Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът поевтинява над 14% през март

2 коментара
Газът поевтинява над 14% през март

Цената на природния газ през март ще е 106.74/MВтч, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, то е спад над 14 процента спрямо стойността на синьото гориво за предходния месец. Това реши Комисията за енергийно и водно регулиране на заседанието си в сряда, като утвърди финално внесеното заявление от обществения доставчик "Булгаргаз".

От регулатора съобщиха, че цената е формирана от доставките на азерски газ, които представляват 33.64 на сто от микса, както и от два други договора за втечнен газ с търговци от региона. Техните имена за пореден месец остават неизвестни, но може да се допусне, че са гръцките ДЕПА и "Митилинеос", които осигуриха количества в последните два месеца на миналата година и за януари 2023 г. В цената са включени и количества от газохранилището в Чирен, но не се посочва какъв е делът на нагнетеното миналото лято на доста по-високи спрямо сегашните цени синьо гориво.

Основен фактор за поевтиняването е спадът на борсовите индекси на международните газови пазари, които дори в последните дни стигат под 50 евро за мегаватчас. Към 10 февруари изчисленията на "Булгаргаз" във внесеното заявление сочеха намаление с 4 на сто, но след това борсовите цени продължха да падат. Причината за това са мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища.

Поради намаленото прогнозно потребление на природен газ за март "Булгаргаз“ е включил в ценовия микс по-малки количества от добив от хранилището в Чирен, в сравнение с предварително планираните, посочват още от енергийния регулатор. Снижаването на борсовите котировки през м. февруари е дало възможност на обществения доставчик да продължи виртуално да нагнетява природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества. Това също е изиграло роля за допълнителното намаляване на цената за вътрешния пазар.

От комисията посочват, че поевтиняването на газа ще се отрази благоприятно и на топлофикационните дружества, на които се определя веднъж годишна цената и поскъпването на синото гориво над прогнозната цена на топлоенергията им се отразява негативно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Backo
    #2

    А колко ни плашиха руснаците и техните авери у нас, че ще останем на студено тази зима... Радев, Нинова, Костя и редниците на Радев ореваха света, че без руснака не можем да оцелеем и месец. Сега се оказа че и без Газпром имало някакво бъдеще. Лъгаха ни последните 30г., че нямало алтернативи.

  2. roser
    #1

    На международната газова борса TTF, цената е 50 евро(около 100лв), а при нас ще плащаме по-скъпо - близо 107лв. Ашколсун, зелен чорап! Голям си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.