Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът в Европа поскъпна с над 19% за ден

Русия остава пас за доставки извън договорите, запасите са на исторически минимум

15 коментара
Газът в Европа поскъпна с над 19% за ден

Цените на природния газ на европейските борси за пръв път от 27 декември надвишиха 1100 долара за 1000 куб. м. и така спрямо старта на търговията в понеделник поскъпването е 19.4 на сто.

На нидерландската газова борса TTF, която е реперна за българските цени, февруарските фючърси стигната 1102 долара за 1000 куб. м или 94.3 евро/МВтч. На лондонската ICE цените също надхвърлиха 1100 долара.

Това се случва на фона на прекратен транзит на руски газ през Украйна от 19 януари, исторически минимум на запасите в европейските газохранилища и продължаващо пасуване от страна на руския монополист "Газпром" за резервиране на капацитет през газопровода "Ямал-Европа" и за обявяване на търгове за продажба на газ през електронната платформа на концерна, докато руските доставки за Китай се увеличават наполовина през първата половина на януари.

Абсолютният ценови максимум при природния газ беше постигнат на 21 декември 2021 г. - 179.887 евро за мегаватчас. Тогава за първи път природният газ премина границата от 2000 долара за 1000 кубични метра. През последвалите дни обаче цената се понижи на фона на затоплянето в региона, възобновяването производството на вятърна енергия и новините, че броят на танкерите, превозващи втечнен природен газ от САЩ към Европа, значително се е увеличил.

Сега обаче стойностите отново тръгват нагоре, след като от търговския календар на "Газпром експорт" става ясно, че дружеството няма да възобнови продажбата на газ за Европа на електронната си търговска платформа. Отново не са планирани търговски сесии от 24 до 28 януари. Последните сделки от тази платформа са от 13 октомври, съобщи ТАСС.

Заместник-председателката на управителния съвет на "Газпром" и главен изпълнителен директор на "Газпром експорт" Елена Бурмистрова заяви по-рано, че компанията не може да даде ориентири за сроковете и обема на допълнителни обеми газ на електронната търговска платформа, която е допълнение към доставките на монополиста по действащите средносрочни и дългосрочни договори.

По тръбопровода "Ямал-Европа", който обикновено пренася руски газ през Полша за Западна Европа, са нараснали доставките – но в обратна посока – от Германия за Полша, според данните на германския оператор на мрежата "Газкейд" (Gascade), публикувани днес и цитирани от Ройтерс.

Това също оказва своето влияние върху ръста на цените.

В същото време запасите на газ в подземните хранилища на Европа и Украйна се намират на исторически минимум, твърди "Газпром" в свое съобщение. Според концерна, който управлява редица европейски газохранилища, вече над 70 процента от нагнетените през лятото количества природен газ са изчерпани.

"На 11 януари нивото на газовите запаси на Европа премина рекордните минимуми за многогодишен период на наблюдение. На 22 януари запасите вече са с 1.85 млрд. куб. м по.малко спрямо минималните показатели на тази дата", заявиха от руската компания, цитирайки данните на "Газ Инфрастръкчър Юръп" (Gas Infrastructure Europe).

Запасите в украинските хранилища също са били на 22 януари с 44.6 на сто (9.7 млрд. куб. м.) по-малко спрямо миналата година и са се свили до 12.1 млрд. куб. м. "А днес те дори са под 12 млрд. куб. м", посочват от "Газпром".

В същото време компанията обяви, че е увеличила с 1/ 2 доставките си за Китай през първата половина на януари 2022 г., а през Украйна транзит не се осъществява от 19 януари, чакар че според продължения транзитен договор между Москва и киев между 2021 и 224 г. годишно Русия трябва да пренася 40 млрд. куб. м. Контрактът има клауза "Транзитирай или плащай".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Danko
    #15

    Като няма газ в подземните хранилища, сега е моментът да се отървем от гадната зависимост от Жужо. А Германия какво още чака, та не скъсва дългосрочния договор със Северната Джамахирия? Та да видим с какви пари жужето ще финансира изпосталялата си армийка.

  2. Danko
    #14
    Отговор на коментар #11

    Споко, не си само ти, дето си няма представа от доставките на природен газ в Европа. "Газпром" вече половин година не търгува на собствената си елестронна борса. На европейската борса рядко продава по някой кубометър, та няма как да влияе на борсовите цени. "Газпром" работи по дългосрочни договори, защото добиването на природен газ не е "побий пръчка, пий вино". Като не е на сметка, просто не продава. Азербайджан търгува газ също по дългосрочни договори, с привързване към цената на нефта. Това е правило за доставките по газопроводи. А такива газопроводи по света бол, нищо че ти не си чувал за тях.

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #13

    "Трябва да се обследваследва какви са запасите в подземното газохранилище "Чирен", трябва и да се провери какви са възможностите за доставка на газ за българския пазар от транзитния газопровод през Турция и съответно през гръцкото трасе, включително и на азерски газ. Това обяви в предаването предаването "Алтернативата" по "ТВ " Владислав Панев от "Демократична България" в коментар на напрежението в Украйна и риска за доставките на газ за България.

  4. olele
    #12

    А ние чакаме оставките на тези, който обвързаха Европа с руския газ, германци , гейропейци...тези който ни накараха да спрем атомните централи, тези който говореха за диверсификация, а се получи обратното.

  5. стефчо
    #11

    "Газът в Европа поскъпна с над 19% за ден" - Путин, Путин... - отвърнало Ехото.

  6. Илиев Пешо
    #10
    Отговор на коментар #3

    А до борсите газ от де идва? Или се появява от въздуха?

  7. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #9
  8. Преслав
    #8
    Отговор на коментар #4

    Пак не си дочел - Русия е увеличила доставките за Китай с 50% , а там цената не е по-лоша от тази в Европа...когато Азия спре да купува руска газ тогава Москва вече наистина ще има проблем. Дотогава обаче нямат сериозни грижи ...Китай , Южна Корея - пазар да искаш.

  9. Преслав
    #7

    Оказа се ,че митичната флотилия танкери които щяха да "спасяват" Европа е мит и количествата стигат едва за няколко дни САЩ в момента убеждават Катар да увеличи почти спрените си доставки на втечнен газ към Европа и В.ашингъон настоява Доха и ЕС да подпишат ... ДЪЛГОСРОЧЕН ДОГОВОР ! После някой нека дойде да троши ,че и едните и другите не гонят единствено геополитически интереси ...ЕС просто е злощастен заложник на противопоставянето между САЩ и Русия. Хубаво би било Норвегия и Холандия да имаха достатъчно газ и ЕС да е независим от страни доставки извън Европа , но за съжаление нямат ...

  10. pepe
    #6

    Интересно ми е, политиците в Германия още ли мислят, че енергията, добивана чрез изгаряне на вносен природен газ е добър вариант за "прехода" от въглища към ВЕИ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.