Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка с Гърция получи разрешително за строеж

Поръчки за избор на инженер-консултант, доставчик на тръбите и строител ще се обявят идните два месеца

1 коментар
Газовата връзка с Гърция получи разрешително за строеж

Проектът за изграждане на връзка между газовите системи на България и Гърция напредва в реализацията си. За строежа на българското трасе от 151 км миналата седмица е издадено строително разрешително, такова се очаква и от гръцките власти за участъка от 31 км на територията на съседната държава. В момента се подготвя документация за възлагане на три обществени поръчки по проекта. През октомври предстои да бъде възложена обществената поръчка за избор на инженер-консултант, а през ноември ще стартират процедури за избор на доставчик на тръбите и на строител. Това информира министърът на енергетиката Теменужка Петкова Групата на високо равнище на инициативата за газова междусистемна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC) по време на нейно заседание в четвъртък в Букурещ, Румъния.

По думите на Петкова всички тези процедури показват, че реализацията на газовата връзка Гърция-България е необратим процес. Тя изрази убедеността си, че интерконекторът ще бъде въведен в експлоатация през 2020 г., както е по план, съобщават от енергийното ведомство.

Българският министър припомни, че за трета поредна година българското правителство потвърждава държавна гаранция за проекта в размер на 110 млн. евро, работи се и за осигуряване на допълнително финансиране от български и гръцки оперативни програми.

От съобщението става ясно, че леко се забавят плановете за обявяване на поръчката за доставка на тръби. Според обявените от българския изпълнителен директор на проектната компания за реализацията на връзката Теодора Георгиева намерения https://www.mediapool.bg/pet-targa-za-gazovata-vrazka-s-gartsiya-tragvat-do-nachaloto-na-2018-g-news269069.html, през октомври трябваше да тръгнат търговете за избор на инженер-консултант на строежа и за доставчик на тръби. За ноември се очакваше да бъде пуснат търгът за избор на фирмата, която ще проектира, ще достави останалото оборудване за газопровода и ще го изгради и предаде за експлоатация. Той ще е най-скъпият. Идеята е до края на 2017 г. да могат да приключат процедурите по тези три поръчки, които ще са за цялото трасе на тръбата, и дори и да има забавяне заради обжалването им, което е практика, да може реално строежът на тръбата да започне в началото на 2018 г., обясни в началото на септември Георгиева.

За началото на следващата година бе планирано обявяването и на последните две поръчки по проекта – за избор на строителен надзорник и за фирма, която да отговаря за археологическите проучвания по българското трасе. Причината тези търгове да се оставят за накрая е, че те са сравнително леки и с по-ниски стойности, а работата на тези дружества идва едва при започването на реалния строеж, посочи българският шеф на дружеството "Ай Си Джи Би", което ще финансира и ще експлоатира газопровода.

В Букурещ страните, участващи в CESEC – Aвстрия, България, Хърватия, Гърция, Унгария, Италия, Румъния, Словения и Словакия, са подписали меморандум за разбирателство, допълващ инициативата за газова свързаност в Централна и Югоизточна Европа със съвместен подход към електроенергийния пазар, енергийната ефективност и развитието на възобновяема енергия. Документът допълва подписания от 10 юли 2015 г. меморандум за разбирателство, отнасящ се до предизвикателствата, пред които са изправени държавите от CESEC, отнасящи се до диверсификацията на източниците и сигурността на доставките на природен газ, допълват от ведомството.

Сега страните са се ангажирали да осигурят устойчива регулаторна рамка в електроенергийния сектор и да предприемат съвместни действия за обединение на пазарите. Тези мерки ще доведат до повишаване гъвкавостта и ликвидността на енергийната система, позволявайки пълноценно използване на регионалния потенциал за енергийна ефективност и възобновяема енергия. Проектите, с които България ще участва в разширяването на инициативата са междусистемен електропровод между България и Гърция, вътрешни мрежови подсилвания и подсилване на междусистемната връзка България-Румъния.

По покана на министър Петкова следващото заседание на Групата на високо равнище на инициативата за газова междусистемна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC) ще се проведе в България, съобщиха още от ведомството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #1

    Две преведени заглавия без коментар: "Преоблекли се в движение. България ще стане ярък лобист на Турски поток в Брюксел" и "Швеция счита, че "Северен поток-2 е опасен на енергобезопасността на ЕС"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.