното дело срещу медиците ни, смята обаче координаторът на българската защита Траян Марковски.

На заседанието на Върховния съд в Либия на 29 март, където се обжалват смъртните присъди, българските медици ще бъдат представени от целия адвокатски екип - либийският защитник Бизанти, египетският Актиб, както и адвокатите Пламен Ялнъзов, Георги Гатев и Хари Харалампиев.

Единственото ми опасение за делото на 29 март е, че формално то винаги може да бъде отложено, коментира пред Дарик радио Траян Марковски. В повод за отлагане може да се превърне евентуалното отсъствие на защитниците на палестинския лекар, който също получи смъртна присъда по СПИН процеса.

Според Марковски, адвокатите на медиците са напълно подготвени за обжалването на смъртните присъди на петте български медсестри, както и на присъдата на Здравко Георгиев. Решаващ момент в пледоариите на защитата е отговорът на въпроса по какъв начин са събирани доказателствата за виновността на медиците ни, каза още адвокат Марковски.

Усилията на защитата на подсъдимите медици са насочени към това Върховният съд на Либия да върне СПИН делото за ново разглеждане. Ако това се случи, българската адвокатска група има нови идеи, които ще бъдат представени пред съда при евентуално ново разглеждане на процеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.