Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фронтекс обвинява НПО-та в сговор с каналджии на мигранти

Разраства се спорът между Еврокомисията и неправителствени организации за справянето с мигрантската криза

1 коментар
Фронтекс обвинява НПО-та в сговор с каналджии на мигранти

Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс) обвини неправителствени организации, действащи в Средиземноморието, за сътрудничество с каналджии на мигранти. Това е посочено в конфиденциален доклад на Фронтекс, цитиран от "Файненшъл таймс". Обвиненията на агенцията разпалват с нова сила тлеещия отдавна спор между Еврокомисията и неправителствени организации (НПО) за това как да се разреши мигрантската криза, която само миналата година доведе до смъртта на 4 700 човека.

В конфиденциален доклад, изготвен миналия месец, Франтекс посочва, че мигрантите, още преди да отпътуват, получават прецизни указания, които да следват, за да се доберат до плавателни съдове на неправителствени организации.

Агенцията отправи недвусмислени обвинения в друг доклад от миналата седмица, в който се докладва случай, в който криминални мрежи извършват контрабанда на мигранти директно на плавателни съдове на НПО.

Неправителствените организации, работещи в района, решително отричат да работят с контрабандисти на хора.

В доклада, който е раздаден на дипломати и представители на ЕС, се казва още, че мигрантите, спасени от лодки на НПО, често отказват да сътрудничат на експертите, които трябва да проучат самоличността им. Някои от тях заявяват, че "са били предупредени (от НПО-та) да не сътрудничат с италианските правоохранителни органи или с Фронтекс".

Към октомври т.г. броят на спасителните операции, предприети след подаване на сигнал за бедствие, е спаднал приблизително с две трети и сега е един на десет, по данни на Фронтекс. Това намаление съвпада с увеличението на спасителните операции, осъществени от НПО-та в Средиземноморието. През октомври НПО-та са провели 40 на сто от спасителните акции, което е сериозен ръст в сравнение с началото на годината, когато са били едва 5 на сто.

Фронтекс допуска, че тази промяна се дължи на факта, че НПО-тата оперират по-близо до либийските териториални води, както и заради светлинните сигнали от спасителните лодки на НПО-та, действащи като "насочващ лъч за мигрантите".

Организациите реагираха гневно на обвиненията. Те казват, че спадът на подадените сигнали за бедствие от мигрантските лодки се дължи на нарасналите спасителни усилия, което означава, че хората биват спасявани преди ситуацията да се влоши.

"Ние активно издирваме бедстващи лодки. Ние ги засичаме по-рано. Това е реакция на нуждите, които ние виждаме в морето", коментира хуманитарен съветник от организацията "Лекари без граници" (Médecins Sans Frontières), който управлява две спасителни лодки.

От началото на годината досега над 170 000 души са се опитали да прекосят Средиземно море от Либия към Италия, което е с 15 процента повече от м.г., по данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН. Броят на смъртните случаи се е повишил с една четвърт, при 3800 м.г.

Неправителствените организации твърдят, че този ръст се дължи на променените тактики на каналджиите и че все повече хора са пращани на плавателни съдове, които не са подходящи за море. За това НПО-тата обвиняват мерките на европейските власти срещу каналджиите.

Не става дума за взаимодействие на НПО-та и контрабанда на хора, проблемът е защо толкова много хора умират, ето върху това би трябвало да се съсредоточи Фронтекс. Те би трябвало да обърнат внимание на собствените си действия, коментира представител на "Лекари без граници".

Организацията твърди, че тази година ще откаже финансиране от ЕС в знак на протест срещу подхода му към мигрантската криза.

Основата през 2004 г. агенция Фронтекс вече разполага с многобройни служители, по-голямо финансиране и правомощия, тъй като ЕС ѝ възлага отговорности за справяне с нарастващия проблем с нелегалната миграция. Бюджетът на Фронтекс е 250 млн. евро. Тя вече действа като пълноправна агенция за охрана на границата на ЕС и има право да разположи 1500 служители в страна членка при опасност от мигрантска вълна.

Фронтекс обвинява НПО-тата и за това, че не помагат в разследването на каналджии, като отказват да събират оставени от тях вещи и предмети в спасителните лодки. "Ние имаме задължение да помагаме за спасяването на живота им, а не да изпълняваме функциите на силови органи", коментира организацията "Спасете децата" (Save the Children), която е спасила 2 400 човека през октомври и ноември.

Европейската комисия обмисля дали е нужен по-стриктен контрол върху дейността на НПО-тата, изпълняващи спасителни мисии, но засега не се предвижда специално законодателство.

Представител на германската организация "Sea Watch", която извършва спасителни операции, твърди, че в стремежа си да възпре миграцията с всички средства, ЕС се опитва да криминализира усилията на НПО-тата в Средиземноморието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #1

    "Ние имаме задължение да помагаме за спасяването на живота им, а не да изпълняваме функциите на силови органи",но някои от тях,сътрудничат на каналджиите.Печеливш от това е Путин,който има "свои хора" навсякъде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.