Проблемите на България със съдебната система са причина демокрацията в страната да се превръща в "хибриден режим". Това е оценката на американската фондация "Фрийдъм хаус", която всяка година издава доклад за страните в преход от Източна Европа и бившия Съветски съюз, цитирана от "Дневник". Обхванати са 29 държави в региона.
Според стандартите на "Фрийдъм хаус" преходни или хибридни режими са демокрации, които "изпълняват само минималните стандарти за подбор на национални лидери", с крехки институции и неясна перспектива за създаване на либерална демокрация. Единствено Унгария засега е поставена в тази категория сред страните от ЕС, но натам с бързи темпове се е запътила и Полша.
Организацията понижава оценката за работата на съдебната система в България заради "притеснения за политизацията на прокуратурата, липсата на отчетност за нередности при работата на полицията и прокуратурата и дискриминационно отношение към граждани роми по време на пандемята от Covid-19".
Останалите категории, които подлежат на оценка, са качеството на национални институции, изборите, гражданското общество, медиите, местните власти и борбата с корупцията.
Изводът за 2020 година е, че пандемията е влошила политическия климат в страната. На този фон има "влошаване на работната среда за журналисти", с използване на сила и нападения срещу представители на медиите. Напомня се и за санкциите на САЩ, наложени срещу български съдия Андон Миталов.
Българските проблеми изглеждат като общи за региона. "Фрийдъм хаус" сочи, че тенденцията за влощаване на качеството на демокрацията се набюдава при 18 страни, подобрение има едва в шест.За консолидирани демокрации са сметнати само балтийските страни, Чехия, Словакия и Словения. България и Румъния са в категорията на полуконсолидираната демокрация, а степен под това са хибридните режими.
"Фрийдъм хаус" говори за "антидемократичен завой", защото "атаките срещу демократичните институции се разпространяват по-бързо от всякога" в Европа и Евразия.
"Опортюнисти... прикрити под идеологически дневен ред" подхранват антидемократичните практики. "В много столици" ерозията на либералния демократичен ред означава, че демокрацията, която поне на думи политиците приемат като желан модел, все повече губи от популярността си - включително защото съществуващите институции не могат да се справят с проблемите в обществата, се казва в доклада.
За България оценката спада с едва 0.04 точки, което е подобен резултат на румънския, Много по-силно се влошава оценката за Албания и Сърбия, цели 0.25 точки в Унгария и 0.36 в Полша.
Част от препоръките на "Фрийдъм хаус" за справяне с кризата на демокрацията е да се инвестира в независими избори и да се вземат мерки срещу дезинформацията в интернет пространството и изборната намеса в региона. Организацията настоява за подкрепа за гражданското общество и независимите медии, както и ЕС да се погрижи системата на "пленени медии" в Унгария да не се възпроизведе в Полша и други държави в блока. В същото време "Репортери без граници" оценява ситуацията с медиите в България като най-лошата в ЕС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
да го чете на пънче и това Тиквата
Харесвам мериканските пейзажи.И рационалния английски. Обаче какво пък се правят на експерти по катунарския американски комунизъм, наричащ се демокрация 1990... Ами че нали те закачиха с плочите /компютъра / катуна комунистически за общо доходоносно влачене из Европа... И сега - хибридите...е-ех-ей, путинова частушка отпреди 15 г.... Както и да е , да благодарим за гратис препоръките, а съдиите и прокурорите вече ще ги назначават от Германия, ако се разбират по немски, сърчът обаче ще си остане в приятелство и с френдовете./ така мисля аз, да ме извиняват ако има нещо селско в коментара, старала съм се да няма/.
"Неясни перспективи за създаване на либерална домакация" - разбирай ясни перспективи за затъване в тоталитаризъм.
"Изпълняване само на минимални стандартни за подбиране на национален лидер" - разбирай играйкаме си на избори, но всичко друго ни е като при бай Тошо, което по дефиниция поставя под съмнение дори честността на вота - т.е. минималните изисквания , които уж покриваме.
Отдавна ги говорим тези неща.
Колкото до съдебната система, тя сякаш е конструирана за да функционира като бухалка от …
една страна и като пропаднала духовна иснтитуция, раздаваща индългенции на "когото трябва" от друга. Всичко е конструирано така, че остриеттаа на системата - от дребен събирач на дългове до самият Главен да са напълно безконтролни инквизитори и безнаказано да се "трудят" за "правилната" трансформация на икономическия ресурс в населението и ликвидирането на политическите опоненти.
Предполагам толовете на Тиквата и колегите му ще подминат новината гузно, просто защото каквото и да кажат само биха влошили положнеието. Чудесна тотлаитарна каша забъркаха за 12 годинки....
Затова - хайде да се правим, че не сме прочели.