Посланикът на Гърция у нас Прокопиос Мандзуранис не се ангажира, че по време на гръцкото председателство на ЕС до юни 2003 г. е възможно да се проведе партньорска проверка за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Мандзуранис заяви и отрицателно мнение по възможността за ново отваряне на глава "Енергетика", в която България пое ангажимент да затвори двата реактора до края на 2006 година. Позицията си посланик Мандзуранис заяви, след като представи приоритетите на гръцкото председателство, започнало от началото на тази година.
Запитан дали докато Гърция председателства ЕС, ще се проведе очакваната от България партньорска проверка за безопасността на 3 и 4 реактори на "Козлодуй", посланик Мандзуранис отговори, че не знае отговора на въпрос, чието решаване зависи от България и ЕС. На въпроса дали ще бъде отворена наново глава "Енергетика", гръцкият посланик каза : "Доколкото аз зная, не мисля, че това ще стане. Първите два реактора бяха затворени преди дни, реактори 3 и 4, предполагам, ще бъдат затворени през 2006 година. Това знам и това е позиция на ЕС."
Мандзуранис напомни,че гръцкото общество по принцип е против ядрените централи. "Но отношението ни няма нищо общо с това, което ще се прави с "Козлодуй" като резултат на двустранните преговори между ЕС и България. Ние не искаме да бъдем въвлечени в този въпрос", заяви той пред журналисти.
Малко по-късно министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева отхвърли породили се съмнения, че партньорска проверка може изобщо да не се проведе. Това е част от ангажиментите, поети от Европейската комисия при затварянето на глава "Енергетика", заяви Кунева. Тя допълни и че няма съмнения, че България би могла да отвори наново глава "Енергетика", защото това е право на всяка преговаряща страна.
Думите ѝ бяха потвърдени и от ръководителят на делегацията на ЕК у нас Димитрис Куркулас. Партньорска проверка за сигурността на 3 и 4 блок ще има, във всеки момент България може наново да отвори глава "Енергетика", заяви Куркулас. Той обаче допълни, че след отварянето, тази преговорна глава все пак трябва и да се затвори.
По думите на Кунева, от министъра на енергетиката Милко Ковачев знаела, че в по отношение на двата реактора все още се изпълняват мерки, на които България трябва да отговаря по отношение на ядрената безопасност. Затова партньорската проверка се очертавала да стане най-рано през втората половина на тази година. Никога не е ставало на въпрос, че това ще бъде по време на гръцкото председателство, допълни тя.
Когато за първи път, в края на септември м.г. министрите Паси, Кунева и Ковачев представиха в парламента идеята за партньорска проверка, прогнозираха, че тя ще се проведе в първата половина на 2003 година. Още тогава сред депутати възникнаха съмнения, че гръцкото председателство може да се окаже проблем за този срок.
Запитан дали България може да приключи преговорите с ЕС до края на юни т.г. и дали страната ни има възможност да влезе в съюза преди 2007 година, Мандзуранис препрати този въпрос към българските компетентни органи, от които зависел темпа на преговори. А в отговор на друг въпрос подчерта, че България и Румъния вървят заедно в схемата за влизане в ЕС.
Малко по-късно от гръцкото посолство изпратиха специално съобщение, че Атина като председателстваща ЕС ще започне прилагането на новата, по-ясна присъединителна стратегия по отношение на България и Румъния, приета в Копенхаген. Според съобщението, цитирано от БТА, в нея се включва конкретен график за затварянето на останалите преговорни глави и увеличена предприсъединителна помощ с цел приемането на двете страни през 2007 г.
Провокиран дали като съседка на България и председателстваща ЕС, Гърция ще има по-специално отношение към страната ни, посланикът заяви, че Атина ще направи същото, което би направила за България и Румъния всяка друга държава, председателка на ЕС. "Гърция ще даде това, което справедливо се полага и ще вземе, което справедливо трябва да се даде от България. ЕС е въпрос на култура", обясни посланикът. Той допълни, че Гърция ще има положително отношение към програми, финансово стимулиращи страните-кандидатки.
Преди да отвори на тези въпроси, гръцкият посланик представи в публична лекция приоритетите на Гърция като председател на ЕС. Да чуят лекцията, организирана от неправителствените Европейски институт и Асоциацията на журналисти за ЕС, в хотел "Шератон" дойдоха министрите Меглена Кунева, Милко Ковачев, Владимир Атанасов, депутати от НДСВ, СДС и БСП, дипломати, журналисти, студенти.
Основен приоритет на гръцкото председателство е осигуряването на график за приемането на 10-те страни-кандидатки, съгласно решенията от Копенхаген. Договорът за приемането им ще бъде подписан в Атина на 16 април т.г.
Успоредно с това ще продължи процеса на мониторинг на усилията на страните -кандидатки доколко се справят с поетите ангажименти пред ЕС.
Гръцкото председателство си поставя за цел да изработи и нов метод за по-добро разбирателство с Турция, на която предстои да започне преговорен процес с ЕС. Атина ще се фокусира върху устойчивото социално-икономическо развитие на еврозоната, акцентирайки върху предприемачеството, малкия бизнес, икономиката на познанието, откриването на нови работни места.
Като приоритет на гръцкото председателство посланик Мандзуранис акцентира върху необходимостта от социално-икономическа интеграция на законните емигранти в страните от ЕС и от засилен контрол върху незаконната емиграция. Гръцкото председателство ще работи за по-изчерпателна емиграционна политика за интеграция на ЕС без вътрешни граници.
Новото председателство на ЕС ще има за приоритет и развитието на отношенията със съседките на съюза - главно на Балканите, с Русия, Молдова, Украйна, Кавказките републики, но също така и с държавите от Средиземноморието. Връзките със САЩ ще бъдат насочени към борбата с тероризма, с организираната престъпност и срещу разпространението на ядрени оръжия. Гръцкото председателство на ЕС си поставя за цел и да подобри инструментариума на съюза за участие в международни конфликти.
"Надявам се, че няма да има война по време на нашето председателство", каза посланикът в отговор на въпрос за Ирак.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.