Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-н Чорни няма проблеми с България, да се оправя със САЩ

0 коментара

Г-н Райчев, как ви се струва този месец август? Обикновено е един благодатен месец за политически драми.

Само за най-големите драми. Нали знаете, през август почти никога нищо не става, но когато става, стават едни огромни бели - преврати, войни и така нататък. Значи този август донесе на България спокойствие и освен наводнението, аз не виждам нещо кой знае какво особено за нашия август.

Искам да ви насоча вниманието към това, което се случва през последните дни. Как да коментираме разликата в посланията на самите управляващи? От една страна, главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов каза, че това, което се случва през последните дни по улиците на София, е акция за дестабилизация на правителството. От друга страна вчера Пламен Панайотов каза, че не може да се прави политика от два криминални инцидента...

Аз не виждам кой знае какво противоречие. От една страна е твърдението, че някой иска да бута правителството и затова се стрелят по улиците, а от друга страна твърдението, че това не бива да бута правителството. На мен ми се струва пресилено... Това си е бандитска война, дължаща се на наличието на организирана престъпност в България - доколкото разбирам, с наркомотиви. Докато по съществен начин не ликвидираме или не ограничим организираната престъпност, това ще си е така. Друг е въпросът, че аз не виждам даже предпоставките за ликвидация на организираната престъпност в България, те не са създадени.

Какво значи, че предпоставките не са създадени?

Има две предпоставки, които не са налице. Първата е декриминализация на политическите партии в България. Всички български партии използват криминални или полукриминални пари и това важи за БСП, за НДСВ, за ДПС, за СДС. Не казвам, че те са всички са корумпирани и лоши. Казвам, че в самия връх на политическата система, в самия връх на властта в България е заложен механизъм на естествено оторизиране на престъпни, полупрестъпни, сенчести, полусенчести групировки и икономически групи. Това просто е интегрирано в самата политическа система и докато тази нация не си даде сметка, че вместо да се харчат годишно 50-60 млн.марки нелегално, по-добре е да се легализира, държавата да финансира политическите партии, значимо да ги финансира с по няколко милиона марки годишно, в изборно време - с по няколко десетки милиона. Едва, когато това възникне, ще съм склонен да мисля, че в България е възникнала предпоставката да се ликвидира престъпността.

Освен това ние нямаме средството за нейната ликвидация. Колкото и да сменяме върховете в полицията - аз например съм убеден, че в момента ръководството на МВР не е корумпирано - но полицията като цяло е корумпирана. Подгизнала от корупция до последния човек - не казвам всички, но до най-долно равнище. Това нещо не може да бъде задача на полицията. Хората, които в други страни са имали подобни случаи - такава е в ситуацията в Америка в началото на века, когато възниква мафия - въвеждат специален орган, в случая той се казва ФБР, дават му извънредни правомощия. Вярно, малко е рисковано, много е важно как се контролира това ФБР, но без такъв орган няма да се оправим.

Тези две предпоставки ги няма, а оттук няма да има и съществен напредък в борбата с престъпността. Политиката не е декриминализирана, тези хора в процеса на политическата борба се обвързват с лоши или с полулоши пари, във всички случаи сенчести. И после ние от тях искаме да се сбият със същите тези, които са ги издигнали или са помогнали за тяхното издигане. Просто няма да стане.

Означава ли, че това е причината от години да се въртим в един омагьосан кръг за вината, защото всеки изстрел по улицата винаги е тълкуван като изстрел срещу правителството. Оттук започват обвиненията полицията е виновна, съдът е виновен...

Вината е в цялата съдебна система, която е лоша и която подлежи на реформа. На България много ѝ трябва операция от типа на "чисти ръце". Но отново казвам - тези две предпоставки са по-първични. Разбира се, всяко правителство, на което започне престъпността да му играе под носа и да му стреля, получава удари. То не ги получава от престъпността, а от обществото, което просто казва: "Боже мой, какво правите, щяхте да оправите нещо, погледни как се стрелят на центъра на града". Аз изключвам това, че Крушата, Банана и Маймуняка са си казали: "Я да свалим правителството и да се изпостреляме". Фактът, че тези въпросни маймуняци го правят под носа на полицията показва, че просто правителството не е засегнало дълбоките структури на престъпността.

Но те едва ли го правят, четейки по вестниците как този или онзи прогнозира дестабилизация на правителството. Не си представям Банана и който да било с вестник да прогнозира своите действия...

Уверявам ви обаче, че синът на Банана ще бъде с висше образование, така че недейте...Образованият Банан е много по-лошо от необразования Банан...

Каква разделителна линия има в отношението към Чорни при управляващи и партньори - от една страна Доган и Калчев, от друга страна министърът на вътрешните работи, който твърди, че няма да преразгледа решението за пускане в страната на Чорни и Ершов...

Проблемът не е български. Това е, което мнозина не разбират. Ако разгледаме какво е г-н Чорни в България, вие няма да видите нещо особено. Значи виждате един голям инвеститор, един човек, който е вложил доста пари в българската икономика, доста пари, успешно при това, в "Мобилтел". Направи телефоните на всички, видяхме, всички говорим по тия телефони, после продаде телефоните, инвестира в "Левски" и така нататък, не съм наясно с подробности. Ако ние подходим към случая, просто като "тоя случай", няма особено основание това сакрално отношение към проблема. Но не е такъв случай и то не заради някакви българи... Проблемът е в това, че САЩ и други важни за нас страни имат определи изисквания по въпроса, тъй като след 11 септември те са крайно чувствителни на тема тероризъм, черни пари, международни отношения, трансфери...

Те бяха изгонени от България преди 11 септември...

Да, но несъмнено отново не по волята на българските политици, тоест не волята на българските политици беше изворът на импулса. Те си имат проблеми с други страни - със САЩ. Значи светът в момента е такъв, че човек не трябва да се кара със САЩ, особено България. Значи нашият интерес предполага влизането в НАТО, ускоряване на процеса на интеграция с ЕС и така нататък. И за съжаление във връзка с тези съображения българската политика просто не обсъжда въпроса. Те донякъде са принудени да действат автоматично. Аз разбирам всички хора, които твърдят, че може би неговата оферта е по-добра, неговата или други негови активности са по-легални в България. Но това просто няма значение. Няма български премиер, който да може да си позволи просто по международни съображения даже да обсъжда въпроса. Той действа автоматично, за да докаже, че е лоялен към определен съюзник. Защото в края на краищата най-важният въпрос е кои са твоите съюзници.

Отношението специално към Чорни в България е някаква индикация за отношението към престъпността изобщо...

Не, не мисля. Първо, не ми е известно в България г-н Чорни да е правил каквито и да било престъпни неща. Неговото име не е свързва нито със стрелби, нито с някакви тайни приватизации, напротив - предлага доста пари. Но проблемът просто не е български. И отново искам да ви обърна внимание - когато един български политик трябва да избира между справедливостта и несправедливостта по отношение на г-н Чорни, на г-н Ершов и т.н., и това какво иска България - да влиза в НАТО или да не влиза в НАТО - той просто няма какво да мисли. Той няма 5 минути колебание.

Разбира се, г-н Чорни си има своите приятели, които се опитват да го защитават. От вътрешна гледна точка, от България, тяхната позиция е доста основателна - той не е направил нищо на България, нищо не ни е направил. Но ситуацията просто е такава, че ние не можем да имаме нищо общо с него и, честно казано, се учудвам на г-н Чорни и на другите господа, които са засегнати, че не разбират тази ситуация.

И 15 правителства да сменят, и 15-те правителства ще повтарят тази фигура, която му се случва на г-н Чорни. Той да се оправи с тези другите. Не знам дали може да се оправи, но това му е проблемът. Той няма проблем в България. Но, ако за съжаление България има проблем с него, то има и вътрешен проблем.

Иначе, разбира се, добре дошли са хора, които влагат такива пари в България. Но в неговия случай, за съжаление, докарал си е така ситуацията, че се е скарал със силните на деня. България не може да си позволи да се кара със силния на деня. Нещо повече, ние трябва да се сближаваме с тях. Разбирате ли, винаги е неприятно, когато една суверена страна трябва да си подвива опашката по някой въпрос или да извърши някаква несправедливост в името на свой интерес. Да, неприятно е. Но България не е в ситуация да бъде суверена страна. Между другото, даже Германия не е в ситуация да бъде суверена страна, тъй като ЕС ограничава суверенитета.

Ние като особено бедни, като особено изостанали ... в интеграцията, с особено глупав преход- много продължителен, който сами си организирахме, ние пък хептен не сме в ситуация да даваме акъл на силните на деня. И просто следваме тяхната политика. Неприятно е, разбирам го много добре. Но, помислете, ако вие сте министър-председател и трябва да избирате, за какво ще помислите. Ами естествено - ще помислите за националните интереси на държавата.

Публикуваме със съкращения интервюто, излъчено по БНР

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.