Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Половината българи вярват в расовото превъзходство

2 коментара
"Галъп": Половината българи вярват в расовото превъзходство

България е една от страните, в които общественото мнение е разделено на две сравнително равни части по отношение на твърденията, че едни раси, религии или култури превъзхождат други. Това сочат данните на Световната асоциация "Галъп Интернешънъл" в 40-то юбилейно глобално допитване. Изследването е ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 година, уточняват от българската асоциация.

Според изследователите, по този показател страната ни се различава както от западните общества, така и от страни, изживяващи сериозна политическа или икономическа нестабилност.

Заключението на "Галъп Интернешънъл" обаче е, че като цяло по-голямата част от хората в 66 изследвани страни не смятат, че расата, културата и религията могат да представляват сами по себе си признаци за доминация.

В изследването се проверява доколко хората се съгласяват или не се съгласяват с твърденията: "Някои раси превъзхождат други раси", "Някои религии превъзхождат други религии", "Някои култури превъзхождат други култури".

Въпреки преобладаващото убеждение за расово, религиозно и културно равенство, в няколко страни има мнозинство, което смята, че съществува и религиозно, и културно, и расово превъзходство.

Най-многобройни привърженици на това мнение се срещат в държави като Бангладеш, Гана, Индия, Нигерия, Афганистан, Парагвай. Това са страни, в които сумираните отговори "напълно съгласен" и "по-скоро съгласен" дават дялове между 50 и 80%. Най-толерантни са хората в Швеция, Франция и Исландия. Това е челната тройка и по въпросите за раса, религия и култура.

България и балканските общества са по-скоро раздвоени. Румъния например е в топ 10  на държавите и обществата с най-толерантно отношение към културите и в топ 10 на страните с най-нетолерантно отношение към расите.

България и балканските общества са раздвоени в мнението си по тези въпроси. В страната няма сигурни мнозинства в подкрепа на религиозното, расово и културно равенство. Например, 45% не са съгласни, че някои религии превъзхождат други религии, но сходен дял – 37%, са съгласни.

По отношение на това дали някои раси превъзхождат други раси отговорите у нас са на практика поделени между съгласие и несъгласие - 44% споделят това мнение, а 45% - не.
50% у нас смятат, че някои култури превъзхождат други култури, а малцинство от 35% са на обратното мнение.

Според организацията основната цел на изследването не е да измерва "нива на расизъм", нито "чувството на културно или религиозно превъзходство", а основният интерес е да се разсъждава върху вътрешните баланси в страните.

Според анализа на данните, предоставен от "Галъп", онези страни, които се чувстват стабилни и не усещат заплахи, не демонстрират високи нива на вяра в расовото, религиозното или културното превъзходство.

Важи и обратното: колкото по-разклатено и несигурно е едно общество, толкова по-разпространено е мисленето, че има по-висши и по-нисши раси, религии или култури.

Основните фактори, които стимулират широко разпространеното усещане за неравенство в тези три полета, според изследователите, са: остри вътрешни конфликти и проблеми в даденото общество; остра външна нестабилност и очакване за интервенция отвън; дълбока трансформация на съответното общество, водеща до дълбоко усещане за несигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Това изследване не постига нищо. Факт е, че расата, културата и религията могат да бъдат сравнявани и оценявани по скала за адекватност, влияние и превъзходство. По-важното в този случай е как хората биха реагирали на различията.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.