Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът в Европа надхвърли 2600 долара/1000 куб. м, "Газпром" очаква 4000 долара цена през зимата

20 коментара
Газът в Европа надхвърли 2600 долара/1000 куб. м, "Газпром" очаква 4000 долара цена през зимата

Цената на природния газ на европейските борси във вторник в търговията за следващия ден надхвърли 2600 долара за 1000 куб. м, което се случва за пръв път от 8 март. това се случва на фона на високите температури, на увеличението на спотовите цени на синьото гориво в Азия, спирането на редица мощности за добив и пренос на газ в Норвегия поради планов ремонт до края на август, както и поради и намалялото производство на вятърна енергия в Европа.

На лондонската борса ICE поскъпването в рамките на деня превишава 13 процента след ръста от над 11 процента в предишния ден. На нидерландската TTF стойността на доставките за сряда прехвърли 2618 долара за хиляда куб. м или около 250 евро/МВтч.

По-рано през деня руският монополист "Газпром", чиито съкратени доставки в Европа имат съществен принос за поскъпването на синьото гориво, излезе с прогноза, че през зимата газът може да надхвърли рекордните 4000 долара за 1000 куб. м., предаде ТАСС, позовавайки се на съобщение на руската енергийна компания.

"Трябва да отбележим, че цените на природния газ на спот пазарите в Европа се повишиха над границата от 2500 долара за 1000 куб. м. В съответствие с най-консервативните оценки, ако тази тенденция се запази, през зимата цените ще превишат 4000 долара за 1000 куб. м.", се казва в комюнике на "Газпром".

Историческият връх на борсовата цена на газа би достигнат на 7 март, когато бе доближена цената от 3900 долара за 1000 куб. м.

"Газпром" също така изнесе предварителни данни за добива на газ от началото на годината, според които той е намалял с 13.2 процента в спрямо година по-рано - до 274.8 милиарда куб. м.

Износът на синьо гориво за страните извън Общността на независимите държави (ОНД) е съкратен с 36.2 на сто (44.6 милиарда куб. м.) до 78.5 милиарда куб. м.

От началото на август износът, който "Газпром" реализира, нараства със средно 3,3 процента дневно спрямо юли, до 213,3 милиона куб. м. Руският монополист твърди, че доставя газ съгласно потвърдените заявки.

Търсенето на синьо гориво, добито от компанията, на вътрешния пазар се е понижило с 2,3 на сто (3,6 милиарда куб. м.) от началото на годината.

"Европейските страни трябва да нагнетят още 23,8 милиарда куб. м. газ в своите подземни хранилища, за да ги запълнят до нивото, на което те бяха в началото на активния сезон на добив от тях през 2019-2020 г.", отбелязва "Газпром", позовавайки се данни на "Газ инфрастръкчър Юръп" (Gaz Infrastructure Europe). Според тях равнището на запълненост на европейските подземни газови хранилища е било 48.2 милиарда куб. м. към 14 август.

Износът на руски газ за Китай по тръбопровода "Силата на Сибир" продължава да нараства. Доставките редовно надхвърлят договорените дневни количества, се посочва в съобщението на компанията. Те се осъществяват в рамките на дългосрочен договор между "Газпром" и "Чайна нешънъл петролиъм корп" (China National Petroleum Corp – CNPC).

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Danko
    #20
    Отговор на коментар #19

    В окупирана България правителствата се назначават от едно посолство, което има над 2000 сътрудници у нас. И в присъствие на доста повече "сътрудници" с униформи.

  2. Емил Станоев
    #19

    Това не е прогноза. Това е реалност.Зимата ще бъде перфектна буря за заводи и цехчета. Фалити , стачки и смяна на правителства.

  3. Филка Русофилка
    #18

    Oтнocнo „oчaквaниятa“ зa 4000$/1000 куб.м гaз, пpипoмням нa pуcoфилcкитe пapкинcoници, чe нa 6.4.2007 eдин шeф нa Гaзпpoм (Мeдвeдeв) ce изцeпи c пpopoчecтвoтo cи, чe Гaзпpoм щe cтaнe “нaй-кaпитaлизиpaнaтa кoмпaния в cвeтa” c пaзapнa cтoйнocт oт 1 тpлн.$ (1000 млpд.$). Дo мapт 2013 пaзapнaтa кaпитaлизaция нa Гaзпpoм ce cpинa нa 43 млpд.$. Пpeди тoвa „Тюpма̀тa нa нapoдитe“ (Бoтeв), pecп. „Импepиятa зa злoтo“ (Peйгън) „зaeмaщa 1/6 oт зeмнaтa cушa“, вeчe ce бeшe cpинaлa дo peгиoнaлнa cилa в гpaницитe oт 3 мapт (1918, Бpecт-Литoвcк). Ceгa нapeд ca Кaзaнcкa Бългapия („Тaтapcтaн“) и т.н.

  4. Сикаджун
    #17

    Именно поради прекалено високите цени на газа, като алтернатива за отопление ще започне повече да се търси нефт, сиреч цената на газа ще тръгне надолу , а на нефта нагоре. Путлер печели повече от газ и по - малко от износ на нефт. Казвам това специално за Тиквата, за да пълни бидоните от зеле с бензин. Както отбеляза и един от участниците, при спекулата винаги се внушава едно, а после става обратното. Трябва някои да вземат законно парите на другите...

  5. Rolo Tomassi
    #16

    Забележете, че това е прогноза на "Газпром". Твърдят, че количествата, които Европа не купува вече, се продават на Китай..., че дори и в повече. Долен Кремъски шантаж и манипулация за пореден път - точно затова не трябва да се разчита повече на тях, а да се търсят алтернативи, които вече са реални. Най-важно е газопреносната инфраструктура в Европа да се донадгради, за да не зависи никой повече от режима в Кремъл.

  6. Александър Задунайский
    #15

    Другари трансатланти! Да спрем да се къпем, за да падне Путин! Както казват украинците: На зло маме, отморожу себе уши!

  7. NORAD
    #14

    Очакванията - при борсовите стоки и пазарите - обикновенно се изконсумират предварително, и когато повечето участници(с пари) очакват едно и също - често се случва обратното, тъй като те отдавна са заели позиции.... а тука периода от март до зимата е доста дълъг

  8. Гeн. Иван Колев
    #13
    Отговор на коментар #7

    Не че е интересно, но щом си отворил приказка, най-добре да напишеш ЗА кого ще гласуваш. Така де, щом гласуваш ПРОТИВ, предполага се, че го правиш гласувайки ЗА някого. Та, ЗА кого ще гласуваш, селски? А иначе, противно на очакванията на инструкторите ти, това, че повтарш постоянно против кого щял си да гласуваш, няма да повлияе. Тези, които четат Медиапул са в мнозинството си хора мислещи с главите си и подсъзнателните намеци против кого трябвало да гласуват не им минават. Виж, нагледай кокошките и праза.

  9. olele
    #12
    Отговор на коментар #7

    няма как да си толкова прозд, как ядеш

  10. olele
    #11

    добре , че Петков ни откачи от тоя монопол

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам