Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция ще се нуждае от допълнителни между 13 и 30 милиарда евро

5 коментара
Янис Стурнарас

Гърция ще се нуждае от допълнителни 13-15 милиарда евро, за да финансира двугодишно удължаване на спасителния план, което да ѝ позволи да постигне бюджетните си цели, но е уверена, че ще запълни тази "дупка" без да натоварва европейските данъкоплатци, заяви гръцкият финансов министър Янис Стурнарас, цитиран от електронното издание на вестник "Катимерини".

Той потвърди отново, че финансовият недостиг на страната, за да изпълни целите си за 2013 и 2014 г., продължава да бъде 13,5 милиарда евро. Атина обсъжда фискални мерки на такава стойност с Европейския съюз и Международния валутен фонд, отбелязва изданието.

"Изчисляваме финансовата "дупка", която би се създала, ако получим двугодишното удължаване, на 13-15 милиарда евро", заяви Стурнарас.

Гръцки представители са заявявали преди, че подобен дефицит може да бъде покрит чрез застраховката на краткосрочния дълг, чрез по-ниски лихви или чрез ролоувър на дълга, притежаван от Европейската централна банка.

Гърция ще остане в "серумната система" на държавите от ЕС и след 2014 г., пише същевременно гръцкият в. "Етнос", като се позовава на публикация на германския "Зюддойче цайтунг", в която се изказва мнение, че на Гърция ще са нужни още 30 млрд. евро и допълнително още две години, за да постигне бюджетните си цели.

Гърция няма да може да финансира без външна помощ бюджета си, твърди германското издание, цитирайки дипломатически среди от ЕС. Според репортажа на вестника съмнително било още дали Гърция ще успее да се завърне напълно през 2020 г. на международните пазари, за да рефинансира дълга си.

Атина се нуждае поне от още две години, за да стъпи на крака, смятат европейски дипломати и представители на централни банки, които изчисляват кредитните нужди на Гърция на още 30 млрд. евро, пише германското издание.

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард оставя открит въпроса за разсрочване на гръцкия дълг, съобщава агенция АНА-МПА. Целта за намаляване на гръцкия дълг до 120 на сто от БВП на страната до 2020 г. продължава да стои на дневен ред, каза Лагард, като подчерта, че към него трябва да се подходи балансирано в рамките на усилията за решаване на икономическата криза, разтърсваща страната.

Икономически анализатори интерпретират изказването на Лагард като предложение за ново преструктуриране /подстрижка/ на гръцкия дълг, посочва гръцката агенция.

Запитана докъде е стигнал диалогът между Тройката кредитори и гръцките власти Кристин Лагард каза, че представителите на фонда в Атина "правят всичко възможно, за да помогнат на Гърция".

Лагард смята, че готвените нови мерки за икономии няма да решат проблема с финансирането и че гръцката икономика се нуждае от структурни реформи.

Фондът реши, че страните, които са в процес на подпомагане от механизмите за подкрепа и МВФ и полагат големи усилия за намаляване на дълга, трябва да получат повече време, за да постигнат целите, каза още Кристин Лагард.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Тези лентяи,търтаи,просяци-гърците- докога ще извиват ръцете на едропа.Не можем да проумеем колко пари ще из дават ЕС и докога.Ще имат стачки.Тези мръсни византийци.Кого заплашват че поредната им просия не се изпълнява.Да фалират да мизеруват тези мръсни и долна паплач.Ниее българите по умни по образовани и културни ще им слугуваме и т.н.Хиляда привилегии,пълни с депозити,не плращат данъци крадът от държавата и каквоV ЕС ще плаща.иначе търтеите няма да станат по големи търтеи.

  2. Анонимен
    #4

    Гръцкият парламент се "тресе" от икономически скандали–пране на "мръсни" пари, подкупи, връзки с лица, занимаващи се с незаконни сделки, имущество придобито с незнайно от къде средства!? Ние не сме по–назад!

  3. Анонимен
    #3

    Няма смисъл. Нека фалират, драхми, обезценка и български заплати от по 100 - 200 EUR.

  4. В и К
    #2

    Пари няма, действайте!

  5. Анонимен
    #1

    А европа има нужда гърците да спрат да просят и започнат да се простират според чергата си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.