Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция започва да плаща висока цена за оказваната й помощ

Ново "цунами" ще отнесе половината служители в министерствата

0 коментара

Бюджетни съкращения в размер на 116 млрд. евро, в това число и приходи от приватизация, трябва да реализира гръцкото правителство за периода 2011-2014 г. съгласно споразумението, постигнато миналата седмица между еврозоната и банките за

доброволно отписване на 50 процента от стойността на гръцките държавни облигации, съобщават гръцките медии в понеделник.

"Подстригването" на гръцкия дълг е част от план за намаляване на общите задължения на Гърция и за овладяване на продължаващата вече втора година дългова криза в еврозоната. Според документ на Европейската комисия, от 2011 г. до 2014 г. Гърция ще трябва да изпълни една огромна програма за финансово адаптиране на страната в размер на 49,8 млрд. евро (23 на сто от БВП).

Едновременно с това тя следва да изпълни и една приватизационна програма на стойност 50 млрд. евро, за която настоява Комисията.

Всички това се изисква от Гърция въпреки обстоятелството, че тя не е постигнала заложената цел да събере приходи в размер на 5 млрд. евро през тази година (сега те се

изчисляват на 1,7 млрд. евро от ЕС и на 1,1 млрд. евро от МВФ).

Еврокомисията иска още от Гърция да пристъпи и към разпродажба на движимо и недвижимо държавно имущество на стойност 35 млрд. евро до края на 2014 г.

Към тази сума от гръцка страна са били прибавени мерки и допълнителни приходи в размер на 15 млрд. евро от програмата "Хелиос", предвиждаща производство и износ на ток от слънчева енергия и 16 млрд. евро от печалбите на държавата от рекапитализацията на гръцките банки.

Комисията прогнозира, че въпреки тежките мерки за икономии, приети през август от кабинета в Атина, бюджетният дефицит на Гърция продължава да е висок като процент от БВП на страната и че от първоначалната цел от 7,6 на сто за тази година, този дефицит в крайна сметка се очаква да бъде значително по-голям и да варира от 8,3 на сто до 9,1 на сто.

Нова вълна цунами върху държавните служители

 

Същевременно сайтът GR Reporter, цитиран от "Дневник" съобщи, че в следващите дни ще бъдат оповестени драстични мерки за гръцкия публичен сектор - орязване на министерства, организации и служби, което ще надхвърля в някои случаи 60%, като се очаква втора вълна цунами да повлече 50% от служителите в министерствата.

Според изданието първо ще се разделят с работата си 300 000 служители в държавния сектор на ниски административни длъжности и наближаващи пенсионна възраст. Голяма част от публичния сектор ще бъде преотстъпен на частния, като частни компании ще поемат поддържащите структури на министерствата.

В момента структурата на гръцката държава се състои от 23 000 юридически лица, в които са заети 700 000 души. Издръжката им се изчислява на 6,7% от БВП, докато в другите страни на Европейския съюз този показател е около 3%.

Според правителствения план, цитиран от GR Reporter, структурите на държавата ще бъдат намалени с 60%, а правомощията ѝ - с над 50%. Гръцкият публичен сектор има над 23 000 правомощия. Това раздробяване и припокриването им  се описва в доклада на OИСР като "безпрецедентна ситуация" и се смята за една от причините, които отблъскват инвеститорите от Гърция.

Програмата за реорганизация на публичния сектор трябва да е готова до края на годината и през 2012 г. ще започне изпълнението ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.