Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция плаши да блокира решенията на ЕС, ако не получи помощ за бежанците

Австрия и балканските страни намаляват транзита, струпваният по маршрута остават

2 коментара
Гърция плаши да блокира решенията на ЕС, ако не получи помощ за бежанците

Все по-изолираната Гърция заплаши да блокира решенията на Европейския съюз за мигрантската криза, ако не получи помощ от страните членки. В четвъртък вътрешните министри от съюза за пореден път се опитаха безуспешно да намерят изход от кризата, но затънаха във взаимни обвинения, а Атина даде сигнали, че търпението ѝ е изчерпано и е готова на крайни мерки.

Страните по така наречения балкански маршрут към Западна Европа налагат все по-сериозни рестрикции по границите и така мигрантите няма как да напуснат Гърция. В същото време по целия маршрут има струпвания на мигранти, след като Австрия еднолично ограничи транзита до 3200 души дневно. Според неправителствени организации ситуацията е много близо до "хуманитарна криза".

В четвъртък Гърция привика посланика си във Виена, за да проведе с него "консултация" как да бъдат запазени приятелските отношения между двете страни и обяви, че "едностранните инициативи за решаване на бежанската криза и нарушаването на международното и европейското законодателство подриват основите на европейското обединение".

Само тази година повече от 100 000 мигранти достигнаха Европа основно през Балканите, а всеки ден стотици пристигат по море в Гърция. Европейските страни обаче засега не изпълняват собственото си решение за солидарно разселване на 160 000 души от Гърция и Италия в останалите страни.

Кой какви мерки взима на Балканите и в Европа за ограничаване на притока на мигрантите

От началото на годината на Балканите и в цяла Европа се умножиха мерките за ограничаване на притока на мигранти и за разубеждаването им да пътуват към тези части на света.

Над 1 милион мигранти влязоха в Европа през 2015 г. и породиха най-голямата миграционна криза от Втората световна война насам. От началото на януари над 110 000 мигранти и бежанци дойдоха в Европа, прекосявайки Средиземно море, според Международната организация по миграцията. По този повод Франс прес представя справка за това какви мерки са предприели европейски и балкански страни за затягането на мерките с цел ограничаване на миграционни приток.

Още

Разногласия и заплахи

Срещата на вътрешните министри бе доминирана от разногласия и не постигна целта си да сложи край на какафонията в изказванията на различни представители на държавите от блока

Няколко страни членки на ЕС начело с Австрия упрекват Атина, че не прави достатъчно за защитата на външните граници на съюза, и тези критики бяха повторени и на срещата в Брюксел. Гърция обаче остро репликира.

Още преди срещата Ципрас предупреди, че отсега нататък Гърция "няма да дава одобрение за решения", ако европейските партньори не бъдат задължени да участват пропорционално в разпределянето и настаняването на бежанци.

Правителствен служител, поискал да остане анонимен, заяви, че Ципрас има предвид конкретно срещата на високо равнище на 7 март, когато европейските лидери трябва да се срещнат в Брюксел с турския премиер.

Министърът, отговарящ за въпросите на миграцията в Гърция, Янис Музалас посочи обаче, че страната няма да приема никакви едностранни действия.

Той все пак осъди решението на балканските държави да ограничат притока на мигранти към своите територии, което от своя страна е предизвикало "малка хуманитарна криза“ в Гърция.

"Австрия ни третира като врагове", заяви от своя страна гръцкият вътрешен министър Янис Музалас в Брюксел и добави, че страната му няма да приеме да се превърне в европейски Ливан. Той визира тази близкоизточна държава, защото в нея сирийските бежанци вече са една четвърт от населението.

В отговор австрийската министърка на вътрешните работи Йохана Микъл-Лайтнер попита: Ако Гърция не е способна да защитава външните граници на ЕС, то тогава може ли тя да остане външна граница на Шенгенската зона?

Така тя намекна отново за изключване на Гърция от зоната за свободно движение - нещо, което обаче е юридически невъзможно, отбелязва Франс прес.

Няколко страни от Източна Европа също отправиха остри критики срещу Гърция в Брюксел днес. Френският вътрешен министър обаче Бернар Казньов каза, че вместо да се критикува тази страна, другите трябва да ѝ помогнат.

На срещата в Брюксел вътрешните министри на Австрия и на Словения бяха приканени да обяснят на колегите си прилаганите от двете страни по границите им ограничения спрямо мигрантите, които доведоха до "задръстване" на Гърция с мигранти.

Самостоятелните инициативи не водят до никъде, предупреди европейският комисар по миграцията Димитрис Аврамопулос.

На срещата присъства и турският заместник-министър на вътрешните работи Себахаттин Йозтюрк. Това е индикация, че 28-те продължават да виждат в Турция един от основните фактори в миграционната криза, отбелязва АФП. Присъствието му на срещата целеше да се обобщят усилията на Анкара, положени досега за спиране на мигрантите към Европа.

Въпреки поетите от Турция ангажименти, притокът на мигранти от тази страна за Европа все още е прекалено висок, твърдят европейски лидери.

Турция и ЕС ще имат среща на върха заради миграционната криза на 7 март в Брюксел.

По време на срещата българският вътрешен министър Румяна Бъчварова заяви, че основен приоритет трябва да бъде спирането на притока мигранти на турските граници с ЕС, съобщиха от пресцентъра на МВР.
 
"Механизмът за релокация, който България прие през миналата година като единствено възможно и временно решение в създалата се тогава ситуация, не работи на практика и трябва да се преосмисли", заяви Бъчваров. 
 
Балканите спират транзита
 

Заради мигрантския натиск Сърбия също включи армията в охраната на границата, но обяви, че няма да вдига огради. Мерките по целия маршрут обаче се засилват и все повече мигранти остават блокирани в Гърция.

Австрия и балканските страни взимат отпечатъци на всички мигранти и не допускат тези от тях, които нямат документи. Освен това без да има официално решение пропускат само бягащите от войните, като според тях това са само сирийците и иракчаните.

5000 афганистанци чакат на гръцката граница и напрежението се покачва непрекъснато. Стотици мигранти са струпани и в Македония и Сърбия заради ограниченията, наложени от Австрия.

На този фон Гърция заплаши да блокира решенията на предстоящата среща на високо равнище на ЕС за мигрантската криза, ако страните членки не бъдат задължени да споделят бежанското бреме, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

"Няма да позволим Гърция да стане склад за мигранти, докато Европа продължава да живее сякаш нищо не се случва", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас.

Той е поискал държавите от Европейския съюз да се придържат към решенията за споделяне на отговорността за справяне с бежанската криза, а не да изграждат огради по границите си без да приемат нито един бежанец.

Унгария продължава политиката на рестрикции

Унгарският премиер Виктор Орбан от своя страна разкритикува Германия за "резкия, груб и агресивен" тон при обсъждането на бежанския проблем.

В интервю за германския всекидневник "Билд" Орбан каза, че "Унгария с нищо не е длъжна на Германия и няма намерение да ѝ подражава за нищо".

Политиката на отворени врати за бежанците на канцлера Ангела Меркел "не е без алтернатива", добави той.

Унгарският премиер, който обяви, че ще организира референдум по европейския план за квотното разпределение на бежанците между страните членки, повтори тезата си, че бежанците ще променят профила на Европа в етническо, културно и религиозно отношение. Заедно с Полша, Чехия и Словакия Унгария се противопоставя на приетия от Европейската комисия план за разпределение на бежанците.

Орбан разкритикува също споразумението, сключено от ЕС с Турция за намаляване на мигрантския поток, чрез което по думите му "бъдещето и сигурността на Европа стават зависими от Анкара".

Обещанието на Европейския съюз за пари и отстъпки за Турция, а в замяна Анкара да пази Европа от миграционната вълна е "илюзия", каза унгарският премиер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #2

    Редно е да се започне работа по коридор номер 8, за да се даде възможност за избор на достъп до средизеамноморско пристанище. Тогава гърците ако искат да продължават да не правят нищо и сами да се заворят отвсякъде, както го правят сега в ущърб на целите Балкани. За съжааление командваните от Москва сръбски ченгета в Скопие пречат за реалзицаията на този проект. Дано след изборите, през юни мисля, в Македония нещо се промени.

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.