Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гарантирани бюджети за 215 общини по новата селска европрограма

Местната власт иска тристранна среща с ДФЗ и МЗХ за решаването на проблемите

0 коментара
Служебният министър на земеделието Явор Гечев

По изцяло нов подход ще се финансира местната власт по селската програма в периода 2023 - 2027 г. Вместо на конкурентен принцип по отделни мерки, както е в монета, бюджетът от над 500 млн. евро, ще бъде разпределен между 215 общини с т.нар. гарантирани бюджети. Това е заложено в стратегическия план за земеделието, съобщи служебният аграрен министър Явор Гечев по време на годишната среща на местните власти в Албена.

Той отбеляза, че всичките 405 забележки от Европейската комисия по плана са отстранени. Допълнителните 105 отметки по климат и екология също са оправени. Очакваме сигнал от ЕК, ако има още бележки да ги изчистим и буквално до дни планът ще бъде внесен официално за одобрение, каза Гечев.

Новият подход за общините

Новият подход за финансиране на общините по селската програма ще даде възможност за постигане на по-голяма децентрализация на местната власт и по-бърза реализация на проектите, коментира Явор Гечев.

В момента има сериозно забавяне на класирането на подадените проекти и част от средствата за настоящия програмен период няма да може да бъдат усвоени, посочи земеделският министър.

Кметът на Троян Донка Михайлова отбеляза, че по някои схеми са чакали 2 години класирането от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ). При ръста на цените на материалите, инфлацията и енергоносителите с днешна дата тези проекти на практика вече не са актуални, посочи тя.

За настоящия програмен период 2014 - 2020 бюджетът за инвестиции на общините в публичната инфраструктура е 620 млн. евро. От тях са договорени 535 млн. евро по 642 проекта по 9 приема. Реално изплатените средства до момента са в размер на над 481 млн. евро, сочат данните на земеделското министерство.

Сега през настоящия програмен период 2021 - 2027 г. за селските общини на практика ще се приложи модела, по който работи програмата за големите общини - "Региони в растеж" през изминалия програмен период 2014 - 2020 г.

Идеята е всяка една от 215-те селски общини да има предварително определен разполагаем бюджет. Той ще бъде определен въз основа на критерии - брой жители в общината, равнище на безработица, ниво на бедност, дял на населението в работоспособна възраст, обясни Явор Гечев.

По думите му целта е по-този начин да се отключи икономическия потенциал на общината, защото местната власт най-добре знае къде да насочи инвестициите, както и да се спре обезлюдяването на тези райони.

Средствата от гарантираните бюджети ще могат да се харчат за улици, общински пътища, ВиК, училища и детски гадини, читалища и т.н.

Подходът "Лидер" - аутсорстване на местните звена

Промени са заложени и при управлението на т.нар. подход "Лидер", който през изминалия програмен период се нарича "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР).

С днешна дата по подхода у нас работят 64 местни инициативни групи (МИГ) на територията на 117 общини с население от над 1.6 милиона души. Те изпълняват проекти финансиране не само от селската програма, но и от оперативните - "Конкурентоспособност", "Човешки ресурси", "Околна сред" и "Образование".

Подходът с многофондовото финансиране ще продължи да се прилага и през 2023 - 2027 г., като общият бюджет е в размер на 737 млн. лв. Размерът на финансирането от земеделската програма е 8% от бюджета ѝ, а от оперативните програми се заделят по 2% от бюджетите им.

Новото е, че се увеличават бюджетите на МИГ-овете с около 1 млн. евро. Тези с население до 15 000 ще разполагат с бюджет до 2.3 млн. евро, а тези с до 30 000 жители с бюджет до 3 млн. евро, посочи Гечев.

По думите му с цел да се ускори обработването на подадените проекти се предвижда аутсорстване на редица дейности на местните звена и децентрализиране на различни мерки.

Гечев призна, че забавянето при обработването на тези проекти е било изключително голямо от страна на ДФЗ. След като станал служебен министър на земеделието в ДФЗ чакали за класиране над 5000 проекта. Сега този обем е намалял на 2000 проекта, но въпреки това цифрата остава голяма, каза Гечев.

Според него е необходимо създаване на самостоятелна дирекция за подхода "Лидер" в ДФЗ, за да може проектите да се обработват по-бързо.

Освен това е необходимо и разширяване на състава на ДФЗ, за да може да се справи с увеличения обем работа, посочи Гечев.

За разрешаването на всички проблеми Националното сдружение на общините поиска тристранна съвместна среща с ръководството на ДФЗ и Министерството на земеделието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.