Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-20: комисия за направляване на света, която е на кръстопът

0 коментара
Г-20: комисия за направляване на света, която е на кръстопът

Срещата на върха на Г-20, състояла се в Хамбург, поставя клуба на световните лидери пред двойно предизвикателство: ефикасно да се справя с вътрешните противоречия и да преосмисля нещата, без да се разпръсне.

"Живеем в период на преход. Г-20 бе форум, създаден в отговор на финансовата криза. Той свърши добра работа, а днес се фокусира върху теми като климата, миграцията, развитието, здравеопазването, образованието и в бъдеще несъмнено ще трябва да се адаптира към тези големи проблеми в дипломацията", обяснява дипломатически източник измежду съветниците, участващи в дългите нощни преговори за съставянето на заключителното комюнике от срещата.

Всъщност най-важните раздели от това хамбургско комюнике - пътна карта без юридически ангажименти за 20-те най-могъщи страни в света, засягаха климатичните промени и протекционизма, а в по-малка степен банковото регулиране и валутната политика.

"От първите си стъпки през 2008 г. дневният ред на лидерските срещи на Г-20 постоянно бе разширяван, но в Хамбург се стигна до нова фаза", коментира за АФП Джон Къртън от ръководството на изследователската група за Г-20 в Университета на Торонто. "Г-20 се наложи като център за ефикасно световно управление в сферите на икономиката, социалните въпроси, околната среда, а все повече и на сигурността", смята той.

Г-20 обаче не се изчерпва само с комюникето. Както показа петъчната среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин, форумът е също ефективен начин за световните лидери да разменят мнения в не толкова формални условия като протоколните визити.

"За тях е много важно да се срещат лице в лице на неутрален терен и да разговарят по всичките злободневни кризи", обяснява пред АФП д-р Клаудия Шмукер от германския мозъчен център DGAP (Германско дружество за външна политика).

Но според нея Г-20 не бива да разширява пълномощията си твърде много. "Твърде обширният дневен ред разсейва вниманието. Акцентът върху икономиката трябва да бъде запазен", казва тя. При това "Г-20 няма легитимността" да бъде един вид световно правителство - "най-близкото нещо до световно правителство е ООН".

Освен периметъра на дейност е належащ и въпросът за състава на Г-20, "ако се цели групата да остане уместен форум", предупреждава Фридерике Рьодер, директор за Франция на неправителственото сдружение ONE.

"След 50 години младите хора в Африка ще са повече, отколкото във всички страни от Г-20, взети заедно, тъй че занапред групата трябва да се съобразява с Африка. За целта Африканският съюз трябва да стане член на Г-20 наравно с Европейския съюз", заявява тя.

"Да не отстъпваме"

За разширяване на компетенцията си обаче групата трябва да се справи с една вътрешна заплаха - риска да изгуби ефикасността си поради коренни идеологически разногласия.
И по-специално ако източник на тези разногласия е незаменима държава като САЩ. В Хамбург Тръмп застана срещу течението; позициите му за климата и свободната търговия принудиха групата да се впусне в семантична акробатика с лайтмотива "щом не напредваме, ще се опитаме поне да не отстъпим".

"Г-20 не е инстанция за реализиране на нещата, а момент, в който лидерите дават политически тласък, за да валидират единодушието, когато има такова, и да систематизират разногласията. Ясно е, че за климата Тръмп няма как да бъде разубеден, но може да се стабилизират споровете. Мисля, че днес приоритетът е ръководителите да се разберат, че няма връщане назад", обяснява за АФП Себастиен Жан, директор на френския център CEPII.

В Хамбург "динамиката е съвсем различна в сравнение с предишните срещи на върха. По-рано въпросът бе да напреднем, а не да избегнем връщане назад", додава за АФП Томас Бърнс от канадския мозъчен тръст CIGI.

"Форумът в Хамбург безспорно установи съществуването на един многополюсен свят", отбелязва икономистът Жак Сапир, който приветства "признанието, че суверенните нации действат легитимно".

"Проблемът с неформалните групи е, че решенията им не са задължителни, тъй че има нужда от воля за сътрудничество" между членовете им, разсъждава г-жа Шмукер. Според нея днешното положение не бива да трае твърде дълго, иначе групата ще се окаже в опасност.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.