Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фрийдъм хаус" притеснена от медиите на Пеевски

"Властите толерират заплахите срещу журналисти"

1 коментар
"Фрийдъм хаус" притеснена от медиите на Пеевски

България заема 75-о място в света и 32-ро място в Европа по свобода на печата в класацията на американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус" след страни, като Монголия, Унгария, Мали, но преди Румъния, Хърватска и Македония.

Според "Фрийдъм хаус"свободата на печата по света е ударила десетгодишно дъно през 2014 година, а българските медии заедно с тези в още около 70 държави са определени като "частично свободни". Според доклада на организацията едва 14% от световното население живее в страни с реално действаща медийна среда.

Един от авторите на доклада – Елън Ахекян, коментира, че една от най-обезпокоителните тенденции в България, е концентрацията на собственост, "особено в ръцете на "Нова българска медийна група", най-вече като се има предвид, че собственикът е депутат (бел.ред. Делян Пеевски), за когото се знае, че подкрепя партията, която е на власт".

Според нея обаче въпреки продължаващите лоши практики в бранша, през 2014 г. в медийния сектор у нас се е наблюдавало известно подобрение заради намаляването на броя докладвани нападения над журналисти.

Резултатът от това е една точка подобрение за България в новия доклад на "Фрийдъм Хаус", заемайки 75-о място в класацията. В същото време Елън Ахекян посочва, че според данните, властите в страната ни изглежда са толерирали заплахите срещу журналистите.

"Фрийдъм хаус" отчита влошаване на средата на Балканите. В различните страни има някои общи практики, като например използването на законите за клевета обида от бизнесмени и политици като оръжие срещу критиките към тях. Налице и редакционен натиск от политически лидери и медийни собственици, което води до автоцензура. Освен това журналистите са подложени на заплахи и нападения срещу тях, като виновните остават ненаказани.

Собствениците на медиите обслужват собствените си интереси

"Фрийдъм хаус" посочва, че като цяло правителствата използват законите си в областта на сигурността и за борба срещу тероризма като претекст да запушват устата на критици.

Освен това групи за натиск и престъпни групировки използват все по-безсрамни тактики, за да сплашват журналисти, а собствениците на медии опитват да манипулират съдържанието на информациите, за да обслужват собствените си политически или икономически интереси:

"Една от най-притеснителните тенденции е мобилизацията на демократични страни срещу пропагандата на авторитарни режими и войнствени групировки. Опасността идва оттам, че вместо да насърчават честна и обективна журналистика и свобода на информацията като адекватен антидот, демокрациите прибягват към цензура и своя собствена пропаганда", каза , отговорничката за доклада Дженифър Дънам.

Норвегия, Швеция, Белгия с най-свободни медии

От разгледаните в доклада 199 страни и територии, 63 са оценени като "свободни" за информационни медии, 71 като "частично свободни" и 65 като "несвободни".

В едва осем страни през 2014 година се наблюдава подобрение на ситуация, докато в 18 са засечени практики, които говорят за влошаване на средата. По-значима негативна тенденция има в Турция, Унгария, Гърция, Сърбия и други.

Според класацията пресата е най-свободна в Норвегия, Швеция, Белгия, Финландия, Холандия и други. В дъното са Туркменистан, Узбекистан и Северна Корея.

Оценката на САЩ се е понижила заради арести, тормоз и жестоко отношение към журналисти от полицията по време на протестите във Фъргюсън, щата Мисури.

Европа е най-добрият ученик, но е същевременно и регионът с най-голям спад в оценката за последните десет години, по-конкретно заради съдбата на журналистите в Русия.

Според "Фрийдъм Хаус) Китай и Русия се стремят да държат изкъсо местните печатни и електронните медии, като в същото време се стремят да контролират и независимите мнения от он-лайн източници или чуждестранни източници.

Освен това двете държави са активни и в регионите, които смятат за своя сфера на влияние – съответно Хонконг и Тайван за Пекин и Украйна, Централна Азия и балтийските страни за Москва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #1

    Не бива да се позволява монополизиране на медиите! Такъв монопол е опасен, тъй като влияе на общественото мнение - това е очевидно! Предстои Нова Конституция или поне основни поправки в досегашната и сега е момента да се поправи тази опасна за свободата, ситуация! Странно е, че не се говори за това, но много се дискутира напр. демонополизирането на търговията! Няма ли будни български политици, бе?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.