От вторник са спрени доставките на руски газ по газопровода "Турски поток", заради профилактика, която ще продължи до 29 юни, и в момента суровина за България се внася от Гърция и Румъния. Това съобщиха от държавния газов оператор "Булгартрансгаз".
Прекъсването на работата на газопровода, който заработи в началото на 2020 г., е заради техническа проверка на аварийните системи и датчиците на терминалите в руския град Анапа и турския Къйкьой, обяви операторът на "Турски поток". Тази профилактика е била планирана и съгласувана още през ноември 2019 г.
Поради тази причина спират доставките по дъното на Черно море и съответно за България на границата с Турция на точката Странджа 2/Малкочлар като прекъсването на работата на газопровода е съобразено с годишните ремонтни програми на газопреносните оператори в региона, уточняват от "Булгартрансгаз" (БТГ).
Така до 29 юни в България ще влиза суровина от две връзки на мрежата ни с Румъния – интерконекторът между Русе и Гюргево и една от точките, през които до края на 2019 г. "Газпром" внасяше газ у нас по Трансбалканския газопровод – Кардам/Негру вода 1. През тези пунктове за първия ден от профилактиката са предвидени 796 хил. куб м и 3.6 млн. куб. м, а през гръцката точка Кулата /Сидирокастро – 3.9 млн. куб. м. В обемите са включени и количества газ, предвидени за нагнетяване в газохранилището "Чирен".
БТГ посочва, че при промяна на потреблението на газ в страната има възможност за коригиране на заявките за пренос.
Българският газов оператор припомня, че в последните години увеличи капацитетите на съществуващите точки на междусистемно свързване с Гърция и Румъния, за да гарантира сигурността на доставките за потребителите в България и региона.
Руски медии припомнят, че доставките по "Турски поток" по едната тръба, предназначена за Турция, през февруари са били около 17 млн. куб. м в денонощие, а през март – 6 млн. куб. м.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
11 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ПРАВ си ,бая пари дадохме ЗА Кулата/Сидирокастро. ПО ТОЗИ КООНЕКТОР ВКАРАХА ЕДИНСТВЕНИЯТ АМЕРИКАНСКИ ГАС,..
Напротив, имаме - Кулата/Сидирокастро. Както си и пише. Строящият се интерконектор Стара Загора - Комотини е друга връзка.
Защото някой в България забогатял за сметка на хората! Защото от всякъде може да се купи втечнен газ! Полша от следваща година спира газ от Русия, предпочита САЩ и други източници. А Бойко за последно реши лично да се облагодетелства!Не вярвам, че е глупав и не е разбрал накъде върви светът!Този "балкански поток" може никога да не заработи!!! Когато някой се задържи дълго на власт, той губи ума си...
Унгария се договори с Газпром за доставката на 4,2 милиарда кубически метра. м. газ в периода от октомври тази година до октомври следващата година. Искаме да можем да купуваме газ от юг, през Турския поток, Искаме да свържем нашата мрежа със Словакия, искаме доставки между Украйна и Унгария ПО РЕАЛНО Е ОТ УКРАЙНА... ЗА ТУРСКИЯ ЩЕ ИМА НЕПРИЯТНИ ИЗНЕНАДИ!
Ха дано да стане ясно, че и без циганския паток можем да се справим.
Т.е. България има газ и без "Турски поток". Пита се тогава защо трябваше да се загробват 3 млрд. лв. за продължението му през България като уж "Балкански поток" след като си имаше и договор за транзит през Трансбалканския газопровод до 2030 г.? Струваше ли си България да даде тези 3 млрд. лв. и да се откаже от 1,2 млрд. дол. за да транзитира газ до Сърбия? И пачки с евро до едно чекмедже?
В текста не се говори за газ от Гърция, а само от Румъния, така че заглавието е подвеждащо. Все още нямаме газова връзка с Гърция.
Нали не можехме да получаване газ от Гърция бе другари.Сега какво чудо е станало че получаваме?!
"временно" :-)))))) ... Газовикът дЕдо Иван е на умирачка...
Газпром ще поиска заем за трети път от началото на годината
За трети път от началото на годината Газпром възнамерява да навлезе на международния капиталов пазар със заеми в чуждестранна валута.
Изправен пред рязък спад на приходите от износ, руският газов холдинг се готви да постави 7-годишни еврооблигации в долари, каза банков източник пред Интерфакс.
Тази година компанията може да се наложи да заеме 10 милиарда долара, оценява анализаторът на Fitch Дмитрий Маринченко. Компанията се нуждае от …
пари за преодоляване на паричната разлика в условията на рязък спад на приходите.
Спадът на продажбите на ключовия пазар - в Германия - надхвърли 25%, а Турция, след като вторият най-голям купувач, намали вноса със 7 пъти в сравнение с миналата година и 14 пъти - в сравнение с 2018 година.
Миналата година Газпром стана нерентабилен от гледна точка на паричните потоци: приходите от оперативни дейности не покриха всички разходи за капитално строителство, а разликата достигна 190 милиарда рубли.
Според резултатите от първото тримесечие Газпром регистрира нетна загуба по RAS в размер на 306 милиарда рубли.
Руският газ е по-скъп от втечнения газ:
Доставките на втечнен природен газ в европейската система за транспортиране на газ е нараснала с 9,4% за 26 дни на май в сравнение със същия период на миналата година, изчисляват експерти от енергийния център „Сколково“ през мониторинга през май.
През януари-април делът на Газпром в доставките на големи външни износители на газ за Европа (Газпром, Норвегия, СПГ, Алжир, Либия) падна до 35%.
Анализаторите казват, че възстановяването на баланса на газовия пазар на ЕС ще бъде бавно поради свръхпредлагането, регистрирането на "излишъци" в складовете и слабото търсене.
Според прогнозите на агенцията, цените на газа в холандския хъб TTF ще останат 66 долара . Това е 1,5 пъти по-ниска от средната цена за миналата година и 2,6 пъти по-малко в сравнение с 2018 година.