Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка със Сърбия получи 28 млн. евро грант от ЕК

2 коментара
Газовата връзка със Сърбия получи 28 млн. евро грант от ЕК

Газовата връзка между България и Сърбия е одобрена за финансиране с 28 млн. евро от Европейската комисия по линия на "Свързана Европа". Проектът е сред десетте енергийни инфраструктурни проекта, одобрени за общо финансиране от близо милиард евро, съобщиха от Брюксел в петък.

Подкрепата е дадена предишната вечер. Българският проект е единственият газов.

Парите са за доставки и строителство, уточни пред Mediapool Владимир Малинов, изпълнителен директор на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", който е бенефициент на европейската помощ. Тя се отпуска, защото проектът е от важно значение за разнообразяване на маршрутите и източниците на газови доставки в Югоизточна Европа, отбелязва се в съобщението на ЕК.

Предоставянето на това финансиране ще бъде последвано от друго, което ще дойде от Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК). "Булгартрансгаз" (БТГ) обяви в началото на това лято, че кандидатства по европрограмата. Предоставени са 5.468 млн. лв., с които да се съфинансира актуализиране на подробния устройствен план (ПУП) за проекта за интерконектора.

"Във вторник предстои подписването на договора с ОПИК за това финансиране. Средствата са предвидени за извършване на археологически проучвания по трасето на газопровода, за преработка на проекта и неговия ПУП, за отчуждаване на вещни права и при нужда придобиване на терени за съоръжението", обясни Малинов. Реално ще се покриват всички дейности до преди издаването на разрешителното за строеж.

В сряда пък се предвижда да се подпише договор с избраната да преработи проекта фирма. Това е "Химкомплект", която е спечелила обществената поръчка за 490 хил. лв. без ДДС.

Преработката за проекта е необходима, тъй като след вливането на досегашните активи по интерконектора от Министерството на енергетиката към БТГ отпада необходимостта от някои технически съоръжения, които са били предвидени първоначално, когато планът е бил връзката да се прави като тази с Гърция – тоест отделен оператор.

Миналата седмица официално енергийното ведомство е подписало договор с "Булгартрансгаз" за предаване на предпроектното проучване, на проекта, на ПУП и други документи за интерконектора. Цената на активите е 3.7 млн. лв., колкото ведомството похарчи за разработването на проекта. Сега "Химкомплект" ще го преработи като от него ще отпаднат предвидената преди това газоизмервателна станция и меренето ще стана със съоръжението на границата, няма да има и отделен диспечерски център за управление на тръбата, а то ще стана от съществуващия на БТГ, стана ясно от думите на Малинов.

След като бъде готов техническият проект ще стане ясна окончателно прогнозната стойност за изграждането на газопровода и ще се обяви обществена поръчка за изпълнител на самия строеж. Засега се смята, че цената ще е 153 млн. лв.

Реално около 56 млн. лв. от тази сума ще е от отпуснатите сега по "Свързана Европа" средства. Останалите ще трябва да осигури БТГ.

Реверсивният газопровод с годишен капацитет 1.8 млрд. куб. м от Нови Искър в България до Ниш в Сърбия ще е 170 км, от които 62 км на българска територия.

Обявените към момента намерения от българското правителство са интерконекторът да бъде въведен в експлоатация през май 2022 г.

Реализацията на връзката се забави значително и дори заарди това загуби предварително договореното по ОПИК финансиране от 45 млн. лв., от които 39 млн. лв. бяха прехвърлени към строящата се  в момента тръба от Стара Загора до гръцкия град Комотини от смесената компания "Ай Си Джи Би". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Roko
    #2

    Поредната газова партенка. Ако съществува енергиен (газов) експерт, който може да обясни инжинерно как ще се осъществява реверсивния пренос по тази връзка, съм насреща. Януари 2014 г. стартира експлоатацията на румънския интерконектор "Русе-Гюргево", който до момента не е постигал проектния капацитет (т.е. парите похарчени а резултат няма) Тук, а и при други интерконектори резултата ще е същия.

  2. dimitardi100
    #1

    Браво ! България и регионът се развиват .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.