Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Доходите на 1/3 от хората са намалели след извънредното положение

80% смятат мерките срещу Covid-19 за “неприятни, но поносими“

2 коментара
"Галъп": Доходите на 1/3 от хората са намалели след извънредното положение

Мнозинството българи считат мерките на правителството срещу разпространението на Covid-19 за "неприятни, но поносими". За последните две седмици обаче се удвоява делът на хората, загубили работа, като икономическите перспективи стават все по-мрачни. Една трета споделят, че доходите им са намалели след въвеждането на извънредното положение. Това сочат данните от втората вълна сондаж на "Галъп" заотношение на коронавируса и предприетите мерки, проведен сред 850 души на 30 и 31 март. Данните от първата вълна бяха оповестени миналата седмица.

Две трети от българите продължават да смятат, че мерките които властта взема срещу разпространението на Covid-19, са достатъчни. Леко нараства спрямо предходната седмица делът на тези, които смятат мерките за прекалени (сега са 20%) и слабо намалява делът на считащите, че мерките са недостатъчни (12%). Самите мерки са "неприятни, но поносими" за 82% от българските граждани. Други 15% казват, че те са "вече непоносими".

Действията на правителството отново се оценяват високо – както и миналата седмица. В този контекст Националният оперативен щаб също запазва одобрението си в извънредната ситуация. Тя създава ново доверие към властите.

Няма значима промяна и по главния индикатор на проучването: дали хората пребивават в: панически страх – 24%, тревога – 60% или реагират спокойно – 13%. Останалите се затрудняват да отговорят.

Обезпокояващи обаче са числата, описващи икономическото съзнание на населението: повече от 1/3 декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Други близо 1/4 живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.

Около 36% от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.

Активните в икономически план възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и перспективи за доходите си. Може би затова и най-младите групи в по-голяма степен намират мерките вече за непоносими.

Като цяло обаче българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим, е изводът от проучването на "Галъп".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #2

    Е щом и тези удрят рамо на правителството, значи нещата са сериозни. ☺

  2. jivka65
    #1

    Лошото е, че и по-зле ще става. И няма оправия после. Но здравето е на първо място, парите са после. Въпреки че има и един момент, че ако няма хич пари, няма как да има и здраве, щото храната с пари се купува, а без нея живот няма. Затворен кръг...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.