Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция планира икономически зони с ниски данъци и български заплати

13 коментара
Костис Хадзидакис

Фалирала Гърция, която не може да се справи с предизвикателното неплащане на данъци, предлага на нейна територия да бъдат изградени специални икономически зони, като тези в Китай, но с български заплати, съобщава в сряда гръцкият в. "Димократия", цитиран от БТА.

Надеждата е с тези зони за инвестиции страната да измъкне икономиката си от депресията. Тази надежда се крепи най-напред на две стандартни в подобни случаи идеи - зоните да предоставят данъчни преференции и административни улеснения.

В гръцкия случай обаче има и трети оригинален принос. Сега мнозина европейски, както и гръцки инвеститори предпочитат страни като България заради ниските заплати у нас, което означава ниски разходи за труд. За да се обърне тази тенденция, идеята предвижда да се отнеме на съседите сравнителното предимство с цената на труда, като заетите в гръцките специални икономически зони работят за български заплати.

Атина вече води разговори с Европейската комисия (ЕК) за одобрение на проекта, казва министърът на регионалното развитие Костис Хадзидакис. "Вярваме, че тези зони ще подкрепят реалната икономика чрез своя специален режим за привличане на инвестиции и генериране на износ", казва той.

"Създаването на такива зони ще превърнат Гърция в инвестиционна дестинация", пише в. "Нафтемборики".

Предложението за специалните зони идва в момент, когато Гърция се опитва да вдъхне живот на икономиката си, преживяваща пета поредна година на рецесия. Такива зони съществуват в някои развиващи се страни като Китай с цел да стимулират растежа.

Все пак структурните реформи като понижаването на заплатите и либерализацията на трудовия пазар остават ключови за спасяването на Гърция, договорено с Европейската централна банка (ЕЦБ), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС).

Атина критикува този план за това, че отделя твърде голямо внимание на бюджетните икономии и твърде малко на мерките за растеж.

За периода 2008 г. - 2012 г. гръцката икономика вероятно се е свила с около 20 на сто частично поради бюджетните икономии, предписани на страната за понижаване на дефицита и дълговата ѝ тежест.

Хадзидакис призовава партньорите на Гърция в ЕС да приемат плана за създаване на специалните икономически зони в страната. Според него някои страни от съюза имат възражения срещу подобен проект, тъй като това би дало на Гърция конкурентно предимство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Вероятно мисли че безработните българи ще отидат да работят в тези зони.

  2. Анонимен
    #12

    Българският пример 20 години показва че мизерните заплати никакви сериозни инвеститори не привлякоха в това което се нарича реална икономика. Нито ЕС са толкова тъпи за да финансират подобен експеримент, нито пък и гърците са толкова тъпи за да си изберат някой като тандема Борисов-Дянков за да им го осъществява.

  3. Анонимен
    #11

    Гръцката идея е супер!! Веднага и ние да изискаме цяла България също да стане такава зона и ЕС да ни доплаща разликите между българските заплати и средната за съюза. ;)

  4. Анонимен
    #10

    За икономически зони и заплати като в Б-я не се иска разрешение от ЕС. Не разбирате ли че те искат зони в които работодателя да плаща заплатаи като Б-я, а ЕС (или Гърция с парите на ЕС) до доплаща останалото.

  5. Анонимен
    #9

    До №2. Изобщо не са луди. Ако в тези зони има ясни закони и администрацията не ги рекетира, щом има чуждестранни инвеститори бачкатори ще се намерят ако не местни то българи и останалите балканци.С една дума - важно е привличането на чуждестранни инвеститори на които да не се пречи и които да имат ясна дългосрочна перспектива.

  6. Анонимен
    #8

    Нас ни плашат с Гърция, а гърците с нас!!?

  7. Анонимен
    #7

    Българската заплата - еталон за европейски просперитет.

  8. Анонимен
    #6

    България се прочу с беднотията и мизерията си.С ниските заплати,които бизнесът може да плаща,но може и да не плаща,а българите да пият студена вода.После пак европейците ни били виновни.

  9. Анонимен
    #5

    няма зони -- цяла Гърция с български заплати !!

  10. Анонимен
    #4

    Правилно ли съм разбрал, че ще правят зони без разумна форма на живот в тях?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.