Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гаранционен фонд ще финансира бедните да санират домовете си

От 117 заявления са одобрени 14 блока, а десет са отхвърлени

13 коментара
Гаранционен фонд ще финансира бедните да санират домовете си

Правителството подготвя схема, с която да подпомогне социално слабите и пенсионерите в обновяването на домовете си по проекта за подобряване на енергийната ефективност в жилищата, финансиран от оперативна програма “Регионално развитие”. Обсъждат се различни идеи, като една от от тях е създаването на гаранционен фонд, съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

“С премиера Бойко Борисов и с финансовия министър Симеон Дянков обсъждахме как да подкрепим социално слабите хора с ниски доходи и пенсионери в условията на криза, които са във всеки блок, който одобряваме за финансиране", каза министър Павлова. По думите ѝ целта е хората да бъдат подпомогнати както при кандидатстването, така и при финансирането на техните заеми.

Към момента по програмата за обновяване на домовете са подадени 117 заявления от всичките 36 града в страната, които са включени в проекта. От тях 14 вече са одобрени. Отхвърлени са 10 проекта за сгради в Плевен, Габрово и Плевен. Причината е, че не са отговаряли на минималните изисквания – блоковете да са с три и повече етажи, с над 6 апартамента и сградата да е построена преди 1999 г.

Иначе интересът към проекта е голям, защото запитванията и консултациите са над 4000. В следващите седмици се очаква да бъдат одобрени още проекти и да започне поетапно реализацията им, обясни министърът.

Плановете са 50-те милиона лева по проекта да стигнат за обновлението на около 200 жилищни сграда. Засега най-много са подадените заявления от София – около трийсетина. Те са предимно за кооперации от централната градска част до 6 етажа и с до 20 апартамента.

Въпреки обявените допълнителни стимули, които дава Столична община – без такси за разрешителното за строеж и за тротоарно право, както и безплатни типови проекти за панелните блокове, интересът се оценява като слаб от зам.-кмета по строителството Ирина Савина.

За следващия програмен период 2014 – 2020 г. е планирано средствата за обновяване на домовете да бъдат увеличени поне пет пъти.

Целта ни за следващия програмен период е да защитим по-висок бюджет от настоящия с един милиард лева по бъдещата оперативна програма, каза министър Павлова. Аргументите пред Брюксел са подготвените интегрирани планове за развитие на 36-те големи града, както и готови проекти, чиято реализация ще може да започне веднага през 2014 г. Освен това се залага още и на успешното усвояване на целия бюджет от близо 3 млрд. лв. за този програмен период, като са взети всички мерки да не се стига до загуба на средства, увери министър Павлова.

Така ако убедим Европейската комисия, през 2014 – 2020 г. България ще може да разчита на 4 млрд. лв. за развитие на градовете. Променя се и начинът за предоставяне на безвъзмездната помощ от конкурентен подбор към директно предоставяне. Освен това се залага на интегрирания подход, а не на инвестициите на парче, както беше сега. Образно това означава първо ВиК-мрежата отдолу, а после ремонта на улицата отгоре, посочи министър Павлова.

Ще продължи и реформирането на ВиК-сектора. Окрупняването на водните дружества и свеждането им до 28 ще започне през 2014 г. Залага се още на навлизането на частния сектор, като водният проект за Плевен е първият пилотен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    ЕВРОПА

    Досегашните енергийно и прочее подпомагателни схеми
    за слаби, средни и въображаемо силни граждани
    са предимно криминални комерсиални схеми
    като при предишното правителство.

    Имайте милост поне за социално слабите граждани,
    за възрастните пенсионери, за пенсионерите без пенсия
    която им я отложихте за светлото капитал комунистическо бъдеще и към всички останали граждани.

    Гражданите са хора, а и човешките индивиди имат права, все пак.

    "Правителството подготвя схема,

    с която да подпомогне

  2. Анонимен
    #12

    МА Лиляно,хората няма какво да ядат ти и мамула ще вземате решения.Я оди са изпикай срещу вятъра.

  3. Анонимен
    #11

    3-ти, не пилейте енергия. Купете си някой и друг пуловер и не мислете за ония, които отдавна са отказали парното. Те вече са тренирани и не пилеят вашата енергия.

  4. Анонимен
    #10

    7-ми, купчинката с пари, на която седи някой пенсионер, е плод не само на неговия живот и труд. Често това е резултат на труд на поколения. И не може да се говори за честност в случая.

  5. Анонимен
    #9

    Господа, не ни разсмивайте. Ще подпомагате бедните да си санирали блока. Вие не им индексирате пенсиите с години, а искате да лепнете още стойности под ваше наблюдение, за да може да промените после и данъчната оценка на съответните блокове. В мътна вода /блок/ лесно се лови риба от монополи и партийни тарикати.

  6. Анонимен
    #8

    До Ангелова,
    Даа, дойдохме си на думата - как да приберем собствеността на хората...
    Отдавна се дочуват гласове, че в сравнение със Запада (вкл. САЩ) прекалено много хора в България са собственици на жилище. Ами че това е абсолютно безобразие - колко по-добре би било няколко крупни риалтери да държат жилищните комплекси и да цоцат наем. Това със санирането е единия вариант, но има още много - да се държат пенсиите на минимум и същевременно: да се надуят данъците, да се оскъпи наследяването, да се

  7. Анонимен
    #7

    Точно както казва 6ти - пенсионерите са с малки пенсии, но са собственици на изплатени жилища и имат възможност да ги ипотекират, ако им трябват пари - по едно време и в България имаше програми, които осигуряваха доход и поддръжка докато си жив в замяна на част или целия имот. Иначе не е честно спрямо останалите в блока наистина наследниците им да получат това даром. Тая програма трябва да е за хора не само с ниски доходи, но и ниска реална оценка на имотите - иначе пък не е честно за данъкоплатците.

  8. Анонимен
    #6

    Стига с тия пенсионери. Да пенсиите са им малки, но те имат наследници. В нашия вход имаме два такива апартамента и не могат да плащат режийните, но тези, които ще ги наследят винаги се интересуват от подобренията, които правим, но никога не се включват в осъществяването им. В САЩ е решено така. Като имаш жилище, но нямаш доход да го обслужваш, има програми при които го отстъпваш на организации и те поемат разходите до като си жив. Включително ти осигоряват и месечен доход. Така останалите собственици не страдат. Ангелова

  9. Анонимен
    #5

    Както вече писах по въпроса, самото ведомство, оглавявано по случайност от некадърницата Л. Павлова прави невъзможно реализирането на такива проекти с изискването наведнъж да се изпълни цялостно саниране. Както се вижда, единици са етажните собствености, които могат да осигурят собственото участие. Ако се допускаше изпълнение на проекта на етапи за 3-4 г., нещата щяха да са съвсем други. А сега предизборно "с премиера Борисов и финансовия министър Дянков обсъждахме как да подкрепим социално слабите". Аре бе ! Долу комунистите-милиционери и техните слуги! В. Здравков

  10. Анонимен
    #4

    До 3, Идеята е добра, наистина има огромна нужда от саниране. И Гаранционния фонд сигурно ще свърши някаква работа. Пита се само - ЗАЩО ЧАК СЕГА СЕ СЕТИХА, ЧЕ ИМ ТРЯБВА ТАКЪВ ФОНД!!! Боко и Павлова на кой свят живеят, не знаеха ли какъв процент от панелките се обитават от пенсионери с по 200-250 лв. пенсии, от една година беше ясно че с 50% самофинансиране програмата за саниране беше обречена на провал. Сега като им излязоха само 14 проекта се разбързаха, ама май е късно, програмния период приключва, а след 2014 еврофинансирането ще е само за 35% от стпйността н апроектите и много хора хептен няма да могат да се включат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.