Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът евтин, но топлофикациите искат от юли сериозен скок на цените си

Поскъпване от 9.5 до 140 процента са заявили дружествата, които претендират и за пвишение при тока

9 коментара
Газът евтин, но топлофикациите искат от юли сериозен скок на цените си

Въпреки прогнозите на "Булгаргаз" за продължаващ спад на цената на природния газ и задържането му на ниски нива в следващите месеци, топлофикационните дружества масово са поискали от енергийния регулатор да вдигне драстично цените им от юли, сочат внесените от тях заявления. Това се отнася както за топлиннаата, така и за електрическата енергия.

Някои от тях искат да си върнат цените от преди намаляването им в началото на април заради поевтинелия с близо 43 на сто природен газ, а други искат далеч по-високи тарифи.

Регулаторът свали от април цената на парното в страната средно с близо 22 на сто. За потребителите в София цената на топлинната енергия падна с 26.47 %, а във Враца – с 22,.2%. Във Велико Търново поевтиняването бе 17.54%, в Бургас –  17.30 процента, а в Разград – 16.88  на сто. В Плевен намалението бе с 15.65 процента, а в Пловдив - с 12.11%. Най-малко бяха орязани тарифите на топлофикацията във Варна – с 8.27%.

Макар "Булгаргаз" за поиска ново намаление на цената на газа от май с 6.7 на сто и да изчисли продължаващо минимално намаление за юни, топлофикациите са внесли заявления за сериозно поскъпване.

За това първо алармира бившият омбудсман и сегашен лидер на гражданското движение Идправисе.бг Мая Манолова.

Предложенията за повишението на цените на парното от юли 2020 г. в проценти спрямо цената от 1 април 2020 г. варират между 9.5% във Варна, около 20% за Плевен, София и ЕВН Топлофикация, през 45% до 52% за Бургас и Разград, 62% за Враца и фрапиращите 140.5 % предложено поскъпване за Велико Търново, посочва тя.

"В крайна сметка вместо да се намалят цените на парното след обявеното от премиера Борисов намаление на цената на газа с  40% от 5 август 2019 г. и вместо да се върнат надвзетите суми,  което така или иначе се очакваше късно – около септември 2020 г., то сега гражданите ще бъдат натоварени с нови, по-високи цени на парното си от 1 юли, което е абсолютно недопустимо", коментира Манолова.

Тя призова кметът Йорданка Фандъкова да наложи за София, а енергийният министър Теменужка Петкова – за страната, пълен мораториум на всякакви увеличения на цените на ток, парно, топла вода и газ до отмяната на извънредното положение, а след това – и до края на годината, докато не се стабилизират финансово домакинствата, гражданите и фирмите.

Според изчисленията на столичното парно топлинната енергия в София трябва да е 84.74 лв./МВтч без ДДС при сегашна 70.32 лв. За електроенергията се иска стойност от 179.85 лв./МВтч без ДДС при настояща 139.79 лв.

От ЕВН, която управлява пловдивската топлофикация още в края на февруари обявиха    , че ще искат повишение на цената на парното с аргумент премахване на кръстосаното субсидиране на тази тарифа от цената на произведената по комбиниран начин електроенергия от топлофикацията. Поисканата цена от юли за праното е 106.55 лв. при настояща 85.76 лв./МВтч без ДДС, за тока е заявена 150.46 лв. при сегашна 139.33 лв.

Плевенската топлофикация иска цена от 86.82 лв./Мвтч без ДДС при сега определена 71.68 лв. За тока претенциите са за цена от 222.27 лв., което е стабилен скок над действащата в момента цена от 153.25 лв./Мвтч без ДДС.

"Веолия" във Варна иска парното да  струва 87.79 лв./МВтч без ДДС при настояща цена от 80.12 лв. За тока желанието е за тарифа от 169.06 лв/МВтч без ДДС при сегашна 141.95 лв.

Врачанската топлофикация иска цена за топлинната енергия от 110.52 лв., а настоящата ѝ е 68.08 лв. За тока искането е 228.15 лв. при сегашна стойност от 155.89 лв./МВтч без ДДС.

Предстои да се види какво ще прецени Комисията за енергийно и водно регулиране в доклада си за топлофикациите и накрая в решението ѝ за цените от юли.

Преди  това обаче регулаторът ще трябва да реши как да подходи с цените на топлинната и електрическата енергия на тия дружества за май, тъй като според собствената му наредбла при отклонения в цената на природния газ с над 5  процента се променят и тарифите на тохлофикациите.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #9

    Плачат за як бой !

  2. ivankristov
    #8

    Гешев няма ли да пита за Ковачки?

  3. Естествено
    #7
    Отговор на коментар #4

    Необходимо е на кого? Като не могат да се справят - да фалират. Но държавата ги крЕпи, със закони.

  4. Естествено
    #6

    Някой да е очаквал друго?

  5. Иван Козов
    #5
    Отговор на коментар #4

    А дали е така, кой да ти каже? Ако имаше малко повече прозрачност при определянето на цените, щеше да има по-малко притеснения.

  6. BlueWater
    #4
    Отговор на коментар #3

    Двете омбудсманки и тримата коментирали до сега не са разбрали, защо е логично топлификациите да поискат увеличаване на цената. Цените на парното се образуват като от разходите за производство и доставка се приспадне печалбата на топлофикациите от продажбата на произведената от тях електроенергия. Цената на електроенергията на борсата се срина и за това е необходимо увеличение на топлоенергията, въпреки поевтинелия газ.

  7. [email protected]
    #3

    Хитреците искат да вземат намалението на природен газ,във своя печалба. Сигурен съм че,ако държавата свали ДДС на някой стоки както някой искат,търговците ще изравнят много бързо цените,и ще си присвоят намалението като своя печалба!

  8. Baraev
    #2

    Искат, да, защото идеята е да няма намаление на цените, което при този евтин газ отдавна трябваше да е факт. Но, и те, а и регулатора, са за бой, .. и то здрав!

  9. kompetenten
    #1

    Топлофикациите много обичат да дерат, може би защото са в положението на монополисти и който е присъединен веднъж, много трудно може да се отскубне. Щом има парно, ползваш или не ползваш, те си дерат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.