Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фридъм Хаус": Медиите в България са частично свободни

Расте влиянието на новите медии, икономическата криза се отразява на свободата им

46 коментара
Карта на Европа с оценката за свободата на медиите - в зелено са държавите със свободни медии, в жълта - с частично свободни, а във виолотево - с несвободни

Медиите в България остават частично свободни и през 2012 г. Това показва класацията на американската неправителствена организация "Фридъм Хаус" (Freedom House). В изследването са включени 196 държави и територии.

България е на 77-мо място по индекс на свобода на медиите непосредствено пред Монголия. Спрямо миналата година на практика няма промянав позицията ни. През 2011 г. страната ни заема 78-о място, но от 197 държави, а индексът ѝ се е подобрил със само един пункт по 100-точкова скала.
 
От съседите ни пред нас е Сърбия, но свободата на медиите в Румъния (88) и Гърция (85) е по-зле от тази на българските.

За района на Централна и Източна Европа и бившия СССР България е на 11-а позиция от общо 29 страни. В тази група има само 7 държави със свободни медии, 13 - с частично свободни, а в 9 те нямат свобода и една от тях е Русия.

Тазгодишният резултат за целия район е най-лошият от десетилетия насам. Без свободни медии живее 56% от местното население. Осредненият рейтинг е намалял леко предимно по икономически причини, но тенденцията не се променя към по-добро от 2008 г. насам.

Индексът на "Фридъм хаус" оценява доколко печатните, електронните и интернет медиите са свободни, като се анализират събития и тенденции в рамките на предходната календарна година.

Рейтингът започва от 0 пункта, като най-свободни са медиите в Норвегия с 10, и стига до 100 пункта за най-несвободната страна –  Туркменистан с 96.  За България показателят е 37.

Критериите за свобода на медиите

Рейтингът се определя по три основни критерия - правна среда, в която действат медиите, политическо влияние върху начина им на работа и достъпа им до информация и икономически натиск върху съдържанието и разпространяването на новини.

В политическия критерий са включени широк кръг въпроси като натиск от властта или други играчи върху това за какво да пишат, разказват и показват медиите. Отчита се още влиянието на цензурата и автоцензурата на журналистите, както и способността на репортерите да отразяват събития и незаконен тормоз и насилие срещу журналисти.

Икономическият критерий обхваща структура, прозрачност и концентрация на медийната собственост.  Включени са и разходите за производството и разпространението, както и влиянието на рекламите, субсидиите и подкупите върху съдържанието.

Засилване на ролята на новите медии

Засилване на ролята на т.нар. нови медии е основното, което се наблюдава през 2012 г., посочват авторите на доклада от "Фридъм Хаус".

Гражданската журналистика, микроблоговете, социалните мрежи, мобилните телефони и други информационни и комуникационни технологии са помогнали на промените в Близкия изток и са попречили на режимите в Китй и Русия, например, да установят тотално доминиране на информационното пространство. "Но някои правителства усилено се опитват да ограничат този тип медии, включително с поправки в законите за компютърните престъпления, затварянето на блогъри и блокиране на онлайн съдържание и SMS услуги в определени периоди на политическо напрежение", е посочено в доклада.

Организацията напомня, че честни избори без свободна преса са невъзможни. Политическите битки в няколко държави демонстрираха, че няма как да се създаде нормално поле за политически спорове и идеи там, където авторитарна уредба позволява на властите да употребяват контрола си над електронните медии за манипулиране на отразяването на кампаниите в своя полза. Като пример са дадени Русия, Украйна и Венецуела.

Икономическата криза отслабва свободата на медиите

Отслабването на свободата на медиите в няколко страни в Европа, най-вече заради икономическата криза е една от тенденциите, които се наблюдава през 2012 г., посочват от "Фрийдъм Хаус".

Най-отчетлив е спадът в Южна Европа, където Гърция е слязла в категорията на "частично свободните", а съкращенията и преследването на журналисти създаде впечатление ,че медиите вече не успяват да изпълняват надзорната си роля и да информират адекватно гражданите за предизборните кампании, антикризисните мерки, корупцията и други много важни за обществото теми. 

"Най-лошите от най-лошите", както ги наричат авторите на доклада, са 8 държави. Това са Беларус, Куба, Екваториална Гвинея, Еритрея, Иран, Северна Корея, Туркменистан и Узбекистан.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #46

    Не може да има независими медии,след като у нас бяха създадени основно 2 медийни групировки.Интересно как Делян Пеевски ръководи медийната си империя с полирания гладко мозък и мутренски манталитет?Та-каква свобода на словото,какви 5 лева?

  2. Анонимен
    #45

    39. По ония времена нямаше чак толкова голям избор за коментари на определени събития или политически решения. В същност онези, които подготвяха статиите и новините не бяха свикнали да им се противоречи, или да бъдат критикувани точно под своите си медиални творения. Вестниците по принцип се купуваха в хартиен формат и единствената изява на потребителите там бе възможността да публикуват някой и друг некролог или скръбна вест срещу съответното тарифирано заплащане. У сърце смело-джурналяшко нямаше

  3. Анонимен
    #44

    жана д'арк това е псевдонима, с който заработваш и на магистралата, не спа?

  4. Анонимен
    #43

    Жалка картинка. "демократична"България е на 77 място по свобода на медиите.Вижте какви манипулатори,лъжци,купени журналисти,като доносника на ДС "ДИМИТЪР" КЕВОРКЯН.ДОЛЕН ,ГРОЗЕН,ГАДЕН,МРЪСЕН,ЛЪЖЕЦ И КЛЕВЕТНИК.НИКОГА НЕ ДАВА ПРАВО НА ОТГОВОР НА ЛЪЖИТЕ ,КОИТО БЪЛВА.ГОСПОД ГО НАКАЗА И ОЩЕ ЩЕ ГО НАКАЗВА.СЪЩИТЕ СА БАРЕКОВ,ВЕНЕЛИНА ГОЧЕВА И КУП ДРУГИ ХУБАВЦИ.ВСИЧКО Е ТЪМНА ИНДИЯ СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ.

  5. Анонимен
    #42

    жана д'арк Подкрепям единствения нормален сайт - СЕГА! Може и да е комунистически, но пък е български, национално-отговорен.

  6. Анонимен
    #41

    муспи - Знаете ли че в САЩ още не се е и споменало като между другото, това което всички американци го знаят - че евреите са взривили СТЦ?!

  7. Анонимен
    #40

    Айде, бе, пак ли янките ще ни учат на акъл? Точно там, където медиите нямат никаква свобода ...

  8. Анонимен
    #39

    май всички сме писали в СЕГА по някое преме от интернет кариерата си ... ха-ха! В поста ми от 17 точно за тоя период преди 10 години става дума .. ха-ха

  9. Анонимен
    #38

    А кога и лeсбийкaта жана д'арк ще се произнесе за свободата на медията СЕГА?

  10. Анонимен
    #37

    До 34-ти агент на комунистическия СЕГА Я си пиши в гадния мракобеснически средновековен сайт, където и една друга освен Башева се подвизава, айде да не й споменавам името.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.