На срещата си в края на седмицата страните от Г20 ще се ангажират да запазят икономическите стимули и да уверят финансовите пазари, че имат ясни планове за поддържане на мерките, докато икономиките се възстановят по- осезаемо.
Преди срещата на финансовите министри и шефовете на централните банки на страните от Г20 в Лондон, Международният валутен фонд ревизира прогнозата си за световната икономика през тази и следваща година. Документът, цитиран в петък от Ройтерс, предвижда свиване на глобалната икономика с 1.3 процента през 2009 г., което е една идея по-малко от прогнозираните през април 1.4 процента. За следващата година се прогнозира ръст от 2.9 процента, а не от 2.5 процента, каквито бяха предишните данни.
Политиците обаче са предпазливи да обявят победа, особено като се има предвид, че през тази година спадът при най-големите икономики не е преодолян, а очакванията са за бавен растеж през следващата година.
Оттеглянето на стимулите твърде скоро би довело до реален риск и възпрепятстване на икономическото възстановяване, като потенциално значими последствия се очакват за растежа и безработицата, заяви шефът на МВФ Доминик Строс-Кан на пресконференция в Берлин в петък.
Срещата в Лондон е подготовка за форума на лидерите на страните от Г20 в Пенсилвания. Те ще обсъждат съкращаването на банкерските бонуси, затягането на финансовата регулация и реформата на международните институции.
Източници от Г7 заявиха пред Ройтрес, че комюникето от срещата на Г20, което ще излезе в събота, ще съдържа ангажимент да се запази политиката на акомодация толкова, колкото е нужно.
"Най-голямата опасност е да се мисли, че работата е свършена и възстановяването е гарантирано. Никоя страна не може да бъде безгрижна", заяви преди срещата в Лондон британският министър на финансите Алистар Дарлинг, който ще е домакин на форума.
След като лихвените проценти са рекордно ниски и милиарди долари бяха изсипани в икономиките им за справяне с кризата, лидерите на Г20 искат да покажат, че имат изготвени стратегии за изход от безпрецедентната ситуация, независимо, че финансовите пазари се страхуват от рязко покачване на инфлацията и разпад на публичните финанси.
"Сега не е време за изход. Но аз искам да заявя ясно, че ЕЦБ има стратегия и ние сме готови да я приложим в действие, когато настъпи подходящият момент", заяви президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише във Франкфурт.
При очакване за допълнително покачване на безработицата, която ще "подяде" рейтингите на правителствата, политическите лидери търсят кого да обвинят за ситуацията. Те ще изтъкнат, че банките не могат да се върнат към обичайния модел на работа.
В същото време Франция, Германия и Великобритания успяха да постигнат съвместно предложение за промяна в системата на бонусите, раздавани в банките, която, според мнозина, е в основата на настоящата криза.
Министрите ще обсъдят и как да се задълбочи регулацията на банки, които са от системно значение.
Американският министър на финансите Тимъти Гейтнър ще иска от Г20 да подкрепи нови по-строги стандарти за банковия капитал и ликвидност. Цялостно споразумение по този въпрос се очаква към края на 2010 г.
САЩ възнамеряват да призове на срещата на Г 20 в края на месеца да бъдат премахнати субсидиите за изкопаеми горива за пет години и за повече прозрачност на петролния пазар, съобщи още Ройтерс, позовавайки се на информирани източници.
Най-големият консуматор на енергия в света възнамерява да защити предложението си с това, че субсидиите изкривяват петролните пазари и изкуствено повишават търсенето на горива, което води до по-високи емисии на парникови газове, е съобщил източникът, пожелал анонимност.
Това предложение може да не се хареса на някои страни членки на Г 20, отпускащи големи субсидии за горива като Китай, Русия и Индия.
Вашингтон настоява още страните, които не са членки на Г 20, да спрат субсидиите до 2020 година.
На планираната за 24-25 септември среща в Питсбърг, Пенсилвания страните членки трябва да предоставят повече своевременна и точна информация за състоянието на петролния пазар, включително и за равнищата на складовите наличности и позициите, които държат на фючърсните пазари.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
субсидиите за изкопаеми горива трябва незабавно да се премахнат. Иначе ни чака нова петролна криза.
"..с 1.3 процента през 2009 г., което е една идея по-малко от прогнозираните през април 1.4 процента. ..."ЕДНА ИДЕЯ Е 0.1%
"САЩ възнамеряват да призове на срещата.... "КОЙ НЕ МУ ХАРЕСВА ДА СИ ХОДИ!!!!ВСЕ ПАК НЯКОЙ РАЗДАВА КАРТИТЕ!!