Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френското предложение: ЕС става гарант за изпълнението на българските изисквания към Скопие

България ще трябва да има позиция по новата преговорна рамка на Северна Македония

49 коментара
Президентът на РСМ Стево Пендаровски и Жозеп Борел, върховен външнополитически представител на ЕС. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френското ротационно председателство е готово да включи българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония и Европейският съюз да стане гарант за изпълнението им. Очаква се тази преговорна рамка да бъде одобрена от останалите страни членки въпреки резервите, че двустранни въпроси се изнасят на европейско ниво, за да може Западните Балкани да се придвижат към ЕС, съобщиха дипломати, с които разговаря Mediapool.

Kъм момента никой не е виждал черно на бяло предложението, но Франция ще изпрати проекта на новата преговорна рамка на Северна Македония до България и останалите страни членки.

Тя е била потвърдена при последните дипломатически совалки на комисаря по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархеи и представители на френското председателство в София, докато "Има такъв народ" (ИТН) помпа кампанията си за "националното предателство" като удобен популистки претекст за сваляне на правителството на Кирил Петков.

Проектът на новата рамка трябва да бъде получен във Външно министерство, което се води от министъра в оставка Теодора Генчовска (ИТН).

Преди ден, в опит да се пресекат спекулациите за Северна Македония, Министерският съвет официално посочи парламентът да е този, който решава всички въпроси по темата с Република Северна Македония, включително дали да отпадне или не ветото за начало на преговори на Скопие с Европейския съюз.

"Всяко предложение от страна на френското председателство, на ЕС, от държава членка или от ЕК, свързано с одобряване на началото на преговорите за членство в Европейския съюз на РСМ и Република Албания, направена в рамките на подготовката или при провеждане на заседанието в Комитета на постоянните представители, или на Съвета "Общи въпроси", което се отклонява от рамковата позиция на Министерски съвет от 2019 г., да се изпраща незабавно от Постоянното представителство на България към ЕС на комисията по външна политика на Народното събрание".

Съгласно това решение предложението за новата преговорна рамка на Северна Македония за ЕС ще трябва да влезе в парламента.

България от години настоява ЕС да стане гарант за изпълнението на българските изисквания, но досега не срещаше разбиране от европейските си партньори.

Според неофициална информация сега това се е променило.

До вторник следващата седмица, когато е насрочено заседанието на Съвета по общи въпроси, България ще трябва да има позиция по френското предложение. Два дни по-късно започва срещата на лидерите на ЕС.

Премиерът Кирил Петков неколкократно обясни, че всяко едно решение по темата ще бъде взето от парламента.

В четвъртък македонският президент се срещна с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и коментира, че "в Скопие не сме видели френското предложение за решаване на спора ни с България".

Шарл Мишел от своя страна каза: " Наистина съм ангажиран с Франция и ЕС, за да помогна за придвижването на този процес напред и съм убеден, че много скоро ще имаме положително развитие, което със сигурност ще бъде много важно за вашата страна и за целия регион".

Проблемът е, че България най-вероятно ще загуби исторически шанс за развързване на възела около Северна Македония, тъй като заради риториката на ИТН, "Възраждане", президента Румен Радев и останалите "пробългарски" партии, истеризирането по темата достигна такива равнища, които едва ли позволят по-нататъшно рационално обсъждане. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #49

    Знаем какво означава "гаранция Франция" още от първата световна. Знаем до какво доведе ганацията за Украйна, когато я лишиха от съвременно оръжие, а сле това от Крим. Никакви гаранции не действат. И защо са нужни, след като е много по-лесно да се изпълняват договорите.А предателството на Киро-Чернева е точно в това - вместо изпълнение на договорни задължения да очакваме каквани неясни гаранции. Подло е!

  2. дреалист
    #48

    Това са глупости - отношенията между две държави да зависят от трети страни.... Т.е. от интересите на трети страни... Айде, няма нужда... Кога ще се вземем в ръце?

  3. тото
    #47
    Отговор на коментар #42

    Обектив тези същите Франция Германия САЩ бяха ГАРАНТИ ЗА УКРАЙНА В МИНСКИТЕ СПОРОЗУМЕНИЯ. Тази гаранция дале е спряла избиването на хората от Мариопул .През 1992 пак тези заедно с Русия гаранти за Украйна да унищожи ядрените ракети ако те бяха сега Русия нямаше да нападне Украйна.

  4. Тодор Станков
    #46

    Ако влязат в преговорната рамка е успех. време е обаче да си извадим предателствата на БЗНС и БКП, и да затворим таз срамна за нас страница...

  5. Борис Б
    #45

    Предложението е "мат" за путинофилите.

  6. milan
    #44
    Отговор на коментар #37

    Той вече ги предаде. Ще си ги осребри, а за България остават негативите. Направи я огъната, непредвидуема и покорна. Кой ще инвестира и преговаря с такова страна?

  7. milan
    #43

    Кокто бе гарант за Чехия, която бързо забрави за ангажиментите си. Не чакайте нищо. Предателство.

  8. Обектив
    #42

    България не трябва да пропилява тоя рядък шанс - чрез включване на българските условия в преговорната рамка за РСМ ЕС да стане гарант за изпълнението им. Трябва да сме реалисти. Втори такъв шанс няма да имаме !

  9. луд
    #41

    Нашата позиция е от ясна по - ясна. Ние никога няма да се съгладим. Гордея се с нашата дипломация, осбенно външния министър. Само дето не се сетиха да вземат заложници за гаранция. А блестящите ни учени проофесори историци, надминаха и тях. Спокоен съм за България Ура

  10. БГаньо
    #40
    Отговор на коментар #29

    Ама не всичко започва с ВСВ, има си и предистория между двете световни войни и отпреди това още, когато гърците са унищожили Кукуш и моята прабаба с четирите й деца са побегнали към България. Бил съм на 6-7 години и помня тази ми прабаба, говореща на малко странен език, а пък баба ми и нейните две сестри и брат живяха до по-късно. Тези хора си бяха чисти българи, което ме кара да мисля, че Гоце Делчев от същия град също е бил българин и няма нищо страшно и срамно в това. Станало е такова много по-късно. Толкова ли е трудно да се приеме това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.