Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Гардиън": Франция - в очакване на Годо

"Фигаро": Президентът обича да изчаква проблемите да се решат от самосебе си

7 коментара
Франсоа Оланд по време на вчерашната си пресконференция

Обстановката преди втората пресконференция на френския президент Франсоа Оланд беше възможно най-неблагоприятна. Франция току-що изпадна отново в рецесия, а покупателната способност на французите се срина до 0,9 процента - най-резкия спад от 30 години насам. Безработицата се оказа най-високата за всички времена. Но според президента корабът на френската държава е на прав път. Така започва редакционната статия на британския вестник "Гардиън", озаглавена "Франция: в очакване на Годо" и посветена на вчерашната тричасова пресконференция на френския президент Франсоа Оланд – своеброзен отчет за изтеклата първа година от неговото президентство.

По думите на Оланд неговата първа година на власт беше съсредоточена около овладяването на държавните разходи (нивото им от 56 процента от БВП все пак си остава девет пункта над това в Германия) и около вкарването на еврозоната в правия път. Сега Оланд обещава, че през втората година от президентството му Франция ще започне офанзива. Човек можеше да си помисли, че тъй като повечето от предсказанията на президента за първата му година бяха разбити на пух и прах, то той няма да гори от желанието да се уповава отново на провидението. Но нищо подобно не се случи, коментира британският вестник.

Оланд призова за създаване на европейско икономическо правителство на еврозоната, което да има свой собствен бюджет, дълг, хармонизирана данъчна система и постоянен президент. Държавният глава заговори за програма за борба с младежката безработица на стойност 6 милиарда евро. Президентът призова за паневропейска енергийна политика и за по-голяма интеграция в еврозоната. Според Оланд в качеството си на една от основателките на ЕС Франция има отговорността да съживи болния, достигнал заник и обхванат от съмнения континент.

Но Ангела Меркел смята точно обратното. Отхвърляйки идеята за обединяването на дълговете, тя подчертава, че е важно Франция да извърши реформи и че всяко правителство трябва да вкара само собствените си финанси в ред.

Освен намека, който Оланд направи, че ще реформира пенсионната система, която е банкрутирала и която трупа заеми от борсите, различията между двете части на така наречения европейски двигател са достатъчно големи. По-неотложната задача за Оланд е със сигурност да убеди френското общество, че може да извади страната си от нейното собствено униние. Но на този тест Оланд се провали, констатира "Гардиън".

През януари той обеща да намали безработицата до края на годината. Вчера той подчерта, че все още е възможно тази тенденция да се преобърне. Оланд засвидетелства пълното си доверие в премиера Жан-Марк Еро и обеща, че поне засега няма да променя кабинета.

Не може да се съмняваме в честността на Оланд. Нито пък в това, че той се опитва да си върне популярността. Но има сериозни съмнения дали ще бъде достатъчно силен, за да плува срещу течението и да се задържи на повърхността. Оланд нито съкращава достатъчно бързо разходите, така че да удовлетвори експертите по мерките за икономии в Берлин, нито пък съживява икономиката. Франция може да заема пари от световните пазари на облигации при най-ниските от десетилетия насам лихви, но не желае да се възползва от това. А примерът в САЩ показа, че дори малките мерки за стимулиране на икономиката могат да дадат резултати.

В действителност стратегията на Оланд за растеж се уповава на останалата част от болната еврозона, на задоволяването на твърдението, от което се нуждае френският износ. Но нищо не показва, че това ще се случи в скоро време. И Оланд може на следващата си пресконференция догодина да заяви, че има нужда от повече време, заключава в редакционната си статия британският "Гардиън".

Казаното от Оланд се посреща със същия скептицизъм и от френския печат.

Като цяло речта на президента беше определена от опонентите му като безсъдържателна и отегчителна. С нея, казват те, Оланд отново показал, че обича да изчаква проблемите да се решат от самосебе си, че страда от неспособност да действа, от нерешителност. А в икономически план той изобщо не каза как ще подобри състоянието на страна, отбелязва "Фигаро".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    До5 Кризата в Европа е като нашата през 1990.Фалит на социалната държава.Не може да консумираш повече от колкото произвеждаш да копуваш стоки с заплата след 10 години.Само в ЕВРОПА затварят заводи за отпуска.В Америка няма такова чудо като платен отпуск.Кризата ще продължи до като разходите за социалната част не се покриват с изработено.За да се оправят трябва да бачкат като ГЕРМАНЦИ.

  2. Анонимен
    #6

    До 3:
    Уважаеми 3-ти. Не прослойката, която гласува за българските комунисти ще съсипе България, а онези, мнозинството, които си седят в къщи и не ги интересува кой ще ги управлява. Онези, непукистите. Един народ, който не се интересува от собствената си съдба, си заслужава съдбата.
    А сега да поздравим всички българи с новото/старото руско (БСП, Атака) турско (ДПС) робство. На българите явно много им е харесъл живота в такива робства - 500 г. турско, 50 г. руско. Затова си ги избират отново и отново.
    Какво

  3. Анонимен
    #5

    Повечето държави могат да понесат да хрантутят една прослойка от комунисти да речем 10-15 процента. Когато обаче броят на непрозиводитената маса се увеличи над този процент положението става критично и неминуемо води до сблъсъци.

  4. Неандертал
    #4
  5. Анонимен
    #3

    Социалистите - комунисти за нищо не стават освен да крадат и разсипват държавата. Хрантутенето на една безполезна за обществото нищоправеща прослойка но гласуваща за социалистите ще съсипе държавата. По-важно от съсипването на държавата е, че по този начин тези хора никога няма да се научат да работят и да живеят в конкурентна среда и за тях трябва да плащат работещите, които вече изнемогват.

  6. Анонимен
    #2

    Оланд е безполезник като наш Станишко. Това са хора които не са свършили работа за 5 стотинки но опяват без умора против всеки и всяко нещо. Не всички социалисти са такива безполезници, разбира се. Социалистите в германоговорящите държави са отговорни хора и постигат полезни неща. Ако Оланд е любопитен какво ще стане от Франция, нека дойде на гости на другарчето си Станишко и хубаво да види България, или каквото е останало от нея. Пък тогава да си даде сметка иска ли да продължава по пътя на нищонеправенето и популизма. Е, това е в случай че може да си промени поведението изобщо.

  7. Анонимен
    #1

    Хроникьорчето Минчо, за 2013: Франция: в очакване на Годо; Румъния: в очакване на щистов газ; Гърция: в очакване на нов транш; Сирия: в очакване на още трупове; Косово: в очакване на Велика Албания; Македония: в очакване на разпада си; България: без очаквания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.