Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г- 20 прие увеличаване ресурсите на МВФ и данък върху транзакциите

Италия се съгласи да допусне фондът да наблюдава реформите в страната

0 коментара

Лидерите на двайсетте най-големи икономики в света, влизаци в т .н. Г - 20 стигнаха до съгласие около план за стимулиране на растежа и ребалансиране на световната икономика, а Италия се съгласи МВФ да наблюдава провеждането на реформите в страната, съобщиха световните агенции в петък. Провелата се в Кан среща бе доминирана от продължаващата криза в еврозоната.

 

По време на заключителна пресконференция френският президент Никола Саркози заяви, че в Г-20 са се споразумели за увеличаване на ресурсите на Международния валутен фонд (МВФ) и ще обсъдят конкретните стъпки за това до февруари.

 

"Ние ще се борим за защита на Европа и еврото", заяви Саркози.

 

Лидерите на Г 20 се надяват, че увеличението на наличните ресурси ще помогне на МВФ да подкрепи някои икономики в еврозоната.

 

Саркози заяви още, че Франция и Германия подкрепят въвеждането на данък върху финансовите транзакции и се надява, че той ще стане факт през 2012 г..

 

Групата на 20-те се е споразумяла също така да бъдат преструктурирани 29-те най-големи банки в света, за да се гарантира, че никога няма да се налага да бъдат спасявани от данъкоплатците, обяви германският канцлер Ангела Меркел.

 

Тя допълни, че включително германските Дойче банк (Deutsche Bank) и Комерцбанк (Commerzbank) имат нужда от рекапитализация.

 

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу съобщи от своя страна, че Италия е поискала Международният валутен фонд (МВФ) да наблюдава програмата ѝ за намаляване на бюджетния дефицит. Премиерът на Италия Силвио Берлускони е информирал европейските ръководители, че Рим се е обърнал за помощ към МВФ.

 

"Италия потвърди ангажиментите си за бюджетна консолидация и структурни реформи", допълни президентът на ЕС Херман ван Ромпой.

 

Барозу и Ромпой, цитирани от ДПА, съобщиха пред журналисти в Кан, че на срещата на Г-20 Франция е поискала Италия сама да поиска засилване на мониторинга на МВФ.

 

Осигуряването на финансовата стабилност на Италия в момента е една от основните задачи за преодоляване на кризата в еврозоната.

 

Европейската комисия посочи, че нейни експерти ще заминат за Италия следващата седмица, за да започнат оценка на прилагането на обещаните икономически реформи при процес на мониторинг, включващ и МВФ.

 

Берлускони каза от своя страна, че Италия е отказала предложението за финансова помощ от МВФ за преодоляване на икономическата криза. Той допълни, че няма намерение да подава оставка и не смята, че правителството му ще падне.

 

В отговор на въпрос Берлускони заяви, че не смята, че правителството му върви към своя край, въпреки бунта на депутатите подкрепящи кабинета му. Според италианския премиер никой друг не би могъл авторитетно да представлява Италия в чужбина.

 

Той допълни, че депутатите, които изоставили правителството му, предават страната в момент на криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.