Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка с Гърция иска лиценз за пренос с график за пускане

9 коментара
Газовата връзка с Гърция иска лиценз за пренос с график за пускане

Операторът на все още строящата се газова връзка между България и Гърция – "Ай Си Джи Би", е поискал 35-годишна лицензия за пренос на природен газ от българския енергиен регулатор, и 50-годишно разрешително за същата дейност – от гръцкия енергиен регулатор. Заявлението, което ще се разгледа на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 13 октомври, е внесено с подробен график на планираните дейности и срокове за изпълнение на отделните етапи от изграждането на газопровода до въвеждането му в експлоатация.

"Строителството на газопровода (българския и гръцкия участъци) е започнало през м. февруари 2020 г. (след приключване на фазата на мобилизация) и е планирано да приключи през м. октомври 2021 г. В българския участък от газопровода са заварени около 160 км тръбопровод, като от тях около 90 км са положени в траншеята и са обратно засипани", пише в доклада на работната група на КЕВР по заявлението. От него става ясно, че в момента се строят и газоизмервателна станция в Стара Загора, очистна станция, както и диспечерски център за физическо управление на газопровода край Хасково.

Според цитирания график се предвижда наземните съоръжения да бъдат завършени в периода до края на ноември 2021 г, за когато е планирано и свързването на тръбата от Стара Загора до Комотини с Трансадриатическия газопровод, както и с мрежите на гръцкия газопреносен системен оператор ДЕСФА и българския "Булгартрансгаз". След това ще има тестове на съоръжението, приемането му и разрешение за ползването му.

"Според актуализирания график на дейностите на проекта датата за техническа експлоатация е предвидена за началото на м. април 2022 г., при допускането, че строителството ще приключи в края на 2021 г.", пише в доклада на КЕВР. Според "Ай Си Джи Би" обаче няма промяна в последния график за въвеждането в експлоатация, която е до края на юни 2022 г.

В искането си за 35-годишната лицензия в България от проектната компания са посочили, че този срок съответства на минималното време за експлоатация на енергийния обект, който по техни оценки е 50 години. В заявлението е отбелязано, че в европейски страни срокът за извършването на дейността "пренос на природен газ" е много над и дори двойно по-дълъг от максимално допустимия по българския Закон за енергетиката35-годишен срок. Пред гръцкия енергиен регулатор дружеството дори е поискало 50-годишна лицензия.

КЕВР припомня, че "Ай Си Джи Би" има разрешението на българския и гръцкия оператор в продължение на 25 години да не подлежи на регулиране на преносните му такси, но тарифите ще се определят по механизъм, заложен в Тарифен кодекс, одобрен от двата регулатора. Освен това три години след пускането в търговска експлоатация на тръбата проектната компания трябва да направи пазарен тест за интереса за разширяване на капацитета на интерконектора, който в момента е 3 млрд. куб. м, за да се увеличи до 5 млрд. куб. м. Ако има достатъчно обвързващи заявки за пренос, мощността на газопровода трябва да бъде увеличена като допълнителният капацитет няма да бъде изключен от правилата за развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #9
  2. обикновен
    #8

    Заради магариите, които направи за да забави изграждането на тази връзка и прахосването на 3 милиарда български пари и българска територия в полза единствено на Газпром и Русия, тулупът - негодник не трябва да излиза от затвора!

  3. Филка Русофилка
    #7

    Зa любoзнaтeлнитe пиcaтeли (oт пpeдпoчитaнитe им вecтници):
    1. 2,6 млpд.лв - Cтoйнocт нa гaзoпpoвoдa Бaлкaнcки пoтoк;
    2. 683,3 млн.лв - Aвaнcoвo изплaтeн oт Гaзпpoм peзepвиpaн кaпaцитeт зa 2 гoдини (1.7.2021-30.6.2023);
    3. 106 млн.лв. - Икoнoмия нa Булгapтpaнcгaз oт пpeдcpoчнo пoгaceнитe зaeми;
    4. 90% (вxoдeн) и 80% (изxoдeн) - Peзepвиpaн кaпaцитeт нa Бaлкaнcки пoтoк дo 2039 г. oт Гaзпpoм и швeйцapcкaтa МEТ;
    5. 10,5 гoдини - Cpoк нa изплaщaнe нa инвecтициятa зa Бaлкaнcки пoтoк, нa бaзa cключeнитe

  4. Zlatan
    #6

    Количество газ и цена на доставките от Гърция ??

  5. Илиев Пешо
    #5
    Отговор на коментар #3

    и? През Сърбия за Унгария, които плащат газа "малко" по-евтино от рекламираните от теб не толкова отдавна борсови и спотови цени.

  6. nik
    #4

    Газопроводът бе забавян от гърците. Защо, те си знаят. На американците им дойде до гуша да ги пришпорват. Един се бе изразил, че станало епос, като Илиадата.

  7. Мони Монев Тиранофоб
    #3
    Отговор на коментар #1

    Намерих на руски това:Сербия стала транзитером российского газа..

  8. Отбелязвам
    #2

    Трижди проклети да са всички, които 12 години спираха тази газова връзка с по-евтин газ, за да храним Путин! И накрая му построиха Руския поток с наши пари пак да яде. За Б. Борисов, Т. Петкова и цялото ГЕРБ и съучастници-авантаджии от СДС - съд и затвор, по дяволите! Ние преди или след 1989 живеем? В НАТО и ЕС ли сме или във Варшавския договор и СИВ?

  9. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    А дано! ЧЕТАХТЕ ЛИ ТОВА :Заради газопровод на Борисов, който не ползва България, Сърбия очаква "най-евтиния газ в Европа" И да,.. СЪРБИЯ ПРОДАВА!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.