Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фьост Алпине" може да не дойде заради парниковите квоти

9 коментара

Австрийският металургичен гигант "Фьост Алпине" може да откаже инвестиция от 4 милиарда евро в България заради разпределението на парниковите квоти. Това стана ясно в сряда след среща на българския министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров с австрийския му колега Мартин Бартенщайн.

Освен България, "Фьост Алпине" проучва Румъния, Украйна и Турция заради излаза им на Черно море. След орязването на националните планове на България за разпределение на позволените за изхвърляне въглеродни емисии до края на 2012 г., "Фьост Алпине" може да се откаже въобще от инвестицията си в страна членка на ЕС и да отиде в някоя от другите две оглеждани държави или дори в Азия, където няма никакви ограничения за замърсяването на въздуха.

Петър Димитров е получил австрийската подкрепа в усилията на държавата, която даде на съд Европейската комисия за решението ѝ да свие с 37 процента квотите за периода 2008 – 2012 година.

"Оказа се, че основният конкурент на България за тази инвестиция не са другите три страни, а политиката на ЕК по отношение на околната среда", каза Петър Димитров.

Той подчерта, че производството на "Фьост Алпине" е едно от най-екологично чистите. Заради орязаните парникови квоти България няма да има достатъчни количества въглеродни емисии, които да предоставя на нови производства. Петър Димитров се е опитал да убеди австрийската компания да предпочете България заради ниското данъчно облагане, ниската цена на електричеството и добрата инфраструктура. Държавата е обещала да осигури необходимите 1000 хектара земя, която нямало да стане безплатно.

Предлагаме няколко места с летище, пристанище и добра железопътна инфраструктура, но австрийската компания се е ориентирала към едно, каза Петър Димитров. Той добави, че в случая била важна и фериботната връзка с Украйна. В отговор на подозренията, че визира Варна, откъдето беше излъчен за депутат, Димитров заяви, че до ферибота можело да се стига и с железница. Това включва Русе в кръга от хипотетични места за инвестицията на "Фьост Алпине".

Петър Димитров се срещна и с представители на енергийната фирма БЕВАГ, която вече работи по реализацията на вятърен парк в Северозападна България заедно с германската компания E.ON и българската НЕК. От БЕВАГ са изявили готовност да увеличат инвестицията си от 10 на 90 милиона евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Фюри Асланов
    #10

    "Оказа се, че основният конкурент на България за тази инвестиция не са другите три страни, а политиката на ЕК по отношение на околната среда", каза Петър ДимитровТози кретен, докога ще бъде министър? И не необходимо да се прави на местен патриот като лобира за инвестиции във Варна. Все пак, този е псевдоминистър на джунглата България, а не на региона от който е влязъл в парламента.

  2. мдам
    #9

    "Оказа се, че основният конкурент на България за тази инвестиция не са другите три страни, а политиката на ЕК по отношение на околната среда", каза Петър Димитров"Не знам дали е кретен всъщност, но е прав. То4но така е. Китай няма никакви ограни4ения за вредните емисии, карат си я на въглища и не им пука. По-големите държави ни "изкупиха" процентите, после откъде да дойде тази производителност в Бг. До 2012!! Давате ли си сметка. Ами може да не ни дадат нищо и след това. Именно заради тези свити проценти ще си стоим гладни. Кой ще инвестира тук?

  3. мдааа
    #8

    Стоим гладни, с лоши пътища, лоши болници и училища не заради въглеродните квоти, ами заради крадливото и корумпирано управление! Защо Рено, Нокия и много други мощни компании отидоха в Румъния, а не у нас? И в Румъния има въглеродни квоти, ама там няма триглаво ДС-комунистическо чудовище да ги управлява и "оправя"!

  4. От ЕС
    #7

    за жълти стотинки !Как мислите дали австрийците ще са много очаровани ако Кремиковци поиска 1000 хектара до някой австрийски курорт за металургичен комбинат.От 8 милярда евро излишък за 2007г. в БВП на Австрия 6,5 се падат на туризма. Хитреците сега си търсят талибанска държава за мръсните производства. България трябва да разбере ,че от туризъм може да печели много повече отколкото ако се превърне в боклукчийската яма на Европа! Още повече ,че при нас ще остават само трохите. След няколко десетилетия държавите съхранили природата си ще извличат много дивиденти !

  5. От ЕС
    #6

    а свитите български мозъци!Има много високотехнологични чисти производства , които правят милярди. Ако българите искат висок стандарт и чиста природа могат да се насочат натам.Във Виена има много такива заводи, които произвеждат например високоговорители големи като мравка с цена колкото тон желязо и без вредни емисии. Защо не строят такива заводи в България ами си ги строят във Виена? Защо си изнасят металургичните производства? С един удар 3 заека.Евтина талибанска работна ръка , не си цапат природата и премахват конкуренцията в туристическия бизнес!

  6. viafiscalis
    #5

    размера на квотите не е свит, а е напълно реален! друг е въпроса, че като равнище на икономиката ни е било дадено равнището от ...1988 година.и съвсем друг е въпроса, че това става достояние на ЕК благодарение на проф.Христо Христов от ИЕ към БАН и Димитър Бранков от БСК, които срещу незнам си какво са я ***дали тази информация. освен това бяха напъхали и някакви чужденци да ни изчисляват квотите, за което са получилии маса пари, а искаха и още.

  7. Рони
    #4

    е виновен. След като орязаха кжотите на най-бедната държава в ЕС с най-големия процент 37%. Това е просто още един чиновнически идиотизъм дошъл от Брюксел.Да напомня: повишените емисии СО2 на България идват от другото идиотско решение на ЕС да затворим 4-те реактора на Козлодуй.В Резултат:1. България ще плаща стотици милиони ВСЯКА година заради емисиите СО2, причинени дефакто от Брюксел.2. Българският потребител ще плаща все по скъпо електричество!3. Българският народ ще диша все по отровен (от ТЕЦ)

  8. СБС
    #2

    На калпав космонавт космосът му е крив (да си спестим по-вулгарния вариант на поговорката). Та на калпавите българи и прогнилата им корумпирана държава Европа им е крива! Хайде не ни пробутвай тия! Гърция като няма атомни централи да не е закъсала, ами на Румъния защо не й пречат въглеродните квоти! Все другите са ни виновни, все реферът ни е ощетил на мач... Хайде стига глупости! Докато не си оправим сами кочината, никой друг не може да ни е виновен!

  9. Рони
    #1

    В конкретния случай причината е точно тази която съм посочил. Обобщенията в този случай са безсмислени. Сравнение с Гърция (със съвсем друга предистория в последните 50г) и с Румъния с нейните ресурси и новоизградена(!!!) АЕЦ са тотално вън от контекста!Прочети пак какви аргументи съм изложил!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.