Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фрийдъм хаус": България слиза с едно място по медийна свобода

14 коментара
"Фрийдъм хаус": България слиза с едно място по медийна свобода

България пада с едно място надолу в годишната класация на "Фрийдъм хаус" за свобода на медиите. В миналогодишния доклад тя беше 76-та сред 196 оценени държави, тази година е 77-ма. България споделя тази позиция с Източен Тимор и Индия, класирайки се малко по-надолу от Сърбия, Бенин и Намибия, но с едно място по-напред от Черна гора, Монголия и Ботсвана.

И тази година България е с около нула точки подобрение и запазва статуса си на страна с частично свободни медии. Класацията на авторитетната международна организация бе оповестена в понеделник. Всички държави на Балканите без Гърция са поставени в графата "частично свободни медии".

Румъния заема 87-мо място, Македония е 96-та, а Турция е на 112-то място.

Сред 29 държави в региона Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз България заема 10-та позиция. Първите 8 страни в списъка (Вишеградската четворка и други четири) са със статут "свободни”.

Средните показатели за региона са почти непроменени в сравнение с предишната година, но "Фрийдъм хаус" посочва, че свободата на медите в този регион като цяло е намаляла. Влошаването се дължи най-вече на политически промени, посочва организацията.

Унгария и Украйна са сред страните, претърпели най-значително намаляване на медийната свобода. Три от 10-те страни с най-несвободни медии в света са в региона на Централна и Източна Европа и бившия СССР - Беларус, Туркменистан и Узбекистан.

Само 7 от бившите 15-те съветски републики са извън графата страни с несвободна преса. Русия е оценена за държава без свобода на медиите и заема 173-то място в класацията. На последните две места са Бирма и Еритрея.

"Медиите в по-новите демокрации са по-уязвими спрямо натиск, идващ както от политически лидери, решени да заглушават критиците си, така и от мощни бизнес интереси", пише в доклада на организацията.

Общата тенденция в света от 2005 година насам е към намаляване на медийната свобода, отбелязва "Фрийдъм хаус”. През 2010 само 15% или около 1.03 млрд. души от населението на света са имали достъп до свободни медии.

Нова тенденция в медийния свят е потискането на медиите от страна на недържавни групи. Екстремните случаи включват наркокартелите в Мексико, по- "меките” случаи – бизнес интересите на организирани престъпни групировки. Потискането на медиите става с използването на все повече насилие и това води до засилена автоцензура на журналистите. В същото време извършителите на нападения срещу журналисти все още остават ненаказвани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МИС-а
    #14
  2. Дедо Тошо
    #13
  3. N
    #12
  4. Обективен
    #11
  5. Наблюдател 1
    #10
  6. Дедо Тошо
    #9
  7. Анкета
    #8
  8. Ха-ха
    #7
  9. Чухлев
    #6
  10. 42
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.