Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-7 се събира заради Украйна и може да изключи Русия от Г-8

Китай подкрепя териториалната цялост на Украйна

2 коментара

Над петдесет световни лидери се събират в понеделник на двудневна среща в Хага, за да обсъдят заплахата от ядрен тероризъм, но основната тема на срещата е изместена от кризата в Украйна. Ръководителите на Г-7 - седемте най-развити индустриални държави - може да изключат Русия от Г-8 - затворения клуб на най-богатите страни, отбелязва Франс прес.

Лидерите на държавите от Голямата седморка ще се съберат довечера, за да обсъдят мерки срещу Русия заради анексията на Крим, на фона на опасения, че Владимир Путин може да хвърли око и на други части от Украйна. Докато Русия консолидира хватката си върху Крим, издигайки флага си над превзети военни бази и задържайки свалени украински командири, президентът Обама и международните му съюзници ще се опитат да излязат със силен, обединен отговор въпреки различаващите им се интереси по отношение на Кремъл.

Премиерът Дейвид Камерън каза миналата седмица, че лидерите на Голямата седморка - Великобритания, Съединените щати, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония - ще се срещнат без участието на Русия, сегашен председател на Голямата осморка, и ще разискват нейното изключване. Германската канцлерка Ангела Меркел каза във връзка с предвидената за юни среща на Г-8 в Сочи, че докато не са налице политическите условия, вече не съществува Г-8 и че няма да има среща на върха в този формат. Подготовката за среща в Сочи бе прекъсната.

Русия бе приета в Г-8 през 1998 г., след като избра пътя на демокрацията в постсъветския период.

В Хага Русия ще бъде представлявана от външния министър Сергей Лавров, който ще се срещне с американския си колега Джон Кери. Очаква се разговорът да бъде най-трудният между двамата от началото на украинската криза.

Китай подкрепя териториалната цялост на Украйна

Няколко часа след като пристигна в Холандия Обама се срещна с китайския президент Си Цзинпин в резиденцията на посланика на САЩ в Холандия. Пекин често застава редом до Москва в спорове със Запада, но Вашингтон се стреми да спечели подкрепата на Китай, разчитайки на добре известната му позиция против външна намеса във вътрешните работи на държавите.

Китайският президент Си Цзинпин иска политическо решение в Украйна и е изтъкнал принципа на националния суверенитет на срещата си с президента Обама, заяви заместник-съветникът на Обама за националната сигурност Бен Роудс, цитиран от Ройтерс.

"САЩ като цяло са далеч по-склонни да прибегнат до агресивни, наказателни мерки като санкциите", каза Роудс, намеквайки разминаване с Китай по този въпрос. Той обаче заяви, че Пекин подчертал, че суверенитетът и териториалната цялост са основни принципи на международната система.

"С това смятаме, че китайците съвсем ясно изразиха подкрепа за деескалация и политическо решение и, отново, ангажимента си към териториалната цялост и суверенитет на държавите, включително Украйна", каза Роудс.

Белият дом е силно обезпокоен от рисковете от ескалация, породени от масираното разполагане на руски войски по границата с Украйна. Много сме обезпокоени от потенциалната ескалация в Източна и Южна Украйна", заради присъствието на тези войски, което Вашингтон "следи съвсем отблизо", каза той.

Обама: Връзката с Европа е стълб на стабилността

След среща с холандския министър-председател Марк Рюте в Амстердам пък Обама каза, че Европа и Америка са единни в подкрепата си за правителството и народа на Украйна и допълни, че САЩ и Европа заедно ще накарат Русия да плати цената за действията си в Крим.

Президентът подчерта, че съюзниците от НАТО са най-близките партньори на САЩ в света, а Европа е крайъгълен камък на американската световна политика.

"Връзката с Европа е стълб на сигурността", заявява той в публикувано в понеделник интервю за холандския вестник "Фолкскрант". Обама посочва, че Съединените щати не гледат на Европа като на бойно поле между Изтока и Запада, както и че Вашингтон не възприема ситуацията като игра с нулев резултат (в която един печели за сметка на друг). "Това е начин на мислене, който вече трябва да си е отишъл със Студената война", заявява той.

Президентът на САЩ заявява още, че във всичките си разговори с европейски лидери посланието му ще бъде, че Русия трябва да разбере, че действията ѝ в Украйна не могат да останат без политически и икономически последствия. Ако Русия продължи да изостря ситуацията, трябва да има готовност да се наложи още по-висока цена, добавя Обама.

Срещу ядрения тероризъм

Холандският премиер Марк Рюте увери, че обсъжданията в Г-7 няма да попречат на срещата на върха за ядрената сигурност - третата от серията по този проблем, организирани по инициатива на президента Барак Обама. На нея ще се разисква как да не се допусне терористични групи да се доберат до ядрени материали и да се сдобият с "мръсни бомби", в които са съчетани традиционни експлозиви и ядрени компоненти.

През 2009 г. Барак Обама заяви, че ядреният тероризъм е най-близката и най-тежка заплаха за сигурността в света.

Освен холандия в рамките на една седмица Обама ще посети също Белгия, Италия и Саудитска Арабия. Той ще произнесе в Брюксел в сряда единствената реч, предвидена в програмата на обиколката му. Белгийските медии, цитирани от БТА, съобщават, че американският президент ще пристигне в Брюксел във вторник вечер, след приключване на участието му в международната среща за ядрената сигурност в Хага.

В сряда Обама ще поднесе венец на военно гробище югозападно от Брюксел, където са положени тленните останки на американски военнослужещи, загинали в Първата световна война. След това той ще се срещне с председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Барозу. С двамата европейски лидери Обама ще даде пресконференция след приключването на Съвета ЕС-САЩ.

По-късно той ще произнесе речта си, посветена на трансатлантическите отношения и европейската сигурност. Програмата му включва също срещи с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, с краля на Белгия Филип, както и с белгийския премиер Елио ди Рупо.

Това ще бъде първото посещение на президента Обама в Брюксел, както и първото пътуване на американски държавен глава до столицата на ЕС от 2005 г. насам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шаривари
    #2

    На demokrat бих искал да дам за пример 1971 година (не знам дали си бил роден по онова време, батков), та когато арабеските, под влияние на великия съветски съюз дигнаха главоломно цените на нефта. В отговор на това в гнилите западни държави се въведе режим на каране на колите, като в неделния ден от седмицата шосетата и магистралите бяха празни и хората се разхождаха по тях. И чернилките полека-лека свалиха гарда...

  2. demokrat
    #1

    С въвеждането на санкциите, Европа няма да купува от Русия автомобили "Лада Калина".Нефт и газ ще купува, но с отвращение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.