Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ganeff, Стоян Ганев

0 коментара

Стоян Ганев си отива от ключовия пост така, както и дойде - без да е ясно защо е бил нужен на царя, за каква работа е нает и поради каква причина е станал излишен.

Появата на Ганев до Симеон през пролетта на миналата година беше изненадваща и донякъде екзотична, най-вече поради скандалната биография на бившия външен министър, минал през ООН, зарязал страната си и попаднал при Преподобния Муун. След първоначалния залп срещу него голяма част от пресата бързо превключи на нова вълна - услужлива и доброжелателна спрямо директора на премиерския кабинет. Докато беше един от лидерите на СДС и министър в кабинета на Филип Димитров през 1992 г., Ганев беше сатанизиран от най-тиражните вестници. В новото му амплоа като дясна ръка на царя, Стоян Ганев получи нов имидж - на човека, който най-добре знае какво трябва да се прави за доброто на царя и държава, но съветите му остават нечути и неразбрани от министрите и депутатите.

"Обсъждахме с премиера възможността за реорганизация на канцеларската работа(?!), свързана с кабинета на министър- председателя. Решено бе, че е необходимо с това да бъде натоварено друго лице", обяснява Ганев в декларация, предадена от правителствената пресслужба. Очевидно това трябваше да внуши, че началникът на кабинета на премиера не е имал някакви ключови управленски или политически правомощия, а единствено огромна "канцеларска работа", която вече му е дошла в повече. Нищо че когато поемаше поста, непрекъснато изтъкваше, че е много повече от един шеф на кабинет. Че той ще подготвя дневния ред на премиера, ще менажира цялата работа, ще въведе някаква нова ( непозната за местните жители) организация на управление и много скоро резултатите ще проличат.

Официалната версия на пресслужбата на премиера е, че Стоян Ганев е в отпуск. Но ще се върне скоро в България, при това не само той, но и близкият му колега от университета на Муун Владимир Квинт. "Ганев може прекрасно да бъде използван и ще работи в България", казва Квинт, също от САЩ, пред българските медии.

Лобито на Стоян Ганев в парламентарната група на НДСВ твърди, че той ще поеме бъдещата партия НДСВ или ще оглави новата Агенция по сигурността. Самият Сакскобургготски обаче каза, че едва ли ще предложи друг пост на Стоян Ганев.

Големият въпрос е какво събитие от последните дни е "преляло чашата" и наложило Сакскобургготски да предприеме смяната на Ганев. Отговор обаче едва ли ще се получи.

Факт е, че Ганев беше в изключително

обтегнати отношения с министрите

Най- забележимо беше поведението му спрямо външния министър Соломон Паси, вероятно защото при всяко по-важно посещение на премиера Скоскобургготски в чужбина беше видно, че до премира стои Стоян Ганев, а външният министър или не е включен в делегацията, или се появява от немай къде, но при всички случаи е изолиран от най-важните срещи. Паси не придружи премиера в Ню Йорк на сесията на Общото събрание на ООН, не беше включен и в делегацията на срещата на ЕС в Лаакен, където бяха обявени важни решения за бъдещото разширяване на ЕС.

Министрите от икономическия екип бяха другата фиксация на Стоян Ганев. Публично Ганев никога не е заставал срещу тях, но за сметка на това Владимир Квинт - неговият близък колега от университета на Муун регулярно критикува финансово-икономическата политика на правителството. Министрите Николай Василев, Милен Велчев, Пламен Петров и техни заместници влязоха в правителството по препоръка на принц Кирил.

Стоян Ганев, заедно със сегашния шеф на Агенцията за чужди инвестиции Николай Маринов, се смятат за

"номинация" на княгиня Мария - Луиза,

с която са имали близки контакти по време на пребиваването им в Ню Йорк.

Всичко това даде основание още при съставянето на кабинета да се мисли, че опозиционните взаимоотношения са по някакъв начин затворени в семейния кръг на Симеон - от една страна принц Кирил - от друга - княгинята.

Като фигура, която чрез служебното си положение контролира и разпределя целият поток от информация към и от министър-председателя, Стоян Ганев придоби особена тежест в процеса на вземане на управленски решения. Сега той обяснява: "Пълни балони са твърденията, че имам някаква власт, която използвам. "( интервю пред в. "Труд"). Освен това признава: "много неща бих направил по друг начин, ако можех да взимам решения".

С това Ганев всъщност казва, че

премиерът не го слуша достатъчно

защото в крайна сметка Симеон е фигурата, от която зависи всяко решение на правителството. За свое назначение Ганев признава само това на Георги Петров (Гошо Тъпото) за шеф на Комисията по хазарта. И все пак е известно, че стихията на Стоян Ганев не е канцеларската работа и че не с канцеларски занимания е запълнено времето му.

Ганев е в близки отношения с главния прокурор Филчев, който от своя страна изготвя списъци с имена на бивши управници, които били разследвани или проверявани за престъпления и тези списъци по неведоми пътища попадат във вестниците. Филчев е изключително благодатен съюзник, защото само споменаването на името му всява паника не само сред бившите, но и сред настоящите министри. Наскоро столичният кмет Софиянски не скри, че от много места е чул как атаката на прокуратурата срещу него е инициирана от Стоян Ганев.

Това е странна трасформация на взаимоотношенията, тъй като Софиянски и Ганев бяха близки до преди няколко месеца. Според някои версии, Ганев сериозно си е повярвал, че

ще заеме премиерския пост и схваща Софиянски като конкурент

Другото силно направление на Стоян Ганев са медиите и по-специално БНТ и БНР. Там той си осигури влияние чрез хората, които посочи като членове на медийния съвет от квотата на НДСВ. Мнозинството в медийния съвет назначи временния директор на БНТ, а междувременно стана така, че когато се говори за телевизия, единственото име, което се споменава, е Кеворк Кеворкян.

Стоян Ганев е в отлични отношения с бизнес-клуба "Възраждане", в който доминираща роля имат Мултигруп на Илия Павлов и Нове Холдинг на Васил Божков (Черепа). Ганев, освен министър Калчев, е бил другият проводник на идеята за създаване на Съвет за икономически растеж, в който водеща роля да има клуб "Възраждане". Членове на правителството са казали на премиера, че Ганев използва влиянието си в медиите, чиито шефове са членове на "Възраждане", за да сипе компромати срещу министрите.

Стоян Ганев е и един от най-ярките противници на превръщането на аморфното сега НДСВ в нормална политическа структура. При всичките си немалобройни публични изяви той не забравя да припомни и думите на Симеон от първото му обръщение на 6 април, че желае да създаде национално движение (а не партия), което да обедини енергията на всички загрижени за страната си българи. Ганев бе видимо доволен, когато на 26 януари Симеон Сакскобургготски лично покани 800 човека за учредяване на партия НДСВ и ги накара да чакат един час, за да оповести, че партия няма да има. След реакцията на Ганев, че е очаквал тази реч на премиера, веднага се появиха и обясненията, че именно той е убедил лидера на НДСВ да отложи създаването на партията.

Зад формалните обяснения прозира съвсем естествен уплах. И той е, че ако НДСВ се структурира като ясно очертана формация, отговорна за управляващото България мнозинство, е

много по-трудно да се влияе задкулисно

В чисто политически план Стоян Ганев е много удобен за БСП, най-вече поради реваншисткото му настроение спрямо СДС и правителството на Иван Костов. На няколко пъти Ганев изрази открито недоволство от темпа, с който министрите подготвяха Бялата книга за полученото наследство от ОДС. Преди четивото да се появи, а и след това, той недвусмислено намекваше, че след книгата иде ред на прокуратурата. Смисълът на внушенията на Ганев влезе в пълно съзвучие с налаганата от БСП теза, че корупция и злоупотреба с власт са явления, появили се на българска почва с управлението на СДС.

Каквато и да е истината за уволнението на Стоян Ганев, най-добре е царят да намери начин да я съобщи гласно. И без това той вече изпадна в незавидната позиция на предшественика си Иван Костов, който направи промени в кабинета, без да обясни защо и след като вече беше изконсумирал всички негативи, свързани с Бисеров, Бакърджиев и Цонев.

Ето защо най-добре е премиерът да не подценява местните жители на страната, в която е министър -председател и да не се заблуждаваме взаимно с "огромната канцеларска работа" на Стоян Ганев. Ако Симеон не намери решителност да определи диагнозата, няма шанс да се справи с лечението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.