Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФТ: Путин е искал Башар Асад да се оттегли

15 коментара
Башар ал-Асад и Владимир Путин. Снимка: колаж

Няколко седмици преди смъртта си на 3 януари, началникът на руското военно разузнаване (ГРУ) генерал-полковник Игор Сергун е бил в Дамаск с деликатна мисия. Генералът, за който се смята, че се е шлифовал като оперативен служител на съветските служби в Сирия, е предал съобщение от Владимир Путин до сирийския президент Башар Асад – че Кремъл, най-мощният международен защитник на сирийския диктатор, смята, че е време той да се оттегли. Асад обаче с негодувание отхвърлил искането. Това пише британският в "Файненшъл таймс“, като се позовава на двама високопоставени сътрудници на западните спецслужби, които са предоставили на изданието подробности за мисията на Сергун в Дамаск.

"Файненшъл таймс" (ФТ) се е обърнал за коментар към руското външно министерство, което пренасочило към министерството на отбраната, което от своя страна заявило, че не е в състояние да коментира.

След публикацията в петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва не е отправяла подобно предложение към сирийския президент. "Това не е така“, заяви Песков.

С несполучливия риск, който пое в Дамаск, Русия укрепи позициите на Асад и надеждите за дипломатическо решение на порочния кръг на гражданската война в страната отново изчезват, пише ФТ.

Новината за тайното предложение, отправено от Сергун – предварително режисирано предаване на властта, което да съхрани алеутския режим, но да отвори врата за реалистични преговори с умерените бунтовници – е вдъхнало оптимизъм на западните разузнавателни служби в края на 2015 г., пише ФТ. За водената от САЩ коалиция срещу "Ислямска държава" изглеждаше, че това ще е пробив в продължаващия години дипломатически блокаж около махането на Асад, което според Вашингтон е предварително условие за успокояване на сектантските напрежения в Сирия и Ирак, подхранващи джихадистите.

Според повечето анализи в Европа и САЩ, руската военна интервенция в сирийския конфликт, предприета през септември м.г. в подкрепа на режима в Дамаск, е достигнала своя предел. Путин погледна под капака сирийския режим и откри много повече проблеми, отколкото е разчитал, е заявил висш европейски разузнавателен източник пред ФТ. Въпреки това Русия преигра и Асад даде на Сергун да разбере ясно, че Русия няма да има бъдеще в Сирия, освен ако той не остане президент.

В отношенията си с Кремъл Асад е възприел стратегия на една чуждестранна сила срещу друга. Неговият коз в този случай е бил Иран. От месеци насам Русия е нервна заради нарастващото влияние на Техеран в региона за сметка на собствените ѝ лостове за въздействие.

Хора, близки до сирийския режим, казват, че подозренията в Дамаск към намеренията на Русия от известно време нарастват. Въодушевлението, с което бе посрещната в началото руската намеса, продължи известно време, но след това хората станаха по-песимистични, казва бизнесмен от Дамаск. Хората на Асад започнаха да осъзнават, след като големият брат е дошъл да ги защитава, означава, че в замяна на това той може да поиска неща от тях.

Освен това Асад винаги последователно е отстранявал всички по-влиятелни фигури, които един ден могат да претендират за лидерството му. Ярък пример за това е изчезването на алеутския дисидент Абделазиз ал-Каир. Той е пътувал в Москва през 2012 г., а след това за Пекин. На всички им се струвало, че те го проверяват като потенциален заместник на настоящия режим, който устройва алеутската общност, отбелязва експерт по въпросите на Сирия, цитиран от ФТ.

При завръщането си в Дамаск Абделазиз ал-Каир е бил взет на летището от тайни агенти. Москва е била разгневена, тъй като това изглеждало като знак, че Асад не възнамерява да позволи на Русия да избере следващия президент.

Стана съвършено ясно, че възможно политическо решение предполага в някакъв момент Асад да отстъпи, но ние не мислим, че такова решение вече е прието и не знаем кога това трябва да се случи, разказва пред изданието руския представител в Сирия, който участва в дипломатическите преговори.

Откакто президентът Асад беше доведен със самолет при нашия президент миналата година, неговите действия до голяма степен не ни устройваха и пречеха на опитите ни да намерим политическо решение, допълва руският източник.

Според много външнополитически експерти Кремъл действа прагматично и целта на военната му намеса в Сирия не е само да определи кой да е следващият сирийски лидер, но и засили влиянието си на международната сцена.

За Путин целта на операцията в Сирия никога не е била да съхрани Асад на власт, той искаше да застави американците да признаят ролята на Русия в политическото уреждане на този конфликт чрез Виенския процес, коментира пред ФТ председателят на московския център "Карнеги" Дмитрий Тренин.

Но на мен ми се струва, че все още е преждевременно да се организира преврат в Сирия. Аз не виждам как ще помогне това на политическото уреждане на кризата, защото сред опозицията малцина биха се съгласили да признаят режима, ако просто е сменен лидерът му, допълва Тренин.

Британски дипломат казва пред ФТ, че Русия, която няма приемлива стратегия за изход от Сирия, удвоява своите военни усилия, с което прави перспективите за намиране на мирно решение чрез преговори както никога далече от реалността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #15

    Като цяло, през 2015 г. цената на лекарствата е нараснала с 22,8%.
    Хранителните продукти през 2015 г., са добавили към цената на средно 20,2%. Само за две години са нараснали повече от средното продукти, които попадат под ембарго. Например, през това време цената на ядките скочи рекордно - повече от два пъти до 586.5 рубли. за килограм.
    Налагането на санкции срещу Турция, са допринесли за повишаване на цената на портокали - 47.6% за годината .
    По същата причина се надигнаха и сушените плодове:

  2. Доналд Дък
    #14

    До сегашното жилище на Янукович в Подмосковието се продава спешно имение с изграден вътрешен молитвен дом с минаре. Очевиден клиентски интерес има към тази сериозна инвестиция на братя Ротенберг.

  3. ivancho ivanov
    #13

    Защо Путин ще сменя "кон за кокошка" - още бащата Асад беше станал руски сателит. Освен това руската главна база е в Латакия, а тя е в алуитска територия и няма място за пазарлъци!

  4. Ана
    #12

    Естествено че по-разумните сирийци от обкръжението на Асад също разбират че приятелството с Русия е много относително понятие, знаейки какво се случи с Източна Европа след Втората св. война и с България след Руско-турската война. "Това не е така“, заяви Песков, НО НЕ КАЗВА КАК Е, ЗНАЧИ ВСЕ ОЩЕ НЯМАТ РЕШЕНИЕ И ТОВА Е ПРОБЛЕМ ЗА ТЯХ! П.П. Алеутите населяват крайния север - Ледовития океан и Беринговия проток. В Сирия зивеят АЛАВИТИ.

  5. Bлaдo
    #11

    руска му работа - продънена отвсякъде. И Асад си остана на власт, и ген. Сергун погина мърцина...

  6. Stanimir Petrov
    #10

    Асад е доказал надеждността си дългогодишен съюзник на Русия. За какво, му е на Путин да сменя съюзника си с нов, който тепърва ще трябва да доказва лоялността си?

  7. Stanimir Petrov
    #9

    "като се позовава на двама високопоставени сътрудници на западните спецслужби," Кои са тези сътрудници - неизвестно. По какъв начин са стигнали до тази информация - неизвестно. Кои точно западни спецслужби - неизвестно. В ранните следосвобожденски наши вестници, стилът е бил подобен. Започва дописката с "Научаваме се че" след което следва вулкан от най-развинтени фантазии относно греховете на политическия опонент.

  8. Коментарът е изтрит в 18:50 на 23 януари 2016 от автора.
    #8
  9. Стоян Иванов
    #7

    Цитати от превода: "алеутския дисидент Абделазиз ал-Каир"... "който устройва алеутската общност". С уважение към сайта и към редица негови автори, които с удоволствие чета (дори да не съм съгласен понякога с мнението им), обаче май са нужни и редактори. Или поне указания към преводачите да правят елементарна справка за термини и понятия, които не познават. Какви "алеути" ви гонят в Сирия?! Поправете го, моля. Alawites/ Aleut people https://bg.wikipedia.org/wiki/Алеути https://bg.wikipedia.org/wiki/Алауити

  10. Коментарът е изтрит в 15:52 на 23 януари 2016 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.