Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френският парламент прие закон за преподаване на английски език в университетите

5 коментара

След неколкодневни разгорещени дебати френският парламент прие законопроекта за преподаване на английски език в университетите на страната, предаде Франс прес.

Правителството иска да се въведат лекции на чужд език, по-конкретно на английски, като се приложат нови изключения от закон от 1994 г., според който френският е "езикът на образованието, на изпитите, конкурсите и дисертациите".

Целта е да се увеличи до 2020 г. делът на чуждестранните студенти от 12 на 15 на сто, заяви министърката на висшето образование Женвиев Фиоразо, вносителка на закопроекта. Тя уточни, че "по-малко от 1 процент от занятията" в университетите ще бъдат на чужд език. Имаме само 5500 корейски студенти, 3000 индийски и много малко руски, отбеляза със съжаление министърката. Тя добави, че студените от бързо развиващите се икономики "се сблъскват с езиковата бариера".

"Единствено по тази причина те се насочват масирано, при еднакво качество на университетите, към англосаксонските страни", посочи Фиоразо.

Въпросът развихри бурни обществени дебати в страна, силно привързана към своя език, отбелязва Франс прес.

Според министъра на образованието престижните университети отдавна са въвели курсове на английски език по специализирани предмети, в нарушение на законите, приети през 1994 г.

Това е лъжлив аргумент според застъпниците на френския език, като френския режисьор Доминик Гале и квекебския историк Жан-Луи Роа, които през 2012 г. отправиха призив за езикова политика, отхвърляща догмата на вездесъщия английски. "Възможно ли е някой да твърди сериозно, че млад човек, неговорещ френски, ще дойде да учи във Франция, защото ще се преподава на език, различен от френския?" - пишат те в имейл до депутатите.

Френската академия, основана през 1635 г., за да брани чистотата на езика, се присъедини към противниците на законопроекта.

Разгорещените дебати преляха границите. В авторска статия със заглавие "Французи, съхранете езика си в университета", публикувана вчера във в. "Либерасион", чужди представители на академичната общност пишат, че "причината, поради която ви изпращаме наши студенти, е различният начин на мислене, културният модел, алтернативен на господстващите англосаксонски модели".

Във Великобритания в. "Дейли телеграф" избра шегата, като публикува уводна статия на "франглийски" (franglais) - смешна смесица от двата езика.

В разгара на полемиката социологическо проучване за употребата на живите езици във френските научни изследвания показва, че според 77 на сто от френските учени "отпада необходимостта да се избира език" - до такава степен английският се е наложил в изследванията. "Има цели сфери в международната наука, в които френският вече е маргинализиран", казва Франсоа Еран от Националния институт за демографски изследвания, автор на проучването.

Законопроектът на социалистическото правителство бе подкрепен от най-голямата студентска организация - Националния студентски съюз във Франция. Той обаче изказа съжаление, че "лингвистичният проблем, който ще засегне съвсем ограничено малцинство от студенти и предмети, прикрива ключовите проблеми на нашето висше образование: масиран провал на студентите, взрив на неравенства по отношение на дипломата, елитаризъм и хегемония на международните класации".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Gen. Augusto Pinochet: Бедните, още не могат да разберат, че не езика им е проблема, а икономическата им система (високи данъци, ниска производителност и съответно ниска мотивация към труд, изобретения и печалба).

  2. Анонимен
    #4

    Боже, че тая мода я има и България."Медиапул" да направи запитване до Военна академия, дали не се стяга да прави същото.Само че с български обучаеми.Май и ние трябва да въведем двуезичие - обучаваме на "бълглийски"

  3. Анонимен
    #3

    Франкофонията отдавна е мъртва. Независимо, че Желю се правеше на франкофон. Добре че японците и китайците използват йероглифи. Иначе и англофонията щеше да е в опасност.

  4. Анонимен
    #2

    "...при еднакво качество на университетите..." - не думай! :-) Клоуни...

  5. Анонимен
    #1

    Jack Daniels: И в Quebec си пазят езика. Във франкофонските университети лекциите са на френски. Ако искате да учите обаче - учебниците и всички останали помагала са на англииски. Дори проесорите франкофони пишат на английски чуебниците и помагалата. Просто за 2-3 франкофонски университета не си струва да се пише на френски. Скоро и във Франция ще стане така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.