Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Галъп: Седем партии ще влязат в парламента

Първан Симеонов очаква въпроси за честността и легитимността на вота

24 коментара
Галъп: Седем партии ще влязат в парламента

Седем партии със сигурност ще влязат в следващия парламент след изборите в неделя. Това сочат данни от проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено между между 24 и 31 март сред 1013 души по метода "лице в лице", по поръчка на БНР.

ГЕРБ ще е първа политическа сила. Два дни преди изборите управляващите водят пред БСП с почти 8%, сочат данните на "Галъп". Коалицията ГЕРБ/СДС ще получи 28,2% от гласовете. БСП събира 20,8% от вота.

Битката за третото място ще е сериозна. Според данните "Има такъв народ" на Слави Трифонов ще вземе 12,9% от гласовете. Резултатът на ДПС ще е 12,7%.

"Демократична България" с 6,1%, формацията "Изправи се! Мутри, вън!" с 5,2% и ВМРО с 4,4% са близо помежду си, а не са и далеч от потенциалния ръб. Изгледите на тези формации зависят изцяло от последните дни и даже последните часове, както и от величината на бариерата и степента на "твърдост" на електоратите", твърдят от "Галъп".

Според тях в последните часове може да настъпят промени. Коалицията Воля-НФСБ например е с резултат около 3%. Формацията може да се надява на по-ниска бариера за влизане в парламента и предвидим вот.

"С 1,6% е "Възраждане", с 1,4% – АБВ, с 1,3% е формацията на Цветан Цветанов, с 0,6% е "Атака" и т.н. За други партии вероятно ще гласуват 1,8%", прогнозират от "Галъп".

"Изследване като това не бива да се мисли като дословна прогноза, защото има огромна динамика. Партиите както може да са 7, така може да са и 4, може да са и 8 – давам много широки параметри. Разбира се, ако изборите са буквално сега, вероятно ще бъдат 7. Но много неща ще се решават през следващите часове в деня за размисъл и буквално до вечерта на 4 април", коментира социологът и изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов в петък пред БНР.

На базата на резултатите могат да се очакват гласоподаватели в широк диапазон около интервала между 2.6 и 2.9 милиона души, уточни той.

"Такава е кампанията – тя е нервна, динамична. На много хора им изглежда вяла, защото основната опозиционна сила този път като че ли проведе конструктивен тип кампания. Истината е, че ние сме в кампания от лятото насам. Да добавим и вездесъщия коронавирус, който, за съжаление, прави така, че нищо друго да не се вижда по терена."

Възможен е проблем с легитимността на вота

"Оценка за организацията на изборите ще можем да дадем по-късно", каза Първан Симеонов и добави: "Аз апелирам за толерантност към всички, защото в такава трудна ситуация не са правени избори".

"Ние не знаем буквално и преносно какво усилие ще ни струва екзитпола, треперим до последно – разболяват се хора, отказват се хора... Екзитполът е обществена услуга – той ще ни покаже още в 8 часа какво ние, българите, сме решили. А ако изборната администрация се забави, каквато вероятност има, то екзитполът ще бъде първият и дълго време единствен ориентир. Въпрос е и колко гласоподаватели ще се разколебаят. Разбирам проблемите на изборната администрация, както и страховете на хората. Страхът от коронавирус може да доведе до безпрецедентно ниски активности, което да доведе до проблеми с легитимността на вота после", коментира Първан Симеонов.

Сложни вариации

"Очаква се тези избори да произведат сложни вариации. Добавете коронавируса, потенциалното забавяне на резултатите, изнервеността, наследена още от лятото, добавете и прогнозата за времето... Това означава, че на тези избори ще има малко повече фактори за изнервяне и ние всички трябва да се заредим с търпение", продължи той.

Първан Симеонов подчерта, че за него е важно доколко народът ще припознае и признае резултатите. "Защото, ако българският народ се е огледал в това огледало, изборните резултати, и каже: "О, не – това е криво огледало – не е това общественото мнение, това е моментна ситуация, силно повлияна от коронавируса, не е справедливо", може да се събуди протестният потенциал, познат от лятото. Аз си мисля, че в самата нощ на изборите и след това е възможно по-малки политически сили (предимно недоволни от резултата си) да понечат да направят поредица от внушения, че изборите не са честни." 

Симеонов направи уточнение, че на национално ниво трудно се крадат избори, за разлика от местно ниво. Въпросът за честността на изборите ще стане основен във вечерните часове на 4 април. 

6895 кандидат-депутати, но колко хора ще гласуват

"В България вече има една стабилна прослойка, която се занимава с политика както със занаят – професионализирали са се в правенето на местни структури и на избори. Занаят все по-грозноват. Живеем в прагматични времена. Като цяло виждаме повишен интерес към политиката – главно заради протестите от лятото, а и заради коронавируса. Коронавирусът не е само медицински въпрос – той е и политически, и обществен въпрос, глобален и цивилизационен въпрос. Това извиква нови хора да влизат в политиката", коментира Симеонов.

"В същото време обаче не се забелязва някаква голяма нова алтернативна вълна. Това дава още една причина да не очакваме кой знае колко висока изборна активност", каза в заключение социологът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #24

    Не е нормално 20% за БСП, според мен няма да вземат повече от 16%. Все пак електората им намаля всяка година поне с процент

  2. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #23
  3. Моят вот е моя лична информация. Понеже нямам възможността лично да проверя дали ЦИК правилно ще го отчете ще го оповестя: Ще гласувам с бюлетина N* 11 за Демократична България.

  4. Един препатил
    #21
    Отговор на коментар #5

    Няма срок - нито максимален, нито минимален - в който президентът да връчва мандатите за съставяне на правителство. Ако сгъсти програмата и не им оставя мого време за размотаване и пазарлъци извънредните избори могат да бъдат и в края на юли.

  5. Мони Монев Тиранофоб
    #20
    Отговор на коментар #18

    В 24-ти винаги давам преференция на М.Димитров! Ще направи десетки добри закони с Славов...С № 11!

  6. полк. Дрангов
    #19

    Преди 3 месеца ви писах: Следващите 4години ще ви яхат коалиция Нинова-Чалгаря подкрепени от Доган.

  7. марин
    #18

    ГЛАСУВАЙТЕ с ПРЕФЕРЕНЦИЯ!..!например - в 25-и СОФИЙСКИ РАЙОН с ПРЕФЕРЕНЦИЯ за П. СЛАВОВ.!,!! Защото иначе този човек, който в НС правеше Барни на маймуна НЯМА ДА ВЛЕЗЕ в НС - сложен е на НЕИЗБИРАЕМОТО 5-о място! А пред него 1-2 партийни тарикати! ..!Подобно е и в 24-и Софийски район и там - С ПРЕФЕРЕНЦИЯ ЗА М. ДИМИТРОВ. !...! Пак поставен на неизбираемо пето място и пак пред него 1-2 безлични хора!в 23-и СОФИЙСКИ РАЙОН с ПРЕФЕРЕНЦИЯ ЗА Надежда Йорданова - №4 - най разумна и компетентна е!...,!във Варна - аналогично -за Стела Николова - № 3 !!!

  8. марин
    #17
    Отговор на коментар #13

    партията на Трифонов си мълчеше през цялата кампания!.!. Защо??. За да може се продаде на по-богатия, а това е ГЕРБ!! само наивници биха гласували за поръчковия шоумен. но явно новата задача на троловете тук е да внушават да се гласува за ИТН. Ама тук няма кой да се хване.

  9. Коментарът е изтрит в 16:08 на 2 април 2021 от автора.
    #16
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.