Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": ГЕРБ и БСП се изравниха

7 партии в парламента, ако изборите са сега

1 коментар
"Галъп": ГЕРБ и БСП се изравниха

Подкрепата за основните партии е останала по-ниска от преди и е на практика еднаква при БСП и ГЕРБ. В момента БСП има декларативна подкрепа от 13.5%, а ГЕРБ – от 13% от всички имащи право на глас. А ако изборите бяха сега, седем партии щяха да имат шанс да влязат в парламента – ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", "Демократична България", "Изправи се.БГ" и "Обединени патриоти".

Това показват резултатите от проучване на "Галъп интернешънъл Болкан", проведено между между 1 и 9 октомври сред сред 803 души по метода "лице в лице" .

От "Галъп" припомнят, че преди началото на протестите срещу правителството подкрепата за ГЕРБ и БСП се е движела между 18 и 22% с превес за партията на премиера Бойко Борисов.

Увеличава се броят на хората, които казват, че на предстоящите избори няма да гласуват или ще зачеркнат "не подкрепям никого" до общо 37.6% през този месец.

"Това означава, че случващото се в страната засега по-скоро отдалечава хората от политиката въобще. Затова има и търсене за "трети вариант" – негласуване или извънпарламентарни и нови формации", посочват от агенцията и добавят, че именно на това се дължи и високият резултат на партията на шоумена Слави Трифонов "Има такъв народ" – 8.6%.

ДПС остава стабилно с 6.9% от всички имащи право на глас.

"Демократична България" пък е взела още през лятото "стъпало" нагоре, от традиционните си 2-3% от всички имащи право на глас, до близо 6%, но после не е продължила нагоре и сега дори показва белези на ерозия до 5% през октомври. Според "Галъп" във вътрешнокоалиционните баланси своята тежест решително е умножила "Да, България".

"Изправи се.БГ" на Мая Манолова също е увеличила подкрепата си в началото на протестите до ръба за влизане в парламента. И през октомври се движи по този ръб с 2.5% от всички имащи право на глас в открит въпрос, което прави сектор от около 140 хиляди потенциални гласа.

"Обединени патриоти" пък още преди политическия трус от лятото са около ръба за влизане в парламента и засега като че ли не са претърпели нова сериозна щета от протеста. През октомври те имат 2.3%, или около 130 хиляди потенциални гласове, което е около бариерата на последните избори за Народно събрание.  

"Разбира се, в калкулацията на гласове следва да се отчита, че не всички от тях са еднакво "твърди" и в оставащите месеци решаваща ще се окаже кампанията, "финалния спринт", който различните формации могат да направят и т.н. Измежду останалите формации е възможно да има "скрита" подкрепа, която да се прояви в самите избори. Така засега седем формации имат перспектива да са в следващия парламент, като две от тях са около ръба", посочват от "Галъп".

Искането за предсрочни избори се споделяше в началото на протеста от над 40%, но повече от 50% бяха против. В началото на август обаче, след най-горещата фаза на протести, искането за предсрочни избори надделя и стигна до една втора "за" срещу една трета "против". През септември и октомври се стабилизира в съотношение две към едно. И тук няма продължаващ ръст, но няма и осезаем спад.

Едва 19.2% от анкетираните очакват изборите да бъдат свободни и честни, а 52.6% смятат обратното. Останалите се колебаят. Сред скептиците личат най-вече привърженици на опозиционни формации.

Ако през последните години очакванията икономическото положение да се остане същото или да се влоши са движат на нива между 30 и 40%, а очакванията за подобрение – около 15%, то през този месец 53,7% очакват влошаване в икономиката в непосредствено бъдеще, 24% не очакват промяна, а подобряване очакват 7,8%.

За последно в десетилетието подобни негативни стойности са били отчетени през 2012 г. 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чалгаристан
    #1

    Половин милион невалидни бюлетини, 90% сгрешени протоколи само в София и две партии на статуквото се били изравнили. Лукашенко срещу Лукашенко, а зад тях Лукашенко (Трифонов) Наличието на избор е нужно само за да се легитимира режима пред Брюксел и да могат палячовци с власт като Туск и Вебер да казват ДЕМОКРАТИЧНИ избори през март.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.