Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Коалиционният кабинет на Борисов стартира с 26% подкрепа

Социолозите отчитат нисък протестен потенциал в обществото

6 коментара
"Галъп": Коалиционният кабинет на Борисов стартира с 26% подкрепа

Кликнете върху снимката за да се покаже в пълен размерИзборите и създаването на правителство са донесли известно намаляване на обществената тревожност. В масовото съзнание е доминиращо желанието за стабилизация, а не за резки промени. Партиите във властта запазват подкрепата си, а останалите с изключение на ДПС са в тежък момент.

Това са част от изводите от декемврийското издание на редовния "Политически и икономически индекс" на социологическата агенция "Галъп", обявени в четвъртък.

Вторият кабинет на Бойко Борисов започва с доверие от 26%. Отбелязва се ръст от 10 пункта по този показател в сравнение с началото на предишния месец, когато още вървяха преговорите между партиите и не беше избрано новото правителство.

По нива на стартово доверие правителството прилича най-вече на предишните, създадени в условията на сложни преговори или тежки компромиси, отбелязват от "Галъп".

Електоралните нагласи спрямо партиите и доверието в основните личности не показват особени промени. 26.1% заявяват, че биха гласували за ГЕРБ, срещу 13.2% - за БСП.

На предсрочните избори в началото на октомври ГЕРБ спечели 26.3%, а БСП – 13.3%.

Подкрепата за ДПС е 7.9%, а за Реформаторския блок, който управлява в коалиция с ГЕРБ – 4.4%. Повече от една трета заявяват, че не биха гласували.

Новите имена в кабинета са сравнително непознати и за тях е твърде рано да се правят изводи или класации. Най-непознатият министър е този на образованието и науката, Тодор Танев - 65% не са чували за него.

Противно на очакванията Патриотичният фронт и АБВ не претърпяват видими пробойни в подкрепата си от допира си до властта. Електоралните нагласи за Реформаторския блок не се влияят видимо от нарасналото напрежение между съставните партии, отчита "Галъп".

Плахо повишение на оптимизма

В месеците около и след изборите има и плахо повишаване на оптимизма за посоката на развитие на страната. Към началото на декември 65% казват, че България върви към по-зле, но стойностите трайно се задържат под 70-те и повече процента - които бяха регистрирани през лятото или пък около протестите през миналата година. След изборите доверието в парламента също леко се покачва, за да достигне на нива от 16% към началото на декември, а недоверието чувствително спада.

Според социолозите настоящият кабинет прилича по начални нива на популярност най-вече на кабинета на тройната коалиция (около 28% доверие в първите месеци), а и на "Орешарски".

Според тях сравнително плахият кредит на доверие към новия кабинет се дължи и на това, че не всички привърженици на Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ го подкрепят. Идните месеци ще покажат каква част от електората на тези формации проявява доверие в правителството.

Няма нагласи за предсрочни избори

Според "Галъп" към момента 12% искат нови избори. За сравнение - при правителството на Орешарски този показател се движеше близо до 40%. Дори и сред електоратите на опозиционните сили не надделява желанието за бързи нови избори. Същото важи и за потенциала за протест – той е сравнително нисък сред всички електорати. 11% твърдят, че биха участвали в протест срещу това правителство, при нива между 20 и 30% през лятото и есента на 2013 г. Явно доминиращото обществено желание е за стабилизация и успокояване и се забелязва известно изтощение от политическата криза в последните месеци и години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радо Казаков
    #6

    Обществото ни явно няма още развити самокритичност и самосъзнание, да си дава сметка, че като го подлъгват година и половина да протестира срещу нещо, всичко е имало за цел да го изтощят до дупка, за да може след това дълго да няма сили за съпротива и противопоставяне. А това от своя страна дава възможност на статуквото да си налага волята, с малко повече умения и въображение в демагогията. Това е идеалният начин за потвърждаването на дело на поговорката – „Колкото повече се променят, нещата си остават все същите”.

  2. Филка Русофилка
    #5

    При всичката манипулативност на „изследването”, след раздухваните и измисляни от медиите скандали, дори на графиката се виждат 55% подкрепа на коалиционния кабинет. Единственото близко до истината число е, че 68% смятат да гласуват. За избирателната активност обаче традиционно лъжат преди и след изборите, че била под 50%. Ако се махнат несъществуващите избиратели, тя обикновено е към 60% и повече.

  3. В и К
    #4
  4. ivancho ivanov
    #3

    Прав е pump it!(2) - тази агенция е червена с чуждо име! Защо?

  5. pump it!
    #2

    Натоявам Медиапул да не кичи мушмороците Райчев-Стойчев с името на световноизвестната социологическа агенция! Двамата нямат нищо общо с нея!

  6. Стоян Петров
    #1

    Кабинета е балансиран и ако партиите са национално отговорни,за пълен мандат, България би спечелила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.