Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция губи пет процента от БВП заради данъчни измами

1 коментар

Гърция може да спечели еквивалента на пет процента от брутния вътрешен продукт (БВП), ако намали данъчните измами, заяви еврокомисарят по митническата и данъчна политика и борбата с измамите Алгирдас Шемета в интервю за вестник "Катимерини", цитирано от БТА в понеделник.

Европейската комисия взема мерки срещу данъчните измами, защото те струват на правителствата не по-малко от един трилион евро, отбеляза комисарят.

"Планът, който представи комисията, може да нанесе сериозен удар на укриването на данъци в Европа. Предложихме над 30 мерки за подобряване на прозрачността и обмяната на информация", заяви Шемета.

Правителството в Атина възнамерява да проведе реформа на фискалната система догодина, за да се пребори с данъчните измами - едно от изискванията на международните кредитори. На 13 декември представителите на еврозоната се съгласиха да предоставят на Гърция около 50 милиарда евро, като по този начин беше избегнато изпадането в неплатежоспособност на страната.

Според експерти сивата икономика в Гърция е представлявала над една четвърт от БВП през 2011 г. - най-високото ниво в ЕС. "Според оценки на комисията, от 53-те милиарда евро данъци, които се дължат на държавата, 15-20 процента биха могли да бъдат събрани", заяви Шемета.

Мерките, които ще бъдат въведени догодина, би трябвало да повишат приходите от такси и данъци с 2,5 милиарда евро между 2013 и 2014 г.

"Всеки европейски гражданин губи около 2000 евро годишно заради данъчните измами", заяви в заключение еврокомисарят.

Същевременно Европейският съюз обяви, че събирането на данъци в Гърция все още изостава значително от някои ключови цели, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде намалено дълговото бреме на страната.

Експертната група на ЕС, която помага на Гърция в борбата с кризата, довела я до ръба на фалита, отбелязва в днешния си тримесечен доклад, че Атина все има проблеми в справянето със стари неуредени искове. Два месеца преди края на 2012 година страната изоставаше с около един милиард евро от целта да възстанови 2 милиарда евро.

Групата посочва, че Гърция е направила само 88 одита на големи данъкоплатци - доста под целевите 300 за 2012 година, както и 467 на "много богати лица", значително по-малко от заложените 1300.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    А България няма никакъв проблем в това отношение, тук богатите плащат символичните 10 %, а бедните равноправно участват в плащането на 20 % ДДС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.