Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция се отказа от референдума, кризата продължава

Папандреу каза, че "не е вързан за поста си", но се бори да получи вот на доверие

8 коментара

Гърция се е отказала да подложи втората спасителна програма на ЕС на референдум, който застрашаваше членството на страната в еврозоната и заплашваше да потопи съюза в криза, предаде Ройтерс, като цитира съобщение на министерството на финансите на Гърция.

Министърът на финансите Евангелос Венизелос е поел този ангажимент в телефонни разговори с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, европейския комисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен и германския финансов министър Волфганг Шойбле. Венизелос е информирал събеседниците си за решението да няма референдум.

Решението е очевиден резултат от силния международен натиск и от вътрешнопартийният бунт, които заставиха премиерът Папандреу да се откаже от идеята си за референдум.

Същевременно обаче заради противоречивото и непоследователно поведение на гръцкият премиер изходът от кризата в страната остава неясен.

Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви по време на парламентарен дебат късно в четвъртък, че "не е вързан за поста си". Същевременно правителствени източници посочиха, че Папандреу се е договорил с министрите си да напусне поста и да предаде властта на бъдещо коалиционно правителство, ако те му помогнат да спечели вота на доверие в петък вечер.

"Беше му казано, че трябва да напусне мирно, за да спаси партията си", заявил за Ройтерс източник, пожелал анонимност. "Той се съгласи да се оттегли. Беше много цивилизовано, нямаше остроти", добави той.

Въпреки че, както се твърди, се е съгласил да се оттегли, Папандреу призова съпартийците си от ПАСОК да го подкрепят на днешния вот на доверие, дори само заради това да има зад себе си обединена и силна партия на преговорите с консерваторите.

В полунощ в петък срещу събота в парламента ще бъде гласуван вот на доверие към правителството, като оцеляването на кабинета му е под въпрос след недоволството, което предизвика сред управляващата партия предложението му да бъде подложена на референдум европейската спасителна програма за Гърция.

Игри с огъня са в ход от вчера призори в Гърция, в които главно действащо лице е премиерът Георгиос Папандреу, "съиграчи" са правителствени представители и депутати, а зрители - целият политически елит и гражданите на страната, коментира в петък гръцкият вестник "Та неа".

Вестникът отбелязва, че Папандреу на три пъти за няколко часа е променил позицията си по въпроса за сформиране на преходно правителство, което да доведе страната до избори "възможно най-скоро", което предизвика остри реакции и противоборства между министри и депутати и очерта мрачни прогнози за резултата от насроченото за тази вечер гласуване в парламента на вот на доверие на правителството.

Лидерът на консервативната опозиция Андонис Самарас излезе с предложение за съставяне на преходно правителство, но без Папандреу, което да гарантира отпускането на шестия транш от заема за Гърция и да осигури гласуването на споразумението с еврозоната за втория заем и впоследствие да доведе страната до избори. Председателят на партията Нова демокрация обаче реагира остро на непрестанните отмятания на Папандреу от думи му и се оттегли заедно със своите депутати от дебатите в парламента по вота на доверие на правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Крум С.
    #8

    За Хемус
    Мисля, че семействата Папандреу и Караманлис не са причините за кризата в Гърция, но фактът, че само те управляват Гърция в продължение на десетки години говори, че "има нещо гнило в Дания". Според мен те много добре са се нагласили към изискванията на гръцкото общество. Това им е позволило да оцелеят толкова време. Демокрацията има един голям недостатък - управлението се избира според предпочитанията на мнозинството. А мнозинството в повечето случаи "иска хляб и зрелища". Един от начините

  2. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #7
  3. Хем
    #6

    Добро утро Круме, Прочетох внимателно написаното от теб.Благодаря ти за вниманието.За принципите на демокрацията,разминаване нямаме.За това,че в Гърция се е създала една партокрация-също мислим еднакво.Пак повтарям-нямам право да се бъркам в избора на гръцкия народ,но въртенето на едни и същи политици създава от тях едни своеобразни `занаятчии`в политиката,чиято главна цел е да изместят другия.Това води до инерция,закостенялост и неприемане на новото в нови реалности. За социализъма,няма какво да спорим-той е "безспорен",а и не искам толкова рано да се тровя с тях. Относно Костов имам резерви.Това е нормално за демократично мислещи хора. Пожелавам ти приятен ден.

  4. Анонимен
    #5

    Мамицата им византийска!Вече разбирам поведението на кръстоносците от Четвъртия поход!Всичко през 1204 г.става, защото гадовете са ослепили на малдини венецианския дож Енрико Дандоло, и той просто е тръгнал да си отмъщава, като пренасочва рицарите към Константинопол....

  5. Анонимен
    #4

    Може би най-точния термин е мързелокрация.

  6. Крум С.
    #3

    За Хемус (1)
    Това в Гърция не е изкривена демокрация, а си е чиста демокрация. Демокрацията се състои в това, че мнозинството от народа определя кой да управлява страната - нищо повече. Много хора приписват на демокрацията качества като умно и справедливо управление, еднакви възможности за всички, благоденствие и т.н. Причината за това е, че тези следствия най-често се срещат в страните с демократично управление и въобще ги няма при социализма. Истината е, че демокрацията дава възможност за умно

  7. В и К
    #2

    Социалист, та дрънка. Хем не му се дава властта, хем да не носи отговорност, ако може.

  8. Хем
    #1

    От десетилетия две политически фамилии си разменят власта и тотално доминират държавата./В политическия смисъл.Папандреу и Караманлис/.Това е изкривена демокрация.Не е моя работа да се бъркам във вътрешнополитическия живот на Гърция,но дали този факт не е `допринесъл`за сегашното състояние на държавата им?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.