Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Засега ДОСТ взема около четвърт от привържениците на ДПС

Стартовите позиции на новата партия са скромни и Местан се свързва с чужди интереси

10 коментара
Лидерът на ДОСТ Лютви Местан положи венец пред Паметника на Незнайния войн малко след като новата партия бе учредена, а той бе избран за неин председател. Поклонът пред Паметника на Незнайния войн е символичен знак от Местан, че новата партия се учредява в името на Родината. Това е обещание, че формацията ще работи неотклонно за реализиране на националните интереси на България, обявиха от ДОСТ.

Малко над една четвърт от привържениците на ДПС са декларирали, че ще гласуват за новата партия на Лютви Местан ДОСТ. Електоралният потенциал на ДОСТ е само в етническото поле, а възможности за разрастване към по-широки слоеве не се забелязват, според проучване на социологическата агенция "Галъп" на новата партия.

Това означава скромни стартови позиции за ДОСТ, но и известно влияние върху електората на ДПС. Вероятно предстоят месеци на опити ДОСТ да извоюва ниша, така че въпросът за влиянието им засега все още не е въпрос на социологията, а на партийното строителство, подкрепа, финансиране и структури.

Общо 2% от респондентите казват, че биха гласували за ДОСТ, т.е. 2% от всички имащи право на глас.

Социолозите отбелязват, че засега не се наблюдава чувствително разсейване на традиционния негативизъм спрямо ДПС в българското общество. В същото време стартовите позиции на ДОСТ са по-скоро скромни – макар част от привържениците на ДПС да изглеждат добре настроени към новата формация. Наложените напоследък впечатления за Лютви Местан като представител на чужди интереси намират благодатна среда.

Агенцията посочва, че през януари, февруари и март е тествала различни твърдения, за да улови масовите настроения и да провери до каква степен са получили разпространение различните популярни мнения в обществото. Породиха се различни хипотези за по-нататъшно изследване.

През януари, например, беше зададен въпрос "Преди седмици след реч на Ахмед Доган Лютви Местан беше отстранен от мястото на председател на ДПС. Според Вас лично това добре ли е за България?“. 58% бяха на мнение, че това е добре за България, а само една десета бяха на обратното мнение.

Високите стойности на одобрение са пряко следствие от традиционно отрицателното отношение към ДПС. Вероятно, във вътрешнопартийна криза на ДПС мнозина са видели позитив за страната.

Трайният и дори инерционен негативизъм в мненията за ДПС проличава и при тестване на твърдението "Ахмед Доган защитава интересите на България“. Въпреки ниската точка на отношения между ДПС и Република Турция, само 15% от всички запитани през януари споделяха това твърдение, две трети бяха несъгласни с него, а останалите се затрудняваха.

В разбивката по електорати обаче личи, симпатизантите на ДПС видимо да споделят мнението, че Доган защитава интересите на България. Това явно е желателният и престижен отговор сред симпатизантите на партията – своеобразна защитна позиция.

Доказателство за трудно преодолимото отрицание към ДПС са и отговорите при тестването през февруари на твърдението "С отстраняването на Лютви Местан ДПС стана по-приемлива“. 14% бяха съгласни, 60% - не, а останалите се затрудняваха.

В същото време през февруари, близо две трети от всички български граждани споделяха мнението, че Лютви Местан защитава интересите на Турция и само 14% бяха на обратното мнение. Симпатизантите на ДПС очаквано бяха разколебани по отношение на това твърдение.

Доминиращите интерпретации в публичното пространство явно са намерили отражение в обществените нагласи. Няколкочасовото пребиваване на Лютви Местан в посолството на Република Турция и обвиненията срещу него, че защитава интересите на Турция, са оставили негативен отпечатък върху образа му.

Разбира се, и тук се вижда известна автоматичност в отговорите. Идните месеци ще покажат доколко наблюдаваните в първото тримесечие явления в масовото съзнание ще се превърнат в тенденции.

Тествана беше и обратната гледна точка – "Ахмед Доган защитава интересите на Русия“. Закономерно, през февруари близо половината от запитаните не можеха да отговорят. Само 15% бяха съгласни с това твърдение, а близо 40% - не бяха. Тази гледна точка тепърва добива гражданственост и е още не е утвърдена.

През март вече беше зададен и въпрос за потенциално гласуване за партия ДОСТ.

"Бившият председател на ДПС Лютви Местан създаде нова партия с името ДОСТ. Вие лично бихте ли гласували за тази партия?“ Подобен тип насочващи въпроси показват най-вече размера на нишата и тавана на гласуване. Разбира се, още е твърде рано за каквито и да било прогнози. Стойностите показват електоралния потенциал и далеч не могат да се считат за прогноза за изборен резултат, заключават социолозите от "Галъп".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #10

    Най-интересно е кой и защо регистрира открито афишираща се като турска партия в България. Затова ли искат да премахнат 500 години от историята ни?

  2. анита хегерланд
    #9

    2011 г. "Анализатори: Няма електорален потенциал за партия на Кунева - "Политологът А.Гълъбов подчерта, че електоралният профил на тази нова политическа формация не е консолидиран. Подкрепата за Кунева е мажоритарна, а не за ясен изчистен политически профил. Според него е много вероятно част от избирателите, които са застанали зад бившия еврокомисар, да се разочароват от партийния завой на Кунева." Ето я сега г-жа Кунева с партия, в блок и във властта, с постове: министър и вицепремиер. Къде са сега социолозите? Защо говорят за ДОСТ същото?

  3. иху,у,у,у
    #8

    .....Повод за критиката станаха думите на заместник председателя на турската Партия на националното движение Самир Ялчън, че където и да се говори нашият гласов флаг - турският език - това място за нас е част от нашата Родина. Според Попова, не трябва да обръщаме внимание на чужди политици, дори те да се чувстват наследници на бивши империи.

    По-важно е да защитим правата и интересите на българските граждани, включително и на присъствалите на учредителното събрание на ДОСТ, каза вицепрезидентът.

    В

  4. иху,у,у,у
    #7

    Вицепрезидентът Маргарита Попова отправи критика към българските власти, че мълчат за изказванията на турски политици на учредителната конференция на партия ДОСТ. В Кърджали Попова изрази недоумение как от Президенството и от Външното министерство няма реакция по този въпрос, съобщи БНР.

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  6. filt
    #5

    Цензорите в Медиапул са жалка картина. Или поне този, който е на служба. Дори не знае какво и защо трие.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Много ми е кеф ,че \"корпорацията\" се цепна! Четвърт не стигат за влизане в Парламента, а другите ще се спихнат с толкова!

  10. Стохи ГЕОРГИЕВИЧОВ
    #1

    Какви са тези откачалки?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.